طریقه استفاده از میل سرور خود برای ارسال و دریافت ایمیل در اودوو

این سند برای کاربران فرضی اودوو اختصاص یافته که از راه حل های آماده برای ارسال و دریافت ایمیل در اودوو بهره مند نمی شوند. اگر هیچ کسی در شرکت شما، سرورهای ایمیل را مدیریت نمی کند، به شدت توصیه می شود که راه حل های هاستینگ تسهیل گستر را انتخاب کنید. سیستم ایمیل آنها فورا کار می کند و توسط متخصصان نظارت می شود. با این وجود، اگر می خواهید اعتبار سرور ایمیل خود را خودتان مدیریت کنید، می توانید از سرورهای ایمیل خودتان استفاده کنید. 

در اینجا، برخی اطلاعات مفید در مورد نحوه ادغام سرور ایمیل شما با اودوو وجود دارد.


نکته: سرورهای ایمیل Office 365، امکان ارسال ایمیل های دیگر را از هاست هایی مثل اودوو نمی دهند. برای اینکه این کار امکان پذیر باشد به Microsoft's documentation رجوع کنید. 


طریقه مدیریت پیام های خروجی

به عنوان مدیر سیستم، به منوی تنظیمات » تنظیمات عمومی رفته و سرورهای ایمیل خارجی را فعال کنید. سپس برای ایجاد بر روی سرور های ایمیل خروجی کلیک کنید. هنگامی که تمام اطلاعات تکمیل شد، روی تست برقراری ارتباط کلیک کنید.

در اینجا، پیکربندی سرور G Suite مشاهده می کنید.

Odoo CMS - یک تصویر بزرگ

سپس نام دامنه ایمیل خود را در تنظیمات عمومی تنظیم کنید.

آیا می توان از سرور Office 365 استفاده نمود

اگر کاربر فرضی اودوو را اجرا می کنید، می توانید از سرور Office 365 استفاده کنید. Office 365 SMTP relays با Odoo Online سازگار نیست.  

لطفاً برای پیکربندی SMTP relay در آدرس IP خود در اودوو، به Microsoft's documentation رجوع کنید 


نحوه استفاده از سرور G Suite

شما می توانید از سرور G Suite برای انواع هاستینگ اودوو استفاده کنید. برای انجام این کار، شما باید SMTP relay را فعال کنید و Any addresses  را در بخش Allowed senders  فعال کنید. مراحل پیکربندی در Google documentation توضیح داده شده است.  


سازگار با SPF باشید

جهت اسپم نشدن ایمیل های خروجی خود به یاد داشته باشید در صورت استفاده از SPF (چارچوب خط مشی فرستنده) برای افزایش قابلیت تحویل ایمیل های خروجی، اودوو را به عنوان هاست ارسالی در تنظیمات نام دامنه خود، تایید کنید. پیکربندی Odoo Online به صورت زیر است:

 • اگر هیچ رکورد TXT برای SPF تنظیم نشده باشد، یک رکورد با تعریف زیر ایجاد کنید: v=spf1 include:_spf.odoo.com ~all

 • در صورتی که رکورد TXT تنظیم شده باشد، "include:_spf.odoo.com" را اضافه کنید. به عنوان مثال، برای نام دامنه ای که ایمیل ها را از طریق Odoo Online  و G Suite  ارسال می کند، پیکربندی به صورت زیر است: v=spf1 include:_spf.odoo.com include:_spf.google.com ~all

رکورد جدید SPF امکان دارد 48 ساعت طول بکشد تا عمل کند، اما این کار معمولا سریعتر اتفاق می افتد.

 

نکته: اضافه کردن بیش از یک رکورد SPF برای دامنه می تواند در ارسال پستی و طبقه بندی اسپم مشکل ساز باشد. به جای آن توصیه می شود فقط از یک رکورد SPF از طریق ویرایش، استفاده کنید.


فعال سازی DKIM

اگر DKIM (ایمیل شناسایی شده کلیدهای دامنه) در سرور ایمیل شما فعال باشد، باید همین کار را انجام دهید. در مورد Odoo Online & Odoo.sh، شما باید DNS "odoo._domainkey" رکورد CNAME را به "odoo._domainkey.odoo.com" اضافه کنید. به عنوان مثال، برای "foo.com" باید رکورد "odoo._domainkey.foo.com" وجود داشته باشد که CNAME با مقدار "odoo._domainkey.odoo.com" است.


