جستجوی حرفه ای در گوگل - ۱۸ ترفند جستجو در گوگل برای افراد حرفه ای

جستجوی حرفه ای در گوگل به یکی از نیازهای مهم در زندگی ما تبدیل شده است. پس بهتر است ترفندهای مورد نیاز برای انجام سرچ دقیق را بشناسیم. در این مطلب سعی شده راهنمایی‌ها و آموزش‌های لازم برای سرچ در گوگل قرار داده شود.

جستجوی حرفه ای در گوگل به یکی از نیازهای مهم در زندگی ما تبدیل شده است. پس بهتر است ترفندهای مورد نیاز برای انجام سرچ دقیق را بشناسیم. در این مطلب سعی شده راهنمایی‌ها و آموزش‌های لازم برای سرچ در گوگل قرار داده شود.

تصور اینکه در گذشته برای دستیابی به یک مطلب خاص نیاز بود که حتما آدرس وب سایت مخصوص اطلاعات مورد نظر را داشته باشیم، بسیار سخت است. اما در حال حاضر برای هر اطلاعاتی که نیاز  داریم از آدرس گرفته تا دستور آشپزی و پیدا کردن یک آنلاین‌شاپ تنها کافیست کلمات مورد نظر خود را در گوگل بنویسیم و از قابلیت جستجوی حرفه ای در گوگل استفاده کنیم و به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کنیم.

جستجو در گوگل در ظاهر کار ساده‌ای است اما برای اینکه بتوانید سرچ حرفه‌ای در گوگل انجام دهید نیاز است که از یک سری موارد آگاهی داشته باشید تا بتوانید خیلی سریع و دقیق به دیتاهای دلخواه دسترسی پیدا نمایید. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد جستجوی حرفه ای در گوگل که شامل آموزش و ترفندهای خاص است را قرار داده‌ایم.

چگونه در گوگل جستجو کنیم؟

سوالی که شاید برای بسیاری از کاربران ایجاد شود این است که جستجوی پیشرفته گوگل کجاست، در واقع باید گفت که سرچ پیشرفته در جای خاصی نیست بلکه تنها در نحوه تایپ کردن عبارات در هنگام سرچ می‌توان جستجوی حرفه ای در گوگل را مشاهده نمود. 

برای اینکه بدانیم چگونه حرفه‌ای در گوگل جستجو کنیم؟ و یا به بیان ساده‌تر چگونه حرفه‌ای گوگل کنیم ؟ تنها کافیست یک سری از ترفندها را یاد بگیرید. پس از آن خواهید دید که نتایج سرچ شما به هدفی که در ذهن دارید بسیار نزدیک است. در ادامه می‌توانید ترفندهای مختلفی را در این زمینه مشاهده نمایید.

ترفندهای جستجو در گوگل

ترفندهای جستجو در گوگل

نحوه جستجو در گوگل بسیار مهم است زیرا می‌تواند شما را به اطلاعات دقیق برساند و یا اینکه تنها یکسری سایت‌ها و مطالب بی‌ارتباط با کلمات سرچ شده را به شما نشان دهد. سرچ گوگل و ترفندهای جستجو در گوگل طیف وسیعی از ویژگی‌ها و امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با کمک آن‌ها بتوانید بهترین نتیجه جستجو را به دست بیاورید. ترفند جستجو در گوