تبلیغات و بازاریابی دیجیتال

مشخصات تجارت الکترونیک

در جامعه اطلاعاتی استفاده بهینه از حجم بالای اطلاعات و فراهم کردن سود بیشتر مورد نظر است .

اکثر شرکت ها امروزه نیروی خود را بیشتر روی ارائه و فروش اطلاعات از طریق شبکه اینترنت متمرکز کرده اند .

پروتکل های گوناگونی برای پیاده سازی تجارت الکترونیک مطرح هستند که زمینه های امنیتی و مالی این سرویس را در شبکه اینترنت پشتیبانی می کنند .

تجارت الکترونیکی دربرگیرنده مکانیسم های پرداختی مختلفی است که توسط شرکت های گوناگون طراحی شده اند .

سیستم پرداخت بانک اینترنتی سیستمی است که تمام مراحل پردازش تجارت الکترونیکی روی شبکه های عمومی را انجام می دهد .

مقدمه

با مطرح شدن فناوری اطلاعات در سطح جهانی و گسترش اینترنت ، تجارت الکترونیکی جایگاه مهمی یافته است و در این میان ایران نیز ناگزیر به این عرصه خواهد پیوست . در جامعه اطلاعاتی ، استفاده بهینه از حجم بالای اطلاعات و فراهم کردن سود بیشتر مورد نظر است . امروزه اکثر کمپانی ها نیروی خود را بیشتر صرف ارائه و فروش اطلاعات از طریق بازار یکپارچه جهانی یا اینترنت متمرکز کرده اند .

تجارت الکترونیک در ایران نیز می تواند قابلیت ها و مزایای ویژه ای را داشته باشد . در این مقاله تجارت الکترونیکی باتوجه به نیاز در سطوح متفاوتی مطرح شده که به شرح سرویس ها و مزایای استفاده از تجارت الکترونیکی در ایران می پردازد . پروتکل های گوناگونی برای پیاده سازی تجارت الکترونیک از قبیل OFX  ، SSL ،IKP  ، SET مطرح هستند که زمینه های امنیتی و مالی این سرویس را در شبکه اینترنت پشتیبانی می کنند . پروتکل OTP چهارچوب کلی تجارت الکترونیک را بدون توجه به سیستم پرداختی ایجاد می کند . XML تبادلات داده را در تجارت الکترونیک در بر می گیرد . XML زبان مدل سازی جدیدی است و جایگزین EDI شده است . در این مقاله پروتکل ها و استاندارد های تجارت الکترونیکی مطرح می گردد . امنیت در اینترنت در شکل های متفاوتی مطرح می شود . تجارت الکترونیکی روش های امنیتی خاص خود را داراست که به آنها اشاره می شود . مسایل مالی ، پول های دیجیتالی از دیگر مباحثی است که در سرویس تجارت الکترونیکی نقش اساسی داشته که به آنها اشاره خواهد شد .

1 - ایجاد شرایط مناسب برای تجارت الکترونیکی


- رشد اینترنت در ایران بایستی در سیاست گذاری ها بیشتر در نظر گرفته شود ؛

- فراهم کنندگان بایستی پهنای باند با کیفیت مناسب را برای بازار اینترنت فراهم کنند ؛

- بایستی کمپانی ها به ایجاد امنیت لازم برای استفاده از اینترنت برای تبادلات ایمن تشویق شوند و استاندارد های لازم در این زمینه معرفی گردند تا سرویس ها در سطح قابل پذیرش ارائه گردد .

2 - مزایای استفاده از تجارت الکترونیکی در ایران


- مطرح شدن محصولات در سطح جهانی و در نهایت بالارفتن کیفیت محصولات ؛

- کاهش موثرتر هزینه های عملیاتی بین عوامل بازرگانی ( PARTNERS ) ، مشتریان و کانال های آن ؛

- افزایش درآمد از طریق مشتریان جدید و کانال های جدید همراه با محصولات و سرویس های جدید ؛

- جلب رضایت مشتری ؛

- صحت سفارشات ONLINE ؛

- در نهایت امکان انجام خرید های کوچک تا بستن قرارداد های کلان و کشوری .

