ضرورت طراحی سایت در عصر حاضر

اکثر افراد ، سازمان ها ، شرکت ها در داخل کشور ضرورت داشتن یک وب سایت را درک کرده اند اما آیا هر وب سایتی جوابگوی نیازهای مخاطبانشان هست و استانداردهای اولیه و اصلی طراحی وب در آنها رعایت شده است؟ در دنیای تکنولوژی امروز داشتن یک وب سایت امریست لازم و ضروری . طراحی اختصاصی و در واقع ساخت و ایجاد یک وب سایت استاندارد و مطابق با نیازهای مخاطبان ٬ مراحل بسیاری را شامل می شود که هر یک از این مراحل به صورت موازی از اهمیت ویژه ای برخور دارند. به بیان ساده تر مراحل ایجاد و طراحی یک وب سایت به صورت حلقه های زنجیر به یکدیگر متصل هستند و ضعف و یا نبود یک حلقه می تواند بر روی کیفیت یک سایت تاثیر زیادی داشته باشد . تمام مراحل ایجاد یک وب سایت باید به صورت برنامه ریزی شده ، هدفمند و گام به گام پیش رود تا در نهایت به نتیجه ای مطلوب برسد
.

مطمئنا خواندن مطالب زیر با توجه به ترتیب آنها می تواند در تعیین برنامه و هدف شما در ساخت یک وب سایت تاثیر گذار باشد
.

گام اول :اهداف و استراتژی وب سایت

 ابتدایی ترین گام در طراحی سایت بررسی و تعیین اهداف ، سیاست و استراتژی وب سایت شما در نحوه معرفی و ارائه خدمات ، نوع و نیاز مخاطبان ، امتیازات رقابتی ،نحوه ارتباط با مخاطبان و … می باشد. بررسی و مطالعه دقیق در این مرحله می تواند در بازدهی و بهره وری وب سایت و تبلیغات شما بسیار تعیین کننده باشد . برای تعیین اهداف و استراتژی وب سایت تان موارد زیر را مدنظر قرار دهید :

·        هدف شما از داشتن سایت

·        نوع مخاطبان شما

·        نوع خدمات شما

·        تحلیل خواسته های مخاطبان شما

·        فضای رقابتی و ویژگی های رقابتی شما


گام دوم : محتوا

 این نکته را در نظر داشته باشید که محتوا و مطالب درون سایت شما مهم ترین قسمت وب سایت شما را تشکیل می دهند.با توجه به اهداف ، نوع مخاطبان و … اطلاعات موجود در سایت شما باید گویای نوع فعالیت و خدمات شما باشد.ارائه اطلاعات علمی ، ساده ، گویا و همراه با استفاده از نگارش مناسب در ارتباط با نوع فعالیت و محصولات و یا خدمات شما می تواند تمامی نیازهای مخاطبان را بر طرف نماید و آنها را در استفاده از خدمات و یا محصولات شما متقاعد کند.


 گام سوم : طبقه بندی اطلاعات ، چینش ، نوع نگارش و دسترسی وب سایت

پس از مرحله انتخاب و تعیین اهداف ، استراتژی و سیاست سایت ، نحوه در دسترس قرار دادن و ارائه اطلاعات در اولویت دوم قرار دارد.تصور کنید که شما خدمات خاصی ارائه  می کنید و یا شاید مخاطبان شما آشنایی و آگاهی کامل با خدمات و یا محصولات شما ندارند؟ در این حالت مهم ترین وظیفه شما ارائه توضیحات لازم و کافی و همچنین برطرف کردن ابهامات و سوالات احتمالی و متداول است. دو حالت برای ایجاد ابهام و عدم پاسخ به مخاطب وجود دارد.

وجود نداشتن و یا مبهم بودن اطلاعات.

در دسترس نبودن و عدم هدایت صحیح مخاطب برای کسب اطلاعات.

این مساله بسیار مهم است که بدانید اگر مخاطب ابهام و یا سوال بدون جوابی در مورد خدمات و یا محصولات شما داشته باشد ، به دنبال منابع دیگری برای یافتن پاسخ به سوالات خود و رفع ابهام می رود و این یعنی از دست دادن مخاطب
.

گام چهارم : گرافیک وب سایت 

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات در یک سایت گرافیک وب سایت است.با توجه به فضای رقابتی و شلوغ دنیای وب ٬ جلب توجه مخاطب در مرحله اول قرار دارد. تصور کنید که قصد دیدن یک سایت را دارید که از نظر زمان Load شدن ( بارگذاری )‌ و یا بالا آمدن بسیار کند و از نظر نمای ظاهری نکته ای برای جلب توجه شما ندارد هر چند که شاید مطالب بسیار مفید و یا خدمات بسیار خوبی ارائه دهد.در اکثر موارد شما این وب سایت را خواهید بست و به سراغ وب سایت دیگری خواهید رفت. با توجه به مطالعات و تجربیات ما در شرکت تسهیل گستر در زمینه طراحی و توسعه وب ، بر این اعتقادیم که رعایت اصل خلاقیت همراه با سادگی می تواند فضایی بسیار زیبا و کارآمد در وب سایت شما ایجاد کند.در این راه انتخاب رنگ ها و طرح های مناسب با فضای کاری شما بسیار تعیین کننده است. ذکر این مساله بسیار مهم است که گرافیک وب شاخه ای جدا از گرافیک چاپ است و طراحی گرافیکی در وب ٬ اصول و استانداردهای مختص به خود دارد.


