عمومی بایگانی لیست ایمیل ها

مرور بایگانی ها

تصویر پروفایل

اول از همه: من یک جنگجوی اینتر [...]

توسط
تسهیل گستر, امیر محمد فتاحی
1402/05/03

اول از همه: من یک جنگجوی اینترنتی نیستم. من نمی‌خواهم در اینجا قضاوت کنم و نمی‌خواهم شما را متقاعد کنم که این پلتفرم درست یا غلط است.

در عوض، من می خواهم به مردم در مورد روندی هشدار دهم که کار آنها را به خطر می اندازد. افرادی که انتشار برنامه در فروشگاه برنامه Odoo را به عنوان کسب و کار اصلی خود می سازند و سعی می کنند کسب و کاری را حول آن ایجاد کنند.

TL; DR

فکر نمی‌کنم Odoo App Store به‌عنوان یک پلتفرم مشکل‌ساز باشد، اما چگونه Odoo S.A از آن استفاده می‌کند. نویسندگان نباید برنامه های خود را فقط در فروشگاه Odoo App قرار دهند. و چرا آن؟ اجازه بدهید یک توضیح نکته به نقطه به شما بدهم

1. اخلاق کاری خود Odoo

Odoo S.A همیشه اخلاق کاری و اخلاق توسعه مشکوک به خصوص در جامعه داشت.

Odoo S.A آشکارا توسط بسیاری از اعضای انجمن و توسعه دهندگان در مورد Odoo S.A مواجه شده است که ویژگی مشابهی با برنامه خود ایجاد می کند و همان ویژگی ها را در نسخه سازمانی قرار می دهد.

هنگامی که برنامه خود را در فروشگاه Odoo App منتشر می کنید، Odoo S.A به کد شما دسترسی دارد، به تمام آمار فروش و بازدیدها دسترسی دارد.

این باعث می شود که آنها بتوانند چنین ویژگی را ایجاد کنند و آن را در Odoo Enterprise به همراه برچسب قیمت قرار دهند.

یک مثال ساده ماژول "muk_dms" است که توسط نویسنده بسیار انجام شده است، در منبع باز منتشر شده و سپس همان ویژگی در Odoo Enterprise منتشر شده است. از این قبیل نمونه ها زیاد است.

اخیراً یک سیستم مدیریت انبار از انجمن جامعه Odoo.

استراتژی ذخیره‌سازی از @OdooCommunity #WMS در #Odoo master (دوباره) پیاده‌سازی شده است https://t.co/vAEgLjuI9p… خوبی: کار ما به اندازه‌ای خوب بود که در نظر گرفته شود و شامل شود. بد: آنها این کار را دوباره به روش خود انجام دادند ...
— Joël Grand-Guillaume (@jgrandguillaume) 11 ژانویه 2021

2. سیاست های فروشگاه برنامه Odoo

من هیچ سیاست یک طرفه‌ای را در دنیا ندیده‌ام که توسعه‌دهنده باید از آن پیروی کند اما ناشر نیازی به آن ندارد.

ماژول نمی‌تواند شبیه‌سازی ماژول‌های Enterprise ما باشد - یعنی با هدف واضح کپی کردن قابلیت‌های یک ماژول Enterprise ساخته شده است. ما این حق را برای خود محفوظ می داریم که هر لحظه چنین ماژولی را لغو انتشار کنیم.»

به این ترتیب، Odoo S.A می تواند به سادگی ماژول/برنامه را در ویژگی نسخه سازمانی ایجاد کند که عملکردهای برنامه شما را کپی می کند، اما وقتی عملکردهای مشابه ایجاد می کنید، برنامه شما منتشر نخواهد شد یا کل حساب ناشر توسعه دهنده شما مسدود می شود. تحت تضاد عملکردها با نسخه Enterprise.

3. بدون امکانات برای فروش در هر دامنه/پایگاه داده

اگر یک توسعه‌دهنده/شریک Odoo برنامه شما را خریداری کند، می‌تواند آزادانه از آن در هر تعداد پروژه که می‌خواهد استفاده کند، هیچ محدودیت یا محدودیت مجوزی برای آن وجود ندارد. Where-in Odoo S.A برنامه های خود را فقط بر اساس قرارداد سازمانی و برای نمونه/محدودیت پایگاه داده می فروشد. منصفانه به توسعه دهنده ??

فروشگاه‌های شخص ثالث زیادی وجود دارند که به صراحت به کاربران نهایی اجازه می‌دهند برای استفاده‌های چند نمونه هزینه پرداخت کنند.

4. فروش قرارداد نگهداری در بالای برنامه Odoo شما

درست خواندی Odoo S.A اکنون می تواند خدمات نگهداری و ارتقاء را در بالای برنامه ارائه دهد. برنامه‌هایی که در واقع توسط توسعه‌دهندگانی ایجاد شده‌اند که هم برای ایجاد برنامه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هم زمان، اما اکنون Odoo S.A آن را حفظ می‌کند و پول سرمایه‌گذاری توسعه‌دهنده را استخراج می‌کند.

اپ استور #odoo اکنون گزینه تعمیر و نگهداری خود را برای همه برنامه های موجود در فروشگاه عرضه کرده است. Odoo با قراردادهای تعمیر و نگهداری و اجرای آن بیشتر پیش می رود. pic.twitter.com/hBGM8vSVbW
— Yenthe Van Ginneken (@Yenthe666) 21 اکتبر 2020

5. ادعای بازگشت وجه برای فروش

من در چند سال گذشته با تعدادی از توسعه دهندگان صحبت کرده ام که در حال فروش برنامه در فروشگاه برنامه Odoo هستند. بسیاری از آنها سوختگی ادعای بازگشت شارژ را به دلیل فروش های تقلبی احساس کرده اند.

نقطه درد آنها این است که Odoo S.A هرگز حتی سعی نکرد با جبران هزینه ها مقابله کند، حتی اگر محصول یا برنامه توسط یک خریدار واقعی خریداری شده باشد. چنین ضررهایی همیشه به توسعه دهندگان منتقل می شود و Odoo S.A سود آنها را دست نخورده نگه می دارد.

نتیجه

ممکن است به گزینه هایی فکر کنید که برای برنامه شما بهترین کار را دارند. اگر چیزی منحصر به فرد ایجاد می کنید، از فروشگاه برنامه Odoo اجتناب کنید.