محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

0

رشد اقتصادی در صنایع دستی با اهرم فناوری اطلاعات-ضعف تجاری سازی محصولات فرهنگی در فرهیختگان هنری

  • شنبه 12 اسفند 1396
  • اخبار تسهیل گستر
رشد اقتصادی در صنایع دستی با اهرم فناوری اطلاعات-ضعف تجاری سازی محصولات فرهنگی در فرهیختگان هنری

رشد اقتصادی در صنایع دستی با اهرم فناوری اطلاعات-ضعف تجاری سازی محصولات فرهنگی در فرهیختگان هنری

نصر: کلانشهر تبریز به عنوان یکی از شهرهایی که صنایع دستی، هنری و فرهنگی بسیاری دارد دچار ضعف در تجاری سازی این محصولات است و از قافله تکنولوژی عقب مانده است و این موضوع سبب می شود سرمایه فرهنگی و هنری تبریز به فنا رود.

به گزارش سرویس فناوری نصر،به کارگیری فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در همه ابعاد شرکت‌ها و سازمان‌ها نفوذ کرده است و به ویژه در فعالیت‌های بازاریابی شرکت‌های تجاری کاربردهای بسیار وسیعی داشته است. در شرایط رقابتی امروزی شرکت‌های تجاری، تجارت به شیوه‌ی سنتی دیگر پاسخگوی نیازها نیست و تجارت الکترونیک به عنوان یکی از استراتژی‌های بازاریابی شرکت‌ها به شدت مطرح گردیده است. ). امروزه دگرگونی­های ناشی از پیشرفت در علوم مختلف و فناوری­ها، زندگی انسان­ها را در ابعاد مختلف ازجمله اقتصاد متحول و پیچیده ساخته است. این پیچیدگی­ها موجب بروز حالت نامتعادل در نظامات اقتصادی و بازارها شده است. بحث تنظیم بازار و سیاست‌های اعمال­شده برای توازن بازار در کشورهای درحال­توسعه، از جمله ایران، که نبودِ توازن و تعادل پایدار در بازار آنان بیشتر است و بنابراین، به­کارگیری اینترنت و فناوری‌های الکترونیکی و شناسایی عوامل تأثیرگذار تجارت الکترونیک در هر کشور، چالش مهم سازمان­هاست.

البته هر فناوری پیشرفته­ای می‌تواند تهدیدات و فرصت­های جدیدی را برای سازمان­ها پیش بیاورد. شرکت‌هایی که در این زمینه کوتاهی نمایند، به زودی از صحنه رقابت حذف خواهند گردید. به این دلیل که تجارت الکترونیک اصلی‌ترین ابعاد فعالیت‌های بازاریابی شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و شرکتی که به طور وسیع‌تر و موثرتری از آن بهره‌مند شود به نوعی مزیت رقابتی دست خواهد یافت. موضوع، خدمات مشتری، ترویج محصول، فروش و توزیع، طراحی و تولید محصول، تبلیغات و خدمات پس از فروش دست یافته است که از چالش هایی است که در این حوزه مورد بررسی قرار می گیرد.

از طرفی نقش و اهميت صنايع دستي به‌عنوان هنري اصيل و بومي با جنبه‌هاي کاربردي مختلف از لحاظ هنري، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بر همگان آشکار است پس در اين ميان نبايد از فرصت و نقش IT‌ و ICT به‌عنوان ابزاري براي حفظ، معرفي، آموزش و بازاريابي صنايع‌دستي غافل شد.

در سراسر دنيا، صنعتگران مستقل هنرها و صنايعي را خلق مي‌کنند که منعکس‌کننده فرهنگ محلي، تاريخ و سنت مي‌باشد و از ديدگاه تاريخي اين صنعتگران اجناس فروشي‌شان را مستقيما به مصرف‌کننده‌هاي محلي، توريست‌ها و از طريق دلال‌ها به بازارهاي صادراتي عرضه مي‌کنند.

بوتيک‌هاي لوکس صنايع دستي، گالري‌هاي هنري و بخصوص فروشگاه‌هاي وارداتي قيمت‌هاي بالايي را براي هنرها و صنايع سنتي پرداخت مي‌کنند ولي براي رسيدن به اين بازارها، صنعتگران محلي مجبور به کار کردن با دلالاني هستند که قيمت‌ها را به‌طور قابل‌توجهي تعيين مي‌کنند، بنابراين صنعتگر محلي از يک سود جزيي برخوردار مي‌گردد.

با گسترش اينترنت و ساير تکنولوژي‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي ICT اگرچه اين صنعتگران براي شروع کار بايد به اين ابزارها دسترسي داشته باشند ولي به آنها يک جايگزين اقتصادي‌تري مي‌دهد.

یکي از برنامه‌هاي کاربردي بي‌واسطه ICT در محدوده صنعتگري استفاده از تجارت الکترونیک و ايجاد فروشگاه‌هاي آنلاين است که از طريق اينترنت اجناس را به فروش مي‌رسانند. در واقع، متداول‌ترين روشی که قادر به بقاي پروژه‌هاي صنايع دستي در تجارت الکترونيکي و برنامه‌هاي بازاريابي اينترنتي مي‌باشد.