گام پنجم : رعایت استانداردها در طراحی

استاندارد ها کمک می کنند تا یقین داشته باشیم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تامین می کنیم دسترسی پیدا می کنند و همواره توسعه وب را سریع تر و لذت بخش تر می کند. استانداردها کمک می کنند که وب سایت شما در تمامی مرورگر ها به صورت یکسان نمایش داده شوند ، توسعه آنها راحت تر انجام گیرد ، توسط موتورهای جستجو دقیق تر و سریع تر رتبه بندی و تحلیل شوند ….


گام ششم : مدیریت وب سایت

امروزه وب سایت های داینامیک و پویا سهم عمده ای از دنیای وب را تشکیل داد اند. این سایت ها با بهره گیری از زبان های برنامه نویسی و بانک های اطلاعاتی به وجود می آیند و حرکت می کنند. با توجه به گستردگی زبان های برنامه نویسی تحت وب ، عناصر : علم روز ، تجربه و خلاقیت در استفاده از زبان ها و بانک های اطلاعات نقش معینی در بازدهی و بهره وری وب سایت شما دارد .در سایت های داینامیک بخشی با عنوان مدیریت وب سایت ، برای مدیریت ( بروزرسانی ، ویرایش و … ) اجزاء و مطالب وب سایت در اختیار شما قرار می گیرد. سادگی در نحوه استفاده ، امکانات و امنیت از نکات مهم در مدیریت وب سایت هستند. این بخش توسط مخاطبان عادی وب سایت شما غیر قابل رویت می باشد و در عین حال قسمت اصلی تشکیل دهنده وب سایت های داینامیک است.


گام هفتم : بهینه سازی برای موتورهای جستجو

برای کسب رتبه بهتر و کسب مخاطبان بیشتر به صورت هدفمند ( کسب مخاطبانی که واقعا به دنبال خدمات ما هستند ) از موتورهای جستجو ، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو ( سئو )امری لازم و ضروریست ، بهینه سازی وب سایت یک شاخه جدا از طراحی وب سایت نیست و طراحان وب باید راه های بهینه سازی وب سایت ها را برای موتورهای جستجو به خوبی بدانند و در طول طراحی و کد نویسی یک وب سایت رعایت کنند. به وسیله بهینه سازی وب سایت ٬ موتورهای جستجو ،راحت تر ، سریع تر و دقیق تر سایت شما را بررسی می کنند .برای بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجو که امروزه شاخه ای از فعالیت های تحت وب است و به صورت آکادمیک در دانشگاه های معتبر دنیا آموزش داده می شود روش های متفاوتی وجود دارد.گاهی عدم آگاهی و یا استفاده نا مناسب از این تکنیک ها باعث نتایج معکوس می شود.به این معنا که موتورهای جستجو وب سایت شما را تحریم می کنند. بنابراین انتخاب روش صحیح و استاندارد بسیار مهم است. این نکته بسیار مهم است که بخش عمده ای از بازدید کنندگان شما به دلیل مطالب مفید ، طراحی مناسب ، و خدمات خوب شما ، به وب سایت شما می آیند و تمامی موارد در مورد یک سایت به صورت زنجیره ای به یکدیگر پیوسته اند و شاید ضعف یکی از حلقه های این زنجیر باعث عدم بهره وری وب سایت شما باشد. اینکه تکنیک های بهینه سازی به چه روش و ترتیبی اعمال شود ، در جایگیری و رتبه بندی شما در موتورهای جستجو بسیار تایین کننده است.


پروسه منطقی و استاندارد زیر می تواند بسیار مفید باشد :

·        استاندارد سازی کدهای HTML ، CSS و .. در وب سایت شما

·        ایجاد ساختار مناسب در وب سایت برای سهولت دسترسی موتورهای جستجو به وب سایت شما

·        بررسی رقبای شما

·        بررسی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای وب سایت شما

·        بهینه سازی متون وب سایت شما

·        ایجاد لینکهای مناسب و مرتبط با وب سایت شما برای افزایش PageRank و رتبه در موتورهای جستجو

·        تبلیغات هدفمند

ضرورت طراحی سایت در عصر حاضر
تسهیل گستر 23 اردیبهشت 1397
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی
ورود | ثبت نام افزودن نظر
پیام رسان wispi برای کیست؟