مدیریت چند وب سایتی اودوو

مدیریت چند وب سایتی

قابلیت چند وب سایتی اودوو ، تنوع وسیعی ایجاد می کند و مشتریان را برای کسب و کار شما تقسیم بندی می کند. با مخاطبان متعدد و درآمد بیشتر تنها چند کلیک فاصله دارید!

هر وب سایتی می تواند با تم، برند، نام دامنه، سربرگ و پابرگ، صفحات، زبان ها، محصولات، پست های بلاگ، انجمن، اسلایدها، رویدادها، تالارهای گفتگوی زنده و غیره خود، کاملاً مستقل عمل کند. بیایید گشتی بزنیم!


تنظیمات

برای ایجاد وب سایت جدید، به قسمت وب سایت » پیکربندی » تنظیمات وارد شوید. در اولین قسمت، دکمه یک وب سایت جدید ایجاد کنید وجود دارد.

تنظیمات وب سایت

در فیلدی که سریع بالا می آید، نام وب سایت و نام دامنه  ای برای وب سایت خود انتخاب کنید. اگر این قسمت را خالی بگذارید، پایگاه داده اودوو، با نام دامنه پیش فرض خود وب سایت جدید را منتشر خواهد کرد. سپس می توانید چند گروه کشوری ایجاد کرده و بازدیدکنندگان را به استفاده از Geo IP تغییر مسیر دهید.

تنظیمات وب سایت

سپس، تمی انتخاب کنید. این وب سایت جدید ممکن است اهداف یا مخاطبان کاملاً متفاوتی نسبت به وب سایت اول داشته باشد. بنابراین، به راحتی توانید تم دیگری را می انتخاب کنید!

پس از انتخاب تم، می توانید ساختن صفحه خانه وب سایت خود را آغاز کنید. قطره های بنفش را دنبال کنید؛ آن ها به شما در مراحل اولیه کمک خواهند کرد. 

تنظیمات وب سایت

ایجاد منو

وب سایت جدید، منوی پیش فرضی با تمام برنامه های نصب شده بر روی آن دارد. برای ویرایش آن، روی صفحات » منوی ویرایش کلیک کنید. به این صورت شما می توانید تنها منوی مربوط به وب سات کنونی را اصلاح کنید. 


رفتن از وب سایتی به وب سایت دیگر

ساده است! در گوشه سمت چپ نوار ویرایش، گزینه ای برای سوییچ وب سایت وجود دارد. انتقال به وب سایت دیگر شما را به دامنه این وب سایت وصل می کند. در صورتی که دامنه دیگری برای وب سایت استفاده می کنید، از کاربر خواسته می شود تا وارد شود.

رفتن از وب سایتی به وب سایت دیگر

نکته: هنگام رفتن به وب سایت دیگر، شما به همان مسیر دامنه در وب سایت دیگر تغییر مسیر خواهید داد (مثلاً /فروشگاه/محصول من). در صورت عدم استفاده از این URL، شما وارد صفحه 404 خواهید شد اما از شما خواسته می شود تا از اینجا صفحه جدیدی ایجاد کنید.


افزودن ویژگی ها

برنامه های وب سایتی که نصب می شوند (مثلاً اسلایدها، بلاگ ها) در تمامی وب سایت های شما قابل دسترسی هستند. البته می توانید با حذف آیتم منو در یک وب سایت، آن ها را پنهان کنید. 

هر یک از وب سایت ها با دامنه وسیعی از گزینه های خاص در تنظیمات بالا می آیند. ابتدا وب سایتی را برای پیکربندی انتخاب کنید.

افزودن ویژگی ها به وب سایت

سپس گزینه ای را که با نماد کره زمین مشخص شده است را ببینید. این بدین معنی است که آن ها تنها روی وب سایتی که در حال کار روی آن هستید، اثر می گذارد. 

افزودن ویژگی ها به وب سایت

به طور مثال می توانید موارد زیر را به طور خاص ایجاد کنید:

 • زبان ها،

 • نام های دامنه،

 • لینک های رسانه های اجتماعی،

 • حالت پورتال مشتری (B2C در مقابل B2B)،

 • تالارهای اختصاص داده شده برای گفتگوی زنده،

 • و غیره

گزینه های دیگر جهانی هستند و در تمامی وب سایت های شما اعمال می شوند.


مدیریت نام های دامنه

همان طور که قبلاً گفته شد، می توانید برای وب سایت های خود از همان نام دامنه به صورت مشترک استفاده کنید و یا نام دامنه خاصی را برای هر یک مشخص کنید. در صورتی که آن را به اشتراک می گذارید و می خواهید محتوا را با منطقه تطبیق دهید، در تنظیمات هر یک از وب سایت ها گروه کشورها را مشخص کنید. بازدیدکنندگان با استفاده از Geo IP به وب سایت درست هدایت خواهند شد.

