" ساده " و در عین حال " سرنوشت ساز "، ماژول حسابداری اودوو را می‌توان به بهترین وجه در این دو کلمه به تصویر کشید. با استفاده از حسابداری اودوو می‌توانید مبادلات خود را به سرعت پردازش کنید. ماژول حسابداری با تمام برنامه‌های مختلف اودوو مانند خرید، فروش، انبار و منابع انسانی یکپارچه است و این امر باعث افزایش سرعت و راحتی عملکرد کاربران اودوو شده است. نرم افزار حسابداری در اودوو برای هر سازمانی نیاز است تا پاسخگوی همه‌ی نیازهای مربوط به حسابداری باشد. همانطور که می‌‌دانید، حسابداری یکی از مهم‌ترین فرایندها برای اداره شرکت‌ها است که در صورت مدیریت صحیح آن، هیچ گونه خسارت مالی به دنبال نخواهید داشت. 

موارد بی‌شمار دیگری وجود دارد که اودوو را به یکی از محصولات منحصر بفرد نسبت به سایر واحدهای حسابداری ای آر پی تبدیل کرده است. هنگامی که حسابداری اودوو و دیگر نرم افزارهای ای آر پی مانند مایکروسافت داینامیک و NetSuite را با هم مقایسه کنیم، به قابلیت‌های برجسته‌ای دست خواهیم یافت که اودوو به تنهایی دارای آنهاست. به عنوان مثال، مغایرت‌گیری سریع، همگام سازی خودکار، ارسال‌های دسته‌ای، پیگیری‌های شخص ثالث، اتوماسیون پرداخت، هشدارها و هزینه‌ها. در هر صورت، نه NetSuite و نه Dynamics این موارد برجسته را پشتیبانی نمی‌کنند. از آنجا که کلیه مبادلات دفترداری با مشتریان یا تامین کنندگان مرتبط است، شما گزارشاتی را برای انجام تحقیقات در مورد مشتری / تامین کننده دریافت می‌کنید، به عنوان مثال صورت حساب‌های مشتری، درآمدهای هر مشتری، حساب‌های دریافتنی / پرداختنی و غیره. یکی دیگر از نمونه‌های قابل دسترسی در اودوو، موتور هوش تجاری است که به شما امکان می‌دهد به طور دقیق گزارش‌های اطلاعات سازمان را بررسی کنید. نمودارها و رئوس مطالب رسم شده توسط موتور BI مطمئناً یک وسیله مفید برای رهبری اساسی است. همچنین می‌توانید از موتورهای هوش تجاری برای بررسی سریع سوابق خود استفاده کنید.

در زیر روش‌های مدیریت سوابق و مبادلات دقیق  اودوو آورده شده است:

 

سیستم دفتر داری دوبل (دفترداری با ثبت دو طرفه)
اودوو به طور خودکار برای هر تراکنش حسابداری، داده‌های دفتر روزنامه ایجاد می‌کند و از سیستم دفترداری دوبل استفاده می‌کند.

حسابداری دوبل سیستمی است جهت ثبت تراکنش‌های مالی بصورتی که هر تراکنش حداقل در دو حساب ثبت می‌شود. در اینجا هیچگونه محدودیتی جهت استفاده از حساب برای درج در سیستم حسابداری وجود ندارد ولی باید یکسری از قوانین رعایت شود که در زیر توضیح داده می‌شود. در سیستم دوبل برای هر حساب دو سطر وجود دارد سطر اول بدهکار و سطر دوم بستانکار، همچنین جمع بدهکار و بستانکار باید با هم مساوی باشد تا ثبت شما درست باشد در غیر این صورت اشتباهی صورت گرفته است. وقتی که جمع دو طرف مساوی باشد به اصطلاح گفته می‌شود ثبت شما تراز می‌باشد. برای روشن شدن، موضوع را با مثالی ادامه می‌دهیم، هر معامله‌ای دو اثر دارد برای مثال شخصی می‌خواهد یک نوشابه از یکی از مغازه‌های محله‌شان بخرد او به مغازه رفته و یک بطری نوشابه بر می‌دارد و پول آن را به مغازه دار داده و بر می‌گردد. این مثال ساده برای هردوی آن‌ها (خود شخص و فروشنده ) اثراتی دارد. برای ساده‌تر کردن، به آن شخص خریدار و به مغازه‌دار فروشنده می‌گوییم. حسابداری در این زمینه سعی دارد که هر دو تراکنش را ثبت نماید و در صورت‌های مالی آن را گزارش نماید. بدون استفاده از حسابداری دوبل، اسناد مالی فقط یک بخش از عملیات شرکت را گزارش می‌نماید.


