مغایرت گیری بانکی،  فرآیندی است که طی آن سوابق حسابداری شخص با توجه به حساب نقدی با اطلاعات صورتحساب بانکی او مطابقت دارد. هدف اصلی این فرآیند، کشف تفاوت بین این دو رکورد است تا با استفاده از این قابلیت بتوانید سوابق حسابداری را تا حد ممکن در تناسب نگه دارید. اطلاعات بانکی شامل سوابق کلیه تراکنش های انجام شده، به مدت یک ماه در حساب شخص است. فرآیند مغایرت گیری باید در بازه های زمانی منظم انجام شود تا اطمینان حاصل شود که سوابق نقدی شرکت، صحیح و مصون از فعالیت های کلاهبرداری و همچنین کاهش مشکلات مربوط به چک های برگشتی و هزینه های اضافی است. همچنین، اودوو امکان ارتباط آسان فاکتورها و سایر جزئیات پرداخت را با صورتحساب های بانکی برای شما فراهم می کند.

 

روشهای مغایرت گیری اودوو در دو قالب انجام می شود:

  • ثبت مستقیم پرداخت با فاکتور

  • مغایرت گیری فاکتورهای باز با صورتحساب های بانکی

قدم اول: پرداخت بانکی را انجام دهید.

ابتدا، یک فاکتور جدید از طریق  ماژول حسابداری> مشتریان> فاکتور> کلیک بر ر وی دکمه "ایجاد"،  ایجاد کنید.


ایجاد فاکتور

 

 


هنگامی که مشتری پرداخت را انجام داد، بر روی دکمه "ثبت پرداخت" کلیک کنید. یک حسابدار شرکت فقط در آخر هفته ها صورت حسابهای بانکی را کنترل می کند، به همین ترتیب فاکتور به عنوان "پرداخت شده" علامت گذاری می شود. این کار برای یادآوری شما انجام می شود که به یاد داشته باشید خدمات با مشتری ما می تواند آغاز شود. بعد از  کلیک بر روی دکمه "تایید" در ویزارد باز شده، فاکتور به عنوان "پرداخت شده" ثبت می شود.اکنون بر روی آیکون کوچک سبز کلیک کنید، در اینجا اطلاعات پرداخت را با جزئیات دریافت می کنید و مشاهده خواهید کرد که "فرآیند مغایرت گیری" به صورت خودکار انجام شده است.

حالت مغایرت گیری صورت حسابهای بانکی

شما می توانید صورت حساب بانکی مورد نظر را "ایمپورت" یا "ایجاد" کنید. اسناد باید از طریق بخش "بانک" ارجاع داده شوند.


اکنون، بر روی دکمه "مغایرت گیری n آیتم" (n نشان دهنده تعداد آیتمی است که می خواهیم مغایرت گیری کنیم) که در دفتر روزنامه بانک وجود دارد کلیک کنید.

اگر نام طرف همکار ذکر شده، مبلغ وارد شده، صحیح و .. صحیح باشد، تنها کافی است بر روی دکمه "تایید" کلیک کنید تا نرم افزار اودوو به طور خودکار فرآیند مغایرت گیری را اجرا کند.


تصویر فوق اجرای موفقیت آمیز کلیه مراحل مغایرت گیری را نشان می دهد.


حال، فرض کنید اگر برخی از مسائل مانند: وارد کردن اشتباه نام طرف همکار یا مبلغ،در طی فرآیند اتفاق بیفتد، در این صورت باید از اقدامات دستی استفاده کنید.

همچنین، اگر نام طرف همکار در صورتحساب بانک وجود ندارد، باید آن را به صورت دستی وارد کنید.

اگر روش پیش پرداخت سازگار باشد، باید درست بودن آن را بررسی کنید و سپس پرداخت ها را تایید کنید. گزینه ای برای مغایرت گیری آیتم های متعادل در صفحه کیبورد شما وجود دارد. کافی است دکمه های "CTRL-enter" را باهم فشار دهید، تا مغایرت گیری انجام شود.

 

 

مدلهای مغایرت گیری

می توانید برخی از داده های حسابداری اودوو را از قبل پر کنید تا به راحتی آنها را مغایرت گیری کنید. داده های دوره ای مغایرت گیری مانند هزینه های بانکی است.

ایجاد مدل مغایرت گیری جدید

برای ایجاد مدل مغایرت گیری جدید دو روش دارید:

1. ماژول حسابداری> نمای کلی> دفتر روزنامه بانک بروید و با کلیک بر روی سه نقطه ای که در سمت چپ قرار دارد، بر روی گزینه "مدلهای مغایرت گیری" در پنجره باز شده کلیک کنید.

2. ماژول حسابداری> پیکربندی> حسابداری> مدلهای مغایرت گیری بروید و بر روی دکمه "ایجاد" کلیک کنید.


اکنون، اگر بر روی دکمه "ایجاد" کلیک کنید، به صفحه فرم ایجاد مانند تصویر زیر هدایت خواهید شد:


برای مثل،  هر ماه یک شرکت بر اساس مانده جاری خود هزینه کارمزد بانکی را دریافت می کند. از این رو، هزینه متغیر است.

نام مدل را به عنوان " هزینه های بانکی" انتخاب می کنیم، "حساب" صحیح و نوع مبلغ را برای رزرو این هزینه ها انتخاب کنید. بر اساس پارامترهای ارائه شده، اودوو هزینه ها را در حساب ذخیره می کند.

بعد از وارد کردن جزئیات مورد نیاز، بر روی کمه "ذخیره" کلیک کنید.


ثبت پرداخت ها بر اساس مدل های مغایرت گیری

پرداخت های خود را از طریق ایمپورت کردن صورت حسابهای بانکی، ثبت کنید. در طی فرآیند مغایرت گیری، تراز ابتدایی را انتخاب کنید. پس از انجام این کار، شخص بلافاصله داده های مربوطه را دریافت خواهد کرد.