مدیریت نام های دامنه

Geo IP در اودووی آنلاین شما باید نصب شود. در صورتی که اودووی پیش فرض را اجرا می کنید، حتماً کتابخانه Geoip را باید نصب باشد.


سفارشی سازی تجربه بازدیدکننده

به لطف وجود منوی *سفارشی سازی* می توان تجربه مشتری را به صورت بسیار مفید سفارشی سازی کرد. تمام گزینه های بصری که آن جا هستند، برای هر یک از وب سایت ها خاص می باشند. وارد صفحات مختلف شوید تا آن ها را با محتوای جدید مطابقت دهید. تمرکزتان بر روی جریان کار باشد و صفحات خودکار (بررسی تجارت الکترونیکی، بلاگ ها، رویدادها و غیره) به اندازه گزینه های موجود در آن قسمت بیشتر هستند. 

سفارشی سازی تجربه بازدیدکننده از وب سایت

انتشار محتوای خاص برای هر وب سایت

درست مانند صفحات ایستا، هر محتوایی که از فرانت ایجاد شده است (محصول، پست های بلاگ، و غیره) همیشه فقط در وب سایت کنونی انتشار می یابد. می توانید از قسمت ویرایش نمای فرمی در بک اند آن را تغییر داده و فیلد وب سایت را خالی بگذارید. با این کار، این محتوا در تمامی وب سایت ها منتشر می شوند.

شما ابتدا باید دسته بندی های خود را تشکیل دهید و در آن زمان مشخص کنید که این دسته بندی متعلق به کدام وب سایتتان می باشد. آنگاه زمانی که یک بلاگ را ثبت می کنید با انتخاب دسته بندی موردنظر مقاله به طور خودکار در وب سایت موردنظرتان ثبت می شود و در قسمت ادمین مقاله نمایش داده می شود.

انتشار محتوای خاص برای هر وب سایت

در پایین گزینه هایی را می بینیم که می توانند به یک یا کل وب سایت ها لینک داده شوند:

 1. محصولات

 2. دسته بندی محصولات برای تجارت الکترونیکی

 3. بلاگ ها

 4. کانال های اسلاید

 5. انجمن ها

 6. رویدادها

 7. موقعیت های شغلی


نکته: زمانی که از بک اند متحوایی ایجاد و منتشر می کنیم که معمولاً یک محصول یا یک رویداد است، این محتوا در تمامی وب سایت ها قابل رؤیت است.


انتشار یک صفحه در تمام وب سایت ها

صفحه راکدی ایجاد شده است که تنها در وب سایت کنونی در دسترس است. می توانید از قسمت وب سایت » پیکربندی » صفحات و یا در قسمت فرانت گزینه صفحات » مدیریت صفحات را انتخاب کنید و آن را در صفحات دیگر کپی کنید. بدین منظور، فیلد وب سایت را خالی بگذارید. 

در صورتی که می خواهید تنها در یک وب سایت دیگر آن را کپی کنید، صفحه را کپی کرده و وب سایت جدید را تنظیم کنید.

انتشار یک صفحه در تمام وب سایت ها

زمانی که دوباره صفحه را ویرایش می کنید، این تغییرات تنها در وب سایت فعلی اتفاق می افتند. صفحه جدید کپی شده و در وب سایت قرار داده شده است. صفحه اصلی همچنان به وب سایت های دیگر لینک داده شده است.

نکته: با گروه بندی صفحات توسط URL در مدیریت صفحه، می توانید سریعاً صفحه اصلی را که پشت هر یک از صفحات ویرایش شده قرار دارد، بیابید.

انتشار یک صفحه در تمام وب سایت ها

چند شرکتی

هر وب سایت می تواند به شرکت خاصی از سیستم شما در محیطی چند شرکتی لینک شود. برای ایجاد شرکت جدید، به قسمت وب سایت » پیکربندی » تنظیمات وارد شوید. در قسمت شرکت جدید ایجاد کنید. 

ایجاد شرکت جدید

با این پیکربندی، تنها داده هایی که با شرکت مرتبط هستند در وب سایت نشان داده خواهند شد (محصولات، مشاغل، رویدادها و غیره).

ویرایشگران وب سایت می توانند تنها صفحاتی که به آن ها دسترسی دارند را مشاهده و ویرایش کنند که معمولاً این صفحات، صفحاتی هستند که به شرکت فعلی آن ها (و یا شرکت های تابعه یا شرکت های فرزند در زبان اودوو) تعلق دارد. برای بازدیدکنندگان نیز به همین صورت است.