روش‌های مبنای تعهدی و نقدی

 اودوو از جزئیات مبنای تعهدی و نقدی پشتیبانی می‌کند. این ویژگی، کاربر نهایی را قادر می‌سازد درآمد/ هزینه را در زمان وقوع معاوضه تراکنش‌ها، گزارش دهد.

چند شرکتی

اودوو اجازه دارد با چندین سازمان در یک پایگاه داده سر و کار داشته باشد. هر سازمانی جدول حساب و قوانین و دستورالعمل‌های مخصوص به خود را دارد. طبق قوانین استقرار، می‌توانید گزارش‌های تلفیقی را دریافت کنید.

چند ارزی

هر مبادله با ارز پیش‌فرض سازمان ثبت می‌شود. برای معاملات انجام شده با ارزهای دیگر، اودوو هم مقدار پول سازمان و هم مقدار آن را در پول نقد صرافی ذخیره می‌کند. همچنین می‌تواند پس از مغایرت‌گیری آیتم‌های دفتر روزنامه، سود و زیان ارزی ایجاد کند.

استانداردهای بین المللی

پشتیبانی حسابداری اودوو در بیش از 50 کشور.

اودوو، استانداردهای حسابداری که برای همه کشورها قابل اجرا و با قاعده است را اجرا می‌کند. برنامه‌های سفارشی برای اجرا کردن ویژگی‌های فردی هر کشور قابل دسترسی است. مانند نمودار حساب، مالیات یا رابط‌های بانکی.

حساب‌های دریافتنی و پرداختنی

به طور پیش فرض، اودوو از یک رکورد انفرادی، برای تمام بخش‌های رکوردهای دریافتنی استفاده می‌کند.

در اودوو، می‌توانید گزارش‌های بودجه را به طور مداوم ایجاد کنید. گزارش‌های اودوو شامل موارد زیر است:

  • گزارش عملکرد، (به عنوان مثال سود و زیان، واریانس بودجه)

  • گزارش موقعیت، (به عنوان مثال، ترازنامه، مانده پرداختنی‌ها و دریافتنی‌ها)

  • گزارش‌های نقدی، (به عنوان مثال، صورتحساب‌های بانکی)

  • گزارش جزئیات، (به عنوان مثال، تراز آزمایشی و دفتر کل)

  • گزارش‌های مدیریت، (به عنوان مثال، بودجه، خلاصه اجرایی)

ایمپورت خودکار فیلدهای بانکی

اودوو با آوردن سطرهای رایج صورتحساب بانکی   به طور مستقیم   از بانک به حساب اودوو، مغایرت گیری بانکی را ساده‌تر می‌کند.

قیمت‌گذاری موجودی
اودوو هم از قیمت‌گذاری موجودی دوره‌ای (دستی) و هم دائمی (خودکار) پشتیبانی می‌کند.

سود انباشته آسان

اودوو به طور خودکار درآمد سال جاری شما را در زمان واقعی تشخیص می‌دهد. با این هدف که هیچ دفتر روزنامه یا سررسید بدهی پایان سال مورد نیاز نیست. این امر از طریق گزارش مانده سود و زیان به گزارش ترازنامه شما تعیین می‌شود. سود انباشته (Retained Earnings) بخشی از سود شرکت‌هاست که مثل سود سهام در میان سهام‌داران توزیع نشده، بلکه برای سرمایه‌گذاری مجدد در خود شرکت ذخیره می‌شود. از سود انباشته می‌توان در حوزه‌های مختلفی از جمله خرید تجهیزات و ماشین آلات، صرف هزینه برای تحقیق و توسعه و سایر فعالیت‌هایی استفاده کرد که می‌توانند موجب رشد شرکت شوند.

سود انباشته در ترازنامه هر دوره حسابداری شرکت در بخش مشارکت سهام‌داران به ثبت می‌رسد. برای محاسبه سودانباشته، تراز سودانباشته آغازین به خالص سود و زیان اضافه شده و سپس سود سهام از آن کم می‌شود. یک گزارش مختصر موسوم به صورت سودانباشته هم نگهداری می‌شود که تغییرات وضعیت سود انباشته در یک دوره زمانی خاص در آن ثبت شده است.


سودانباشته = سود انباشته دوره آغازین + خالص درآمد یا زیان – سود سهام نقدی – سود سهام