3 - انواع سرویس های تجارت الکترونیکیسرویس های تجارت الکترونیکی را از نظر کاربرد می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد . این سرویس ها به شرح زیر هستند :

- ( BUSINESS TO BUSINESS ( B2B: در این سرویس طرفین معامله شرکت ها هستند ؛

- ( BUSINESS TO CONSUMER  ( B2C : در این سرویس شرکت ها با مشتریان در ارتباط هستند ؛

- ( GOVERNMENT TO GOVERNMENT ( G2G : روابط تجاری بین کشور ها را دربر می گیرد و قوانین تجارت بین المللی را با توافق طرفین و ارائه راهکار شامل می شود ؛

- ( CUSTOMER - TO - BUSINESS ( C2B : طبق پیشنهاد مشتری سرویس مورد نظر فراهم می گردد . مثل کرایه یک ماشین از نقطه ای مشخص با مبلغی تعیین شده از یک سایت اینترنتی ؛

- ( CUSTOMER - TO - CUSTOMER ( C2C : طرفین معامله افراد هستند . سرویس گیرنده فردی است که جنس یا کالایی را از شخص دیگر خریداری می کند . مثل آژانس های هواپیمایی و سمساری های اینترنتی .

4 - مسایل امنیتی در تجارت الکترونیکیاینترنت به عنوان بستر انتقال اطلاعات در دنیای کنونی مطرح است . TCP/IP پروتکل انتقال اطلاعات در شبکه اینترنت است . با مطرح شدن اینترنت به طور گسترده ، مسئله امنیت اطلاعات قابل انتقال ، به شکل مشخصی بازگو شد زیرا اطلاعات مهم نیز از طریق این بستر فرستاده می شد . اطلاعاتی مثل ، شماره کارت اعتباری ، فرم پرداخت و غیره از جمله مسایلی بود که احتیاج به امنیت بیشتری داشت . به همین دلایل امنیت در تجارت الکترونیکی جایگاه مهمی داراست .

به چند روش می توان در اطلاعاتی مداخله کرد که بین دو کامپیوتر مبادله می گردد و این روش ها عبارتند از:1 - استراق سمع : اطلاعات توسط فردی خوانده می شود و می تواند بعداً مورد استفاده قرار گیرد . مثل شماره حساب یک فرد ، در این حالت محرمانه بودن اطلاعات از بین می رود ؛

2 - تغییردادن پیام : امکان دارد پیام هنگام انتقال تغییر کند و یا کلاً عوض شود و سپس فرستاده شود . مثلاً سفارش کالا می تواند تغییر یابد ؛

3 - تظاهرکردن : ممکن است شخصی خود را به جای یک سایت معرفی کرده و همان اطلاعات را شبیه سازی کند و پس از دریافت مقادیر قابل توجه هیچ پاسخی به خریداران نداده و ناپدید گردد .روش های متفاوتی برای جلوگیری از این مسایل وجود دارد که یکی از آنها رمزدار کردن پیام است که خود به چند دسته تقسیم می گردد . دیگری درهم سازی و فشرده سازی پیام و تهیه DIGEST است . در امضای دیجیتالی عملاً تلفیقی از این روش ها مورد استفاده قرار می گیرد . انواع روش های رمزنگاری بدین شرح است :

- رمزنگاری با کلید متقارن : در این روش از یک کلید استفاده می شود . بدین شکل که یک کلید مشترک بین طرفین وجود دارد . اطلاعات با این کلید رمزدار شده و فقط توسط طرف مقابل که دارنده کلید است قابل بازگشایی است . مشکل این روش تبادل این کلید قبل از رمزدارکردن پیام است .

- رمزنگاری با کلید نامتقارن یا کلید عمومی : در این روش یک جفت کلید برای انتقال پیام استفاده می گردد . به این شکل که هر کاربر دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است . کلید عمومی در یک دایرکتوری در اختیار هرکس می تواند قرار گیرد و کلید خصوصی هر فرد را ، فقط خودش می داند . در ارسال پیغام از A به B ، ابتدا A پیام را با کلید خصوصی خود رمزدار کرده سپس با کلید عمومی پیام را ارسال می کند . در طرف مقابل B پیام را با کلید عمومی رمزگشایی کرده و سپس با کلید خصوصی خود رمز را باز می کند و پیغام را مشاهده می کند . اشکال این روش این است که شخص ثالثی مانند C می تواند خود را به جای A معرفی کرده و پیامی را با کلید خصوصی خود و سپس کلید عمومی رمزدار کرده و برای B ارسال کند . در این روش B نمی تواند تشخیص دهد که پیغام ارسال شده حتماً از طرف A بوده است . امضای دیجیتالی به عنوان روشی برای جلوگیری از ایجاد این مشکل به وجود آمده است .

