برای  مشتریان، توسعه سفارشی باعث ایجاد هزینه اضافی و تأخیرهای زمانی می شود که گاهی اوقات تا حدی پروژه را در معرض خطر قرار می دهد. علاوه بر این، توسعه سفارشی منجر به بدهی فنی می شود که مشتری باید طی سالهای آینده به صورت هزینه های نگهداری و ارتقا پرداخت کند. چنین بدهی فنی حدوداً  %25 هزینه های توسعه در هر سال هزینه دارد:  (17 % در تعمیر و نگهداری + 8 % در ارتقا نسخه).


هر توسعه ای ممکن است ساده و مقرون به صرفه به نظر برسد. اما، همانطور که قبلاً توضیح داده شد، پیچیدگی یک پروژه با افزایش تعداد سفارشی سازی، به طور نمایی و تشریحی رشد می کند، نه به صورت خطی. احتمالاً مشتری می خواهد آنچه را که در نرم افزار قبلی خود دوست نداشت، حل کنند، اما آیا بهتر نیست فرایندهای کسب و کار خود را استاندارد کند تا پروژه دو برابر سریعتر و نصف قیمت اجرا شود؟


برای شرکتهای ارائه دهنده سرویس استقرار، توسعه سفارشی معمولاً با هزینه زیاد و تعداد کم مشتری بعدی انجام می شود. این سناریو معمول است، شما برای توسعه یک ویژگی، 10 روز تخمین می زنید. مشتری فکر می کند برای چنین ویژگی، خیلی زیاد است. بنابراین فقط 8 روز می گویید، اما در پایان 12 روز صرف آن می شود. بعدها به تغییرات مورد نیاز، پی می برید، زیرا مجبور بودید این کار را با عجله انجام دهید و مشتری هزینه روز اضافی را پرداخت نمی کرد و در نتیجه، این تقصیر شما خواهد بود. ابتدا 35% حاشیه سود برنامه ریزی کرده بودید ولی اکنون 6% در مورد این خدمات ضرر کرده اید.


برای رشد، تمرکز روی خدمات ارزشمند با حاشیه سود بهتر و کاهش ریسک ساعت های کارکرد که توسط مشتری پرداختی بابت آن انجام نمی شود مناسب تر است. چنین خدماتی عبارتند از: مدیریت پروژه، تحلیل کسب و کار، سفارشی سازی بدون توسعه، مدیریت تغییرات و آموزش.


شرکتهای خدماتی که طرز تفکر خود را در زمینه کاهش توسعه های سفارشی بنا می کنند،  دیر یا زود   توان رقابت بیشتری نسبت به سایرین خواهند داشت. شرکتهایی که انتظارات مشتری را بهتر مدیریت می کنند، هزینه کمتری برای استقرار پروژه صرف خواهند کرد. البته، توسعه سفارشی گاهی اوقات برای اداره یک کسب و کار ضروری است. اما تجربه نشان می دهد اکثرا درخواست های مشتری یا ارزش هزینه کردن ندارند و هنگامی که می خواهند شروع به استفاده از اودوو کنند، مرتبط نیستند و یا بدون آن می توانند کار کنند زیرا آن درخواست، بخشی از کاربرد اصلی آنها نیست.


"Mecatis یک شرکت مهندسی متخصص در زمینه ادراک، تولید و نگهداری ماشین آلات تولیدی است. آنها از سال 2013 شروع به استفاده از اودوو کامیونیتی کردند و با یک نسخه بسیار قدیمی گیر افتادند. در سال 2017، برای ارتقا به اودوو 11 با ما تماس گرفتند. ما 4 افزونه سفارشی و 55 افزونه کامیونیتی را در پایگاه داده آنها کشف کردیم. 

آنها ده ها هزار یورو در توسعه و نگهداری هزینه کردند، که برای یک شرکت 10 نفره عادی نبود. این یک بدهی بزرگ فنی بود و هزینه های به روز رسانی این افزونه ها سرسام آور بود.

به جای به روزرسانی این افزونه ها، هر یک از افزونه ها را به چالش کشیدیم. تعدادی از افزونه ها می توانست با ویژگی های موجود در اودوو 11 جایگزین شود، برخی از ویژگی ها استفاده نمی شد و در مورد بقیه آن ها، حتی مشتری هم نمی دانست که این افزونه ها چه کاری انجام می دهند. بنابراین، به جای ارتقای افزونه های سفارشی، آنها را در حد استاندارد آموزش دادیم و کمک کردیم روش کار کردن خود را تغییر دهند. فقط در طی 100 ساعت خدمات دهی، آنها را به اودووی آنلاین منتقل کردیم، بدون اینکه پیشرفت خاصی داشته باشیم. هزینه ماهانه آنها با ضریب 10 برابر کاهش یافت.

مطمئنم که در حین استقرار، Mecatis و طرفهای همکار آنها فکر می کردند که به این افزونه هایکامیونیتی احتیاج دارند. ولی در آخر، معلوم شد که برای یک شرکت کوچک، بهتر است که برای اجتناب از گیر افتادن در نسخه های قدیمی، به روش استاندارد عمل کنند. پس از انتقال به اودووی آنلاین، مشتری آنقدر خوشحال بود که یک اسپانسر خوب به دست آورد. آنها به عنوان همکار فروش عضو شدند تا اودووی آنلاین را به مشتریان خود بفروشند و خدمات را به تیم های ما واگذار کنند."


- فابین، بنیان گذار اودوو