طراحی و مدیریت وب سایت

ضرورت طراحی سایت در عصر حاضر

اکثر افراد ، سازمان ها ، شرکت ها در داخل کشور ضرورت داشتن یک وب سایت را درک کرده اند اما آیا هر وب سایتی جوابگوی نیازهای مخاطبانشان هست و استانداردهای اولیه و اصلی طراحی وب در آنها رعایت شده است؟ در دنیای تکنولوژی امروز داشتن یک وب سایت امریست لازم و ضروری . طراحی اختصاصی و در واقع ساخت و ایجاد یک وب سایت استاندارد و مطابق با نیازهای مخاطبان ٬ مراحل بسیاری را شامل می شود که هر یک از این مراحل به صورت موازی از اهمیت ویژه ای برخور دارند. به بیان ساده تر مراحل ایجاد و طراحی یک وب سایت به صورت حلقه های زنجیر به یکدیگر متصل هستند و ضعف و یا نبود یک حلقه می تواند بر روی کیفیت یک سایت تاثیر زیادی داشته باشد . تمام مراحل ایجاد یک وب سایت باید به صورت برنامه ریزی شده ، هدفمند و گام به گام پیش رود تا در نهایت به نتیجه ای مطلوب برسد.

مطمئنا خواندن مطالب زیر با توجه به ترتیب آنها می تواند در تعیین برنامه و هدف شما در ساخت یک وب سایت تاثیر گذار باشد.

گام اول :اهداف و استراتژی وب سایت

 ابتدایی ترین گام در طراحی سایت بررسی و تعیین اهداف ، سیاست و استراتژی وب سایت شما در نحوه معرفی و ارائه خدمات ، نوع و نیاز مخاطبان ، امتیازات رقابتی ،نحوه ارتباط با مخاطبان و … می باشد. بررسی و مطالعه دقیق در این مرحله می تواند در بازدهی و بهره وری وب سایت و تبلیغات شما بسیار تعیین کننده باشد . برای تعیین اهداف و استراتژی وب سایت تان موارد زیر را مدنظر قرار دهید :

·        هدف شما از داشتن سایت

·        نوع مخاطبان شما

·        نوع خدمات شما

·        تحلیل خواسته های مخاطبان شما

·        فضای رقابتی و ویژگی های رقابتی شما

گام دوم : محتوا

 این نکته را در نظر داشته باشید که محتوا و مطالب درون سایت شما مهم ترین قسمت وب سایت شما را تشکیل می دهند.با توجه به اهداف ، نوع مخاطبان و … اطلاعات موجود در سایت شما باید گویای نوع فعالیت و خدمات شما باشد.ارائه اطلاعات علمی ، ساده ، گویا و همراه با استفاده از نگارش مناسب در ارتباط با نوع فعالیت و محصولات و یا خدمات شما می تواند تمامی نیازهای مخاطبان را بر طرف نماید و آنها را در استفاده از خدمات و یا محصولات شما متقاعد کند.

 گام سوم : طبقه بندی اطلاعات ، چینش ، نوع نگارش و دسترسی وب سایت

پس از مرحله انتخاب و تعیین اهداف ، استراتژی و سیاست سایت ، نحوه در دسترس قرار دادن و ارائه اطلاعات در اولویت دوم قرار دارد.تصور کنید که شما خدمات خاصی ارائه  می کنید و یا شاید مخاطبان شما آشنایی و آگاهی کامل با خدمات و یا محصولات شما ندارند؟ در این حالت مهم ترین وظیفه شما ارائه توضیحات لازم و کافی و همچنین برطرف کردن ابهامات و سوالات احتمالی و متداول است. دو حالت برای ایجاد ابهام و عدم پاسخ به مخاطب وجود دارد.

وجود نداشتن و یا مبهم بودن اطلاعات.

در دسترس نبودن و عدم هدایت صحیح مخاطب برای کسب اطلاعات.

این مساله بسیار مهم است که بدانید اگر مخاطب ابهام و یا سوال بدون جوابی در مورد خدمات و یا محصولات شما داشته باشد ، به دنبال منابع دیگری برای یافتن پاسخ به سوالات خود و رفع ابهام می رود و این یعنی از دست دادن مخاطب.

گام چهارم : گرافیک وب سایت 

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات در یک سایت گرافیک وب سایت است.با توجه به فضای رقابتی و شلوغ دنیای وب ٬ جلب توجه مخاطب در مرحله اول قرار دارد. تصور کنید که قصد دیدن یک سایت را دارید که از نظر زمان Load شدن ( بارگذاری )‌ و یا بالا آمدن بسیار کند و از نظر نمای ظاهری نکته ای برای جلب توجه شما ندارد هر چند که شاید مطالب بسیار مفید و یا خدمات بسیار خوبی ارائه دهد.در اکثر موارد شما این وب سایت را خواهید بست و به سراغ وب سایت دیگری خواهید رفت. با توجه به مطالعات و تجربیات ما در شرکت تسهیل گستر در زمینه طراحی و توسعه وب ، بر این اعتقادیم که رعایت اصل خلاقیت همراه با سادگی می تواند فضایی بسیار زیبا و کارآمد در وب سایت شما ایجاد کند.در این راه انتخاب رنگ ها و طرح های مناسب با فضای کاری شما بسیار تعیین کننده است. ذکر این مساله بسیار مهم است که گرافیک وب شاخه ای جدا از گرافیک چاپ است و طراحی گرافیکی در وب ٬ اصول و استانداردهای مختص به خود دارد.