يکی از سايت صنايع دستي اينترنتي معروف در دنیاEcosandals.com مي‌باشد که توسط آمريکايي‌ها و کنيايي‌ها تاسيس گرديده است. در Ecosandals.com جوانان با درآمد کم که در محله‌هاي فقيرنشين نايروبي مي‌باشند براي ساخت صندل از تايرهاي استفاده شده ماشين آموزش مي‌بینند. اين سايت تا به حال براي بيش از 60000 جفت صندل لاستيکي سفارش دريافت کرده است. اين کمپاني حدود 30 صنعتگر محلي را استخدام نموده که به‌عنوان بخشي از مزاياي کار خود آموزش IT‌مي‌بينند.

به رغم اينکه امروزه صنايع دستي و سفرهاي سنتي در جهان به‌عنوان يکي از بخش‌هاي اشتغال زا مطرح می شود و حتي کشورهايي مانند کنيا، غنا و... از طريق ICT به فروش محصولات مي‌پردازند، اما در کشور ما با وجود بیش از 300 نوع صنايع دستي جايگاهي شايسته براي اين مقوله نمي‌توان تصور کرد .

کلانشهر تبریز، نیز به عنوان یکی از شهرهایی که صنایع دستی، هنری و فرهنگی بسیاری دارد از قافله تکنولوژی عقب مانده است و متاسفانه یا بسیاری از این آثار شناخته نشده میماند و هنرمندان درآمدی که باید را ندارند و یا با فروش با قیمت پایین به فروشگاه های لوکس شهرهای دیگر امرار معاش می کنند و این موضوع سبب می شود سرمایه فرهنگی و هنری تبریز به فنا رود.

فناوری اطلاعات قدرت جذب 10 میلیون مسافر به تبریز را دارد و هنرمندان، فعالان فرهنگی فرهیخته شهر نباید از این فرصت چشم بپوشانند.

در این راستا، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، نخستین کارگاه «تجارت الکترونیکی آثار فرهنگی و هنری آذربایجان شرقی، معرفی راهکارهای عملی بازاریابی و فروش اینترنتی» با حضور محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و 140 نفر از ناشران، نویسندگان و هنرمندان رشته­ های خوشنویسی، نقاشی، موسیقی، مجسمه­سازی، سینما، تئاتر و صنایع دستی، برگزارکرد.

علیرضا غضنفری، مدیر عامل شرکت تسهیل گستر از چهره ماندگار و با تجربه تجارت الکترونیک کشور، به عنوان سخنران این رویداد، با تشریح وضعیت کنونی کسب و کار در جهان، به اضمحلال کسب و کارهای مبتنی بر بازاریابی و فروش سنتی اشاره نمود و  با ارائه گزارشی از بازاریابی در بستر اینترنت، به بازاریابی ویدیویی، بازاریابی رسانه­های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی جاذبه­ای، بازاریابی حسی و غیره پرداخت.

وی در مصاحبه با خبرنگار سرویس فناوری نصر، با اشاره به اینکه امروزه تجارت الکترونیکی  تنها راه برون­رفت از رکود اقتصادی و رفع معضل بیکاری است، گفت:  این مهم تحول بزرگی در دنیای تجارت و اقتصاد ایفا می کند ولی این موضوع که آیا فرهنگ آن در تبریز  چیزی که جا افتاده است  یا نه؟! تصور من این است که مردم متوجه آن شدند و به این اگاهی رسیدند ولی اینکه واقعا اقداماتی عملی کردند یا نه می توانند بگویم تلاش لازم را نکرده اند.

وی با بیان اینکه سال ها به دنبال این بوده ایم که ایا جامعه به این نتیجه خواهد رسید که حل بسیاری مشکلات از این فناوری می گذرد، اظهار کرد: اتفاقات خوبی در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و.. افتاده است و به نتیجه رخوبی رسدند ولی تبریز می تواست در جایگاه هایی بهتر از این باشد.

وی افزود: تجارت الکترونیک یک فرهنگ است،اینکه روزی به جایی برسیم که بگوییم در ایران راه اندازی شد، نه این روز را نخواهیم دید بلکه به سمت فرهنگ سازی و بهتر شدن حرکت خواهیم کرد.

غضنفری گفت: بیست سال در این حوزه هستم، ولی مدعی هستم فقط ۲۰ درصد از ان را می دانم.

وی با بیان اینکه متاسفانه با وجود افراد فرهیخته در بحث فرهنگ و هنر در تبریز در توانایی تجاری سازی محصولات آنها دچار ضعف هستیم و خود این افراد نیز در فروش محصولات خود دچار مشکل هستند پس در کنار  تخصص، باید به  به بحث تجاری سازی و بازاریابی، موضوع محتوایی نیز توجه ویژه ای نشان دهند.

این گزارش حاکی است، صنايع دستي طي ساليان متمادي، چه در دوران رونق و شکوفايي و چه در دوره‌هاي رکود، هنگامي که با توسعه صنعت گردشگري همراه بود سهم شايسته و درخور توجهي در اقتصاد کشور و معرفي هنر ناب و خالص ايراني و در نهايت زندگي اقتصادي و حيات فرهنگي ما داشته است پس با وجود تمامي مواردي که مطرح شد، مي‌توان اميدوار بود که صنايع دستي با کمک ICT و IT‌مي‌تواند از توسعه کمي و کيفي مناسبي جهت دستيابي به اهداف اقتصادی که همانا حفظ، احيا، آموزش و بازاريابي مي‌باشد برخوردار گردد.
عکس های بیشتری از همایش را از اینجا ببینید.

ارسال نظر

  • (نمایش داده نخواهد شد)

* فیلدهای الزامی

  • طرح بردبرد در تجارت الکترونیکی
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!
elektronik sigara satış elektronik sigara Leke kremi satın al