- رمزنگاری با استفاده از روش کلید عمومی با امضای دیجیتالی : امضای دیجیتالی همراه با کلید عمومی ، موجودیتی است که به شخص طرف مقابل این امکان را می دهد تا تشخیص دهد کسی را که پیغام را فرستاده ، همان کسی است که ادعا می کند ، و پیغام دریافت شده همان پیغام ارسال شده است . ( تصدیق اصالت ) .

در روش امضای دیجیتالی از کلید عمومی همراه با توابع HASH استفاده می شود . این کلید دارای یک تاریخ انقضا نیز هست که هرچه مدت اعتبارش کوتاه تر باشد اعتبار آن بالاتر است زیرا احتمال جعل آن بالا می رود . گیرنده پیغام امضای انجام شده را چک می کند تا از اصالت آن باخبر شود .

مراکزی که امضای دیجیتالی را در اختیار قرار می دهند خود از مراکز دیگری اعتبار گواهینامه را دریافت کرده اند . این مرکز موجودیتی است که اعتبار را برای یک فرد ایجاد می کند . چند نمونه از آنهاXCERT  ،VENSIGN  ، THAWTE هستند که با دریافت وجه مشخصی این اعتبار را در اختیار قرار می دهند .

5 - مسایل مالی و پرداخت در تجارت الکترونیکی


باتوجه به رشد اینترنت و مسئله خرید کالا ها از اینترنت ، مکانیسم های مختلفی برای پرداخت در برابر خرید موردنظر مطرح شد . در واقع پرداخت در تجارت الکترونیک ، نیاز به مکانیسم های پرداخت ارزان و سریع دارد . در این راستا روش های پرداختی گوناگون ایجاد شده اند ، که هریک قابلیت خاص خود را دارد و در بعضی موارد شبیه به پول واقعی هستند . در اینجا انواع مکانیسم های پرداختی و شرکت های وابسته به آنها آورده شده است . ( سیستم های پرداخت رایج در وب جهانی را از نظر ساختار فیزیکی نیز می توان دسته بندی کرد ) سیستم هایی که از پول دیجیتالی ( DIGITAL MONEY ) استفاده می کنند :

-  CYBERCOIN & CYBERCASH

-  ECASH

سیستم هایی که از کارت های اعتباری استفاده می کنند :

- CYBANK

- CYBERCASH & CYBERCOIN

سیستم هایی که از کارت های هوشمند استفاده می کنند :

- MONDEX

- FETFARE

- VERIFONE

سیستم هایی که چک های الکترونیکی را فراهم می کنند :

- AXCEL CHECK

- CHECK FREE

- REDI - CHECK

سیستم هایی که ریزپرداخت ها را فراهم می کنند :

- MILLICENT

- MINI-PAYبه طور نمونه ECASH پروتکل پول الکترونیکی است که به وسیله DAVID CHAUM از شرکت DIGICASH توسعه یافته است . در ECASH ، کاربر یک سری رشته های بلند از شماره ها را با نام TOKEN جمع آوری می کند که به عنوان پول شناخته می شود . این TOKEN ها درست مثل پول فیزیکی مبادله می گردد . این سیستم عدم انکار را برای کاربر پشتیبانی می کند ، نیاز به سخت افزار خاصی نداشته و دارای هزینه است .

6 - ابزار تبادلات الکترونیکی ( XML )


EXTENSIBLE MARKUP LANGUAGE ) XML ) یک زبان نشانه گذاری برای ایجاد مستندات ساختار یافته است . XML شبیه به HTML است ، با این تفاوت که XML ، قابل گسترش است . در واقع XML و HTML زیر مجموعه ای از SGML هستند . XML یک استاندارد باز ، قابل گسترش ، بین المللی و در دسترس است . XML یک زبان از پیش تعریف شده نیست بلکه قابلیت تعریف نشانه گذاری ها و TAG های جدید را فراهم می سازد .

قبلاً از EDI برای تبادل داده بین دو کامپیوتر استفاده می شد که به دلیل محدودیت هایی که داشت کنار گذاشته شده و در حال حاضر از XML استفاده می شود . XML در مقایسه با EDI دارای مزایای زیر است :

- امکان تبادل داده تحت اینترنت ؛

- هزینه پیاده سازی پایین تر ؛

- سرعت بالای تبادلات .