گام پنجم : رعایت استانداردها در طراحی

استاندارد ها کمک می کنند تا یقین داشته باشیم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تامین می کنیم دسترسی پیدا می کنند و همواره توسعه وب را سریع تر و لذت بخش تر می کند. استانداردها کمک می کنند که وب سایت شما در تمامی مرورگر ها به صورت یکسان نمایش داده شوند ، توسعه آنها راحت تر انجام گیرد ، توسط موتورهای جستجو دقیق تر و سریع تر رتبه بندی و تحلیل شوند و ….

گام ششم : مدیریت وب سایت

امروزه وب سایت های داینامیک و پویا سهم عمده ای از دنیای وب را تشکیل داد اند. این سایت ها با بهره گیری از زبان های برنامه نویسی و بانک های اطلاعاتی به وجود می آیند و حرکت می کنند. با توجه به گستردگی زبان های برنامه نویسی تحت وب ، عناصر : علم روز ، تجربه و خلاقیت در استفاده از زبان ها و بانک های اطلاعات نقش معینی در بازدهی و بهره وری وب سایت شما دارد .در سایت های داینامیک بخشی با عنوان مدیریت وب سایت ، برای مدیریت ( بروزرسانی ، ویرایش و … ) اجزاء و مطالب وب سایت در اختیار شما قرار می گیرد. سادگی در نحوه استفاده ، امکانات و امنیت از نکات مهم در مدیریت وب سایت هستند. این بخش توسط مخاطبان عادی وب سایت شما غیر قابل رویت می باشد و در عین حال قسمت اصلی تشکیل دهنده وب سایت های داینامیک است.

گام هفتم : بهینه سازی برای موتورهای جستجو

برای کسب رتبه بهتر و کسب مخاطبان بیشتر به صورت هدفمند ( کسب مخاطبانی که واقعا به دنبال خدمات ما هستند ) از موتورهای جستجو ، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو ( سئو )امری لازم و ضروریست ، بهینه سازی وب سایت یک شاخه جدا از طراحی وب سایت نیست و طراحان وب باید راه های بهینه سازی وب سایت ها را برای موتورهای جستجو به خوبی بدانند و در طول طراحی و کد نویسی یک وب سایت رعایت کنند. به وسیله بهینه سازی وب سایت ٬ موتورهای جستجو ،راحت تر ، سریع تر و دقیق تر سایت شما را بررسی می کنند .برای بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجو که امروزه شاخه ای از فعالیت های تحت وب است و به صورت آکادمیک در دانشگاه های معتبر دنیا آموزش داده می شود روش های متفاوتی وجود دارد.گاهی عدم آگاهی و یا استفاده نا مناسب از این تکنیک ها باعث نتایج معکوس می شود.به این معنا که موتورهای جستجو وب سایت شما را تحریم می کنند. بنابراین انتخاب روش صحیح و استاندارد بسیار مهم است. این نکته بسیار مهم است که بخش عمده ای از بازدید کنندگان شما به دلیل مطالب مفید ، طراحی مناسب ، و خدمات خوب شما ، به وب سایت شما می آیند و تمامی موارد در مورد یک سایت به صورت زنجیره ای به یکدیگر پیوسته اند و شاید ضعف یکی از حلقه های این زنجیر باعث عدم بهره وری وب سایت شما باشد. اینکه تکنیک های بهینه سازی به چه روش و ترتیبی اعمال شود ، در جایگیری و رتبه بندی شما در موتورهای جستجو بسیار تایین کننده است.

پروسه منطقی و استاندارد زیر می تواند بسیار مفید باشد :

·        استاندارد سازی کدهای HTML ، CSS و .. در وب سایت شما

·        ایجاد ساختار مناسب در وب سایت برای سهولت دسترسی موتورهای جستجو به وب سایت شما

·        بررسی رقبای شما

·        بررسی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای وب سایت شما

·        بهینه سازی متون وب سایت شما

·        ایجاد لینکهای مناسب و مرتبط با وب سایت شما برای افزایش PageRank و رتبه در موتورهای جستجو

·        تبلیغات هدفمند

پست های مرتبططراحی و مدیریت وب سایت

ده مورد از محبوب ترین وب سایت ها و مزایای آن ها

بسیاری از افراد و صاحبان کسب و کارها نمی دانند چه نوع وب سایتی برای محصولات و خدمات خود باید سفارش دهند. به همین دلیل به شرح انواع سایت ها می پردازیم:

طراحی و مدیریت وب سایت

فرآیند طراحی سایت

طراحی سایت فرآیند ایجاد یک راهنمای تصویری اولیه از چارچوب وب سایت بالقوه است. به یاد داشته باشید، ایجاد یک طراحی سایت سفارشی یک فرآیند چند مرحله ای است. ایجاد قالب وب سایت نشان دهنده آغاز مرحله طراحی است. هدف از طراحی قالب، ایجاد یک طرح بندی برای نحوه ارائه اطلاعات و اولویت بندی به بازدید کننده است، جایی که عناصر مربوط به قابلیت طراحی سایت، و همچنین رفتار مورد نظر بازدید کنندگان از وب سایت انتظار می رود چگونه انجام گیرد. طرح ها چگونه ایجاد می شود. طراح قالب می تواند تنها بر اطلاعاتی که توسط شرکت طراحی سایت ساخته شده و جمع آوری شده، تکیه کند. مهم است که به یاد داشته باشید که این یک خیابان دو طرفه است. پس روشنگری و بیان اطلاعات ارائه شده توسط مشتری باعث می شود شرکت طراحی وب به طور موثر ایده های خود را به سایت تبدیل کند.