نرم افزار و فناوری اطلاعات

Open Source چيست ؟

اکثر نرم افزارهائى را که شما تهيه و يا از طريق اينترنت Download مى نمائيد ، صرفا" به صورت نسخه هاى ترجمه شده و آماده اجراء در اختيار شما قرار مى گيرند . ترجمه ، فرآيندى است که در آن کد برنامه هاى نوشته شده توسط برنامه نويسان که از آنان به عنوان کد اوليه ( Source Code ) ياد مى شود ، پس از استفاده از برنامه هاى خاصى موسوم به کمپايلرها به بگونه اى ترجمه مى شوند که توسط کامپيوتر قادر درک باشند . اعمال تغييرات دلخواه در اکثر برنامه هاى ترجمه شده ، امرى بسيار مشکل و گاها" غير ممکن است . اکثر توليد کنندگان نرم افزار از ويژگى فوق به منظور صيانت و حفاظت از کدهاى نوشته شده ، استفاده مى نمايند .

نرم افزارهاى Open Source نقطه مقابل رويکرد فوق مى باشند . در اينگونه نرم افزارها علاوه بر نسخه ترجمه شده ، کد اوليه نيز در اختيار متقاضيان قرار مى گيرد.بدين ترتيب امکان اعمال تغييرات و يا سفارشى نمودن آن متناسب با خواسته استفاده کنندگان ، فراهم مى گردد . افراديکه از ايده Open Source حمايت مى نمايند بر اين اعتقاد هستند که با اجازه دادن به اشخاصى که علاقه مند به تغيير کد اوليه مى باشند ، امکان استفاده مفيدتر از برنامه فراهم و احتمال بروز خطاء در آنان، کاهش خواهد يافت .

ويژگى نرم افزارهاى Open Source :

توزيع رايگان . اين نوع برنامه ها ، ممکن است به عنوان بخشى همراه يک بسته نرم افزارى ارائه شوند که به متقاضيان فروخته مى گردند.

کد منبع مى بايست بهمراه نرم افزار ،ارائه گردد .

هر شخص مى بايست اجازه تغيير کد اوليه برنامه را داشته باشد .

نسخه هاى اصلاح شده را مى توان مجددا" توزيع نمود .

به مجوز ساير نرم افزارها نياز نخواهد بود .

بد نيست اشاره اى به يک مثال واقعى در دنياى نرم افزارهاى Open Source داشته باشيم . در سال 1991 ، Linus Torvalds ، دانشجوى دانشگاه هلسينکى فنلاند يک سيستم عامل جديد مبتنى بر Minix ( اقتباس شده از يونيکس ) را ايجاد که نام آن را لينوکس ( Linux ) گذاشت . .

وى نسخه شماره 0.02 لينوکس را بر اساس GNU General Public Licens که شامل تعاريف قانونى جامعى در خصوص نرم افزارهاى Open Source است ، ارائه نمود . تعداد زيادى از افراد در سرتاسر جهان اقدام به Download لينوکس و استفاده از آن نمودند . گروهى زيادى از افراد فوق خود برنامه نويسان حرفه اى بودند که توانائى انجام تغييرات مورد نياز در لينوکس را داشتند . Torvalds ، نسخه هاى اصلاح شده توسط ساير برنامه تويسان را دريافت و با لحاظ نمودن تغييرات ، در سال 1994 نسخه شماره يک لينوکس را عرضه نمود .

يک نکته نگران کننده در خصوص نرم افزارهاى Open Source ، فقدان ضمانت و پشتيبانى فنى از آنان است . با توجه به اين موضوع که همواره امکان و يا بهتر بگوئيم مجوز اعمال تغييرات و يا اصلاحات در اين نوع نرم افزارها وجود دارد ، تقريبا" حمايت از آنان غير ممکن و يا مشکل خواهد بود . بدين دليل برخى از شرکت هاى حامى نرم افزارهاى Open Source با توجه به ارائه سرويس خدمات و پشتيبانى اينگونه نرم افزارها ، اقدام به فروش آنان مى نمايند. مثلا" نرم افزار Red Hat در سال 1994 توسط Official Red Hat Linux عرضه گرديد. نرم افزار فوق رايگان نبوده و متقاضيان مى بايست هزينه استفاده ( مالکيت ) از آن را پرداخت نمايند. مهمترين ويژگى Red Hat ، امکان پشتيبانى فنى از آن است. براى اغلب سازمان ها و موسسات تضمين حمايت هاى فنى و پشتيبانى يکى از عوامل مهم تصميم گيرى در خصوص خريد لينوکس در مقابل Download نمودن آن به صورت رايگان مى باشد.

علاوه بر Red Hat ، شرکت هاى متعدد ديگرى نيز اقدام به عرضه لينوکس با توجه به سياست ها و ديدگاه هاى خاص خود نموده اند .در اين رابطه نرم افزارهاى متعددى با محوريت لينوکس نيز طراحى و پياده سازى شده است . Mozilla ( هسته مرورگر Netscape ) ، سرويس دهنده وب Apache ، زبان اسکريپت نويسى وب PERL و فرمت فايل هاى گرافکيى PNG ، نمونه هائى در اين زمينه بوده که بر اساس ايده Open Source طراحى و پياده سازى شده اند .

پست های مرتبطنرم افزار و فناوری اطلاعات

10 روش براي کاهش زمان لود صفحات وب

زمان لازم براي باز شدن صفحات وب از دغدغه هاي اصلي صاحبان وب سايت ها است. اين مقاله را بخوانيد تا با ده روش موثر در ارائه سريعتر صفحات آشنا شويد.

1 – استفاده از scriptهاي خارجي:

اگر مي خواهيد از دستورهاي script در صفحات مختلف وب سايت خود استفاده مي کنيد، بهترين ترفند استفاده از script هاي خارجي است. اين بدان معني است که دستورات javascript از منابع ديگري لود شود.

نرم افزار و فناوری اطلاعات

عکس های سیاه وسفیدتان را توسط فتوشاپ رنگی کنید

این روزها یکی از داغ ترین مباحث مرتبط با عکاسی دیجیتال موضوع رنگی کردن عکس های سیاه و سفید است.


این روزها یکی از داغ ترین مباحث مرتبط با عکاسی دیجیتال موضوع رنگی کردن عکس های سیاه و سفید است.گسترش چشمگیر تصویرگری دیجیتال در چند سال اخیر و بالا رفتن قابلیت های بازیابی و چاپ مجدد عکس های قدیمی (که تا همین چند سال پیش بسیار پر خرج و زحمت بود) بسیاری را بر آن داشته است که آلبوم عکس های قدیمی خانوادگی شان را از پشت خرت و پرت های صندوق خانه ها بیرون بیاورند و عکس های خود و عزیزان شان را برای بازیابی به عکاسان بسپارند.