نحوه مدیریت پیامهای ورودی

اودوو برای آوردن پیامهای ورودی، وابسته به نامهای مستعار ایمیل است. 

 • پیام های پاسخ مربوط به پیام های ارسال شده از اودوو به موضوع اصلی بحث و گفتگو (و به صندوق پیامهای همه دنبال کنندگان آن) با نام مستعار (catchall@) هدایت می شوند.

 • پیامهای تحویل داده نشده به منظور پیگیری آنها در اودوو به bounce@  ارسال می شوند. این امر مخصوصا در  Odoo Email Marketing استفاده می شود تا گیرندگان نامعتبر را غیرفعال کند.

 • پیام های اصلی: چندین شیء کسب و کار دارای نام مستعار مربوط به خود هستند تا از ایمیل های دریافتی،  رکوردهای جدیدی را در اودوو ایجاد کنند:

 1. کانال فروش (برای ایجاد سرنخ و یا فرصت در Odoo CRM)

 2. کانال پشتیبانی (برای ایجاد بلیط در Odoo Helpdesk)

 3. پروژه ها (برای ایجاد وظایف جدید در Odoo Project)

 4. عناوین شغلی (برای ایجاد متقاضیان در Odoo Recruitment)،

 5. و غیره

بسته به سرور ایمیل شما ممکن است چندین روش برای دریافت ایمیل  وجود داشته باشد. ساده ترین روش، مدیریت یک آدرس ایمیل در هر نام مستعار اودوو در سرور ایمیل شماست.

 • آدرس ایمیل مربوطه را در سرور ایمیل خود (catchall @، bounce @، sales @، و غیره) ایجاد کنید.

 • نام دامنه خود را در تنظیمات عمومی وارد کنید.

Odoo CMS - یک تصویر بزرگ
 • اگر از کاربر فرضی اودوو استفاده می کنید، برای هر نام مستعار، یک سرور ایمیل ورودی در اودوو ایجاد کنید. شما می توانید از تنظیمات عمومی قسمت سرور های ایمیل ورودی نیز این کار را انجام دهید. فرم را طبق تنظیمات ارائه دهنده ایمیل، پر کنید. عملیات جهت انجام در ایمیل های دریافتی را خالی بگذارید. هنگامی که تمام اطلاعات تکمیل شد، روی تست و تایید کلیک کنید.

Odoo CMS - یک تصویر بزرگ

اگر از Odoo Online یا Odoo.sh استفاده می کنید، توصیه می شود به جای اینکه صرفاً از سرور ایمیل خود استفاده کنید، پیام های دریافتی را به نام دامنه اودوو تغییر مسیر دهید. بدین طریق،  پیام های دریافتی را بدون تأخیر دریافت خواهید کرد. در واقع، Odoo Online پیام های دریافتی سرورهای دیگر در هر ساعت است. شما باید همه آدرس های ایمیل را به نام دامنه اودوو در سرور ایمیل خود تغییر مسیر دهید (مثال: catchall@mydomain.extto catchall@mycompany.odoo.com). 

نکته: همه نام های مستعار در اودوو قابلیت سفارشی سازی دارند. نام های مستعار از نمای پیکربندی مربوطه قابل ویرایش هستند. برای ویرایش باید حالت توسعه دهنده را از تنظیمات پیشخوان فعال کنید.

Odoo CMS - یک تصویر بزرگ

سپس صفحه خود را رفرش کنید و برای سفارشی سازی نام های مستعار به تنظیمات » فنی » پارامترها » پارامترهای سیستم بروید (mail.catchall.alias & * mail.bounce.alias*).  

Odoo CMS - یک تصویر بزرگ

نکته: به طور پیش فرض، پیام های ورودی هر 5 دقیقه در کاربر فرضی اودوو دریافت می شود. شما می توانید این مقدار را در حالت توسعه دهنده تغییر دهید. به تنظیمات » فنی » اتوماسیون » عملیات زمان بندی شده رفته و این ایمیل را جستجو کنید: Fetchmail Service.