نکته: اگر وب سایت ها شما چند شرکتی هستند، هنگام انتقال از وب سایتی به وب سایت دیگر، شرکتتان عوض نمی شود. برای عوض کردن شرکت و مشاهده محتوای مربوطه، از منو، انتخاب کننده شرکت را به کار ببرید.

ایجاد شرکت جدید

پیکربندی وب سایت تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیکی، ویژگی بسیار مهمی در محیط وب سایت های چندگانه است. ما آن را به وجود آورده ایم تا کل جریان، طوری سفارشی سازی شود که با تمام مخاطبان هر وب سایت تطابق یابد. 


محصولات تنها در یک وب سایت در دسترس هستند

پیش از این دیدیم که چطور می توان محتوای خاص را تنها در یک وب سایت منتشر کرد. در برگه تجارت الکترونیکی از فرم ویرایش محصول، فیلد *وب سایت* را خواهید یافت. خالی بودن به این معنی است که در تمامی وب سایت ها قابل دسترسی است.

محصولات تنها در یک وب سایت در دسترس هستند

محصولات در برخی از وب سایت ها در دسترس هستند

برای اینکه محصولی در برخی و نه در همه وب سایت ها قابل دسترسی باشد، باید محصول را برای هر یک از وب سایت ها کپی کنید.

در صورتی که به مرجع منحصر به فردی برای مدیریت در قسمت انبار خود نیاز دارید، باید برنامه تولید را نصب شود و صورت حساب مواد کیت (Kits BoMs) را ایجاد کنید. هر کیت، هر محصولی که به صورت مجازی منتشر شده است را به مرجع اصلی که در انبار شما مدیریت شده است، لینک خواهد داد. به این صورت، هر آیتمی که از طریق وب سایت به فروش رفته است، تبدیل به محصولی قابل انبار در سفارش تحویل خواهد شد.


لیست قیمت 

برای مدیریت قیمت های خاص توسط وب سایت، می توانید در قسمت تنظیمات وب سایت گزینه قیمت های چندگانه فروش برای هر محصول را فعال کنید.

سپس، به قسمت وب سایت » محصولات » لیست قیمت بروید تا لیست قیمت دیگری را ایجاد کنید. اگر به کمک نیاز دارید، محتوای راهنمای لیست قیمت را بخوانید: نحوه انطباق قیمت ها با بازدیدکنندگان وبسایت


وب سایتی را انتخاب کنید تا لیست قیمت را تنها در این وب سایت قابل دسترسی کنید.

لیست قیمت در وب سایت

اگر قابل انتخاب، انتخاب شده باشد، خالی گذاشتن فیلد به این معنی است که در تمامی وب سایت ها این کار انجام خواهد شد. در غیر این صورت، این کار تنها آن را برای عملیات برنامه های فروش و پایانه فروش بک اند قابل دسترس می سازد. 


درگاه های پرداخت و روش های تحویل

به صورت پیش فرض، درگاه های پرداخت و روش های تحویل در تمامی وب سایت ها مستقر شده اند. می توانید برای هر کشور با استفاده از Geo IP و مشخص کردن کشورها در پیکربندی، درگاه های پرداخت خاص را به کار ببرید. اکنون می توانید با پر کردن فیلد وب سایت برای هر وب سایت نیز این کار را انجام دهید. 


حساب های مشتریان

تنظیماتی وجود دارد که می توانید با آن حساب های مشتریان را در تنظیمات وب سایت انتخاب کنید. می توانید به مشتریان اجازه دهید تا یا از یک حساب برای تمامی وب سایت ها استفاده کنند و یا مجبورشان کنید برای هر یک از وب سایت ها حسابی جداگانه به کار ببرند. مورد آخر زمانی مناسب است که وب سایت های شما از نظر مشتری به یکدیگر ربطی نداشته باشند. 

جهت انجام این تنظیمات به قسمت وب سایت » پیکربندی » تنظیمات وارد شوید در بخش وب سایت حساب کاربری ویژه را انتخاب کنید.

 حساب های مشتریان

نکات فنی برای سفارشی سازی

اگر می خواهید موارد سفارشی را در وب سایت خود منتشر کنید، این نکات را برای کار با چند وب سایتی به کار بگیرید:


 • نقشه سایت: فراموش نکنید که نام دامنه را تنها برای سوابق در دسترس در نقشه سایت هر وب سایت را منتشر کنید.

 • دستیابی: باید روش can_access_from_current_website را در کنترل گر بخوانید تا مطمئن شوید که بازدیدکننده می تواند در وب سایت فعلی، سند را ببیند. 

 • جستجو: زمانی که لیستی از ثبت شده ها نشان داده می شوند، ‏حتماً نام دامنه را تنها برای سوابق در دسترس در نقشه سایت هر وب سایت نشان دهید.

نکات فنی برای سفارشی سازی وب سایت