هنگامی که صحبت از محصولات یا خدمات می شود،   ماژول کیفیت   اودوو ای آر پی ( Odoo ERP )   فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. امروزه، کیفیت به عنوان عامل تمایز برای کلیه محصولات و خدمات درآمده است. تحویل کالاهای با کیفیت به مشتریان، برای مشاغل بسیار حیاتی است و منجر می شود که ضایعات به حداقل برسد.

به همین دلیل است که اکثر تولیدکنندگان، فرآیند کنترل کیفیت را از روند تولید خود حذف نمی کنند. حذف کنترل کیفیت منجر به افزایش تعداد محصولات معیوبی می شود که شرکت مجبور است بر روی آنها کار مجدد انجام دهد یا آنها را اسقاط کند.


از طریق افزونه اودوو، می توان قبل از به وجود آمدن هرگونه مشکل اساسی، از بروز آن جلوگیری کرد. برای استفاده از این ماژول کاربردی، ابتدا باید آن را از برنامه های اودوو نصب کنید:


 

پایانه های کنترل کیفی

برای ایجاد یک پایانه کنترل کیفیت، به  ماژول کیفیت> کنترل کیفیت> پایانه های کنترل بروید و بر روی دکمه "ایجاد"  کلیک کنید.

سپس محصولی را که باید نقطه کنترل کیفیت روی آن انجام شود، ایجاد کنید. عملیاتی که در این محصول باید اعمال شود، در فیلد "عملیات" اضافه نمایید.  نقاط کنترل کیفیت در حین انتقال یا در طی مراحل تولید محصولات صورت می گیرد. اگر با مسیریابی بر روی لیست مواد کار می کنید، باید مشخص کنید که در کدام مرحله از فرآیند تولید، نقطه کنترل کیفیت باید مورد استفاده قرار گیرد.

نوع کنترل مشخص می کند که بررسی کیفیت در کدام فرکانس انجام شود:

  • همه  عملیات ها:  همه عملیات به طور خودکار بررسی کیفیت را برای اجرا، ایجاد می کنند.

  • تصادفی:   بررسی کیفیت فقط در x٪ از عملیات انجام می شود. درصد باید در پایانه کنترل تعریف شود.

  • به صورت دوره ای:  بررسی کیفی به صورت دوره ای انجام می شود. تناوب براساس دوره تعریف شده است (یک بار در روز، یک بار در هفته).

   

انواع پایانه کنترل کیفی

اکنون، یک موضوع برای پیکربندی باقی مانده است: نوع بررسی کیفیت.

 انواع مختلفی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد: نوشتن متن، گرفتن عکس، عدم موفقیت، اندازه گیری، ثبت مواد مصرفی، ثبت محصولات جانبی و چاپ برچسب.


 


توجه داشته باشید: برخی از انواع نقاط کنترل کیفی فقط با نصب برنامه کاربردی در دسترس هستند.

متن

این نوع پایانه کنترل امکان دسترسی دستورالعمل به کارگران را در حین انتقال یا در طی مراحل تولید فراهم می کند.


 

بعد از ایجاد پایانه کنترل کیفیت محصول مورد نیاز، به ماژول انبار > عملیات ها> انتقال ها بروید و بر روی دکمه "ایجاد" کلیک کنید.

در فرم انتقال، نوع عملیات و محصول مورد نظر را انتخاب کرده سپس بر روی دکمه "ذخیره" کلیک کنید:


 

 

 

اکنون اگر بر روی دکمه " بررسی های کیفی کلیک کنید، ویزارد بررسی های کیفی همراه متن راهنما مانند تصویر زیر، در صفحه شما ظاهر خواهد شد:


 

گرفتن عکس

این نوع پایانه کنترل می خواهد از محصول اعمال شده در انتقال یا هنگام تولید آن، عکس تهیه کند:

 

بعد   از ایجاد نقطه کنترل کیفیت محصول مورد نیاز، به   ماژول انبار> عملیات ها> انتقال ها   بروید و بر روی دکمه  " ایجاد "   کلیک کنید.

در فرم انتقال، نوع عملیات و محصول مورد نظر را انتخاب کرده و  بر روی دکمه  " ذخیره "   کلیک کنید:


 


 

اکنون، اگر بر روی دکمه   " بررسی های کیفی "   کلیک کنید، یک ویزار مانند تصویر زیر در صفحه ظاهر خواهد شد که می توانید با کلیک بر روی دکمه "یک عکس بگیر"، از محصولات مورد نظر عکس بگیرید و یا تصاویر آنها را آپلود کنید:


 

نکته: این فرآیند را می توان با استفاده از دوربین متصل ساده کرد.


Pass-Fail

Pass-Fail باید مشخص کند که محصولات از معیارهای خاصی عبور می کنند یا از کار می افتند. این می تواند برای هر دو انتقال و یا سفارشات تولید اعمال شود.برای این نوع از پایانه کنترل، امکان تعریف پیام شکست وجود دارد که دستورالعمل هایی را برای دنبال کردن در صورت خرابی ارائه می دهد.

 

بعد   از ایجاد پایانه کنترل کیفی محصول مورد نیاز، به   ماژول انبار> عملیات ها> انتقال ها   بروید و بر روی دکمه  " ایجاد "   کلیک کنید.

در فرم انتقال، نوع عملیات و محصول مورد نظر را انتخاب کرده و  بر روی دکمه   "ذخیره"   کلیک کنید:


   

 

با کلیک بر روی دکمه "بررسی های کیفی"، یک ویزارد مانند تصویر زیر در صفحه ظاهر خواهد شد:اگر بر روی دکمه " شکست " کلیک کنید، ویزاردی با عنوان " بررسی کیفی شکست خورد " با ارائه دلیل شکست، در صفحه شما ظاهر خواهد شد.


 


اندازه گیری کردن

برای فرایند عملیات لازم که اندازه گیری های محصول را هنگام انتقال یا در طی مراحل تولید وارد کنید.

برای استفاده از این ویژگی، لازم است که اندازه محصولات خود را تعیین کنید و در فیلد تالرانس وارد نمایید. با انجام این کار، تمام محصولات با اندازه گیری های مناسب (بین اندازه های تعریف شده در فیلد تالرانس) می توانند به طور خودکار پذیرفته شوند.مانند پایانه کنترل Pass-Fail، این نوع امکان تعریف پیام شکست را دارد که کارگر را راهنمایی می کند.


 
به  ماژول انبار> عملیات ها> انتقال ها بروید و بر روی دکمه "ایجاد" کلیک کنید.

فیلدهای لازم را پر کنید سپس بر روی دکمه  "در صف انجام " کلیک کنید.
اکنون اگر بر روی دکمه "بررسی های کیفی" کلیک کنید، یک ویزار مانند تصویر زیر در صفحه ظاهر خواهد شد:در ویزارد باز شده، اگر در فیلد اندازه یک اندازه نامشخص یا اشتباه وارد کنید، یک هشدار مانند تصویر زیر دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع خواهد داد اندازه شما مناسب نیست و باید بین اعداد تعریف شده زیر باشد:


 

نکته: این فرآیند را می توان با استفاده از ابزار اندازه گیری متصل ساده کرد.