7 - استاندارد ها و تجارت الکترونیکی


استاندارد ها نقش مهمی را در توسعه یک ساختار ایفا می کنند . استاندارد های زیادی در زمینه های مختلف تجارت الکترونیکی مطرح هستند . مدیران IS بایستی با استاندارد های موجود آشنا بوده و قابلیت اجرای آنها را برای ارگانیسم خود ارزیابی کنند . استاندارد ها و پروتکل های تجارت الکترونیک در زمینه های مختلف عبارتند از :

- پروتکل های امنیتی ( STT ، S-HTTP ، SSL و ... )

- پروتکل های امنیتی - پرداختی ( SEPP ، IKP ، SET )

- پروتکل های مالی - پرداختی ( JEPI ، BIPS ، OFX و... )

1-7 پروتکل های امنیتی : اخیراً هر کاربر اینترنت باید تبادلات را قبل از فرستادن پیام از طریق اینترنت به طور روشن محافظت کند . یک دسته از پروتکل های امنیتی ، امنیت را برای لایه اینترنت فراهم می کنند . این پروتکل ها مثل ISAKMP ، SKIP ، IPSEC و غیره پروتکل های امنیتی لایه اینترنت هستند . سری دیگر از پروتکل های امنیتی ، پروتکل های امنیتی لایه انتقال هستند مثل TLS ، PCT ، SSL و SSH . آخرین سری از پروتکل های امنیتی ، پروتکل های امنیتی لایه کاربردی هستند . این پروتکل ها مثل SMTP ، S-HTTP ، امنیت را در لایه کاربرد ایجاد می کنند .

انتقال اطلاعات مهم مثل شماره کارت اعتباری اشخاص باید با امنیت کامل انجام گیرد . با فرض یک انتقال ایمن با پروتکل SSL ، TCP/IP به عنوان پروتکل امنیتی لایه انتقال در زیر لایه کاربردی قرار گرفته و امنیت ارتباطات بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده را برقرار می کند . SSL یکی از پروتکل های امنیتی است و به دلیل مزایای زیر برای سرویس تجارت الکترونیک مناسب است .

- مستقل از لایه کاربرد است ؛

- SSI از تکنیک رمزنگاری خود به صورت قابل انعطاف عمل می کند ؛

- تصدیق اصالت را برای طرفین معامله فراهم می سازد ؛

- رمزنگـاری و امضای دیجیتالی را به کار می برد ؛

- قابلیت کار باFTP  ، TOLMET  ، HTTP را داراست .

پروتکل S-HTTP جایگزینی برای SSL محسوب می شود و اولین بار توسطEIT مطرح شد . این پروتکل به میزان SSL ، شناخته شده نبوده و فقط با HTTP سازگاری دارد .

SSL نیاز های امنیتی ذیل را برای سرویس تجارت الکترونیک برآورده می سازد . این نیاز های امنیتی عبارتند از :

- پنهان سازی ( PRIVACY ) فرض کنید که پیغام های انتقال یافته از A به B رمزدار شده است . A از کلید عمومی مربوط به B برای کدکردن پیغام استفاده می کند . در این حالت B تنها کسی است که می تواند پیغام را رمــزگشایی کرده و با استفاده از کلید خصوصی اش آن را بخواند .

- تصدیق اصالت ( AUTHENTICITY )

گیرنده اطلاعات این امکان را پیدا می کند که هویت فرستنده را دریابد .

پست های مرتبطتبلیغات و بازاریابی دیجیتال

تجارت الکترونیک چیست؟تعریف، تفاوت ها و اصطلاحات دیگر و اولین گام هایی که باید دنبال کنید

آیا تا کنون فکر کرده اید تجارت الکترونیک چیست یا میدانید معنی دقیق این اصطلاح چیست؟ چه تفاوت هایی بین این اصطلاح و دیگر موارد مشابه وجود دارد؟
مطمئنا شما از زمانی کسب و کار آنلاین خودرا شروع کرده ایید محبوب تر از همیشه هستید. با این حال، با وجود گسترش آن، بسیاری از مردم هنوز واقعا نمی دانند که شما در حال انجام چه چیزی است

تبلیغات و بازاریابی دیجیتال

مراحل ایجاد یک تجارت الکترونیک

حالا که می دانید تجارت الکترونیک چیست و شما یک ایده کلی درباره جوانب مثبت و منفی دارید، بیایید ببینیم چگونه شروع کنیم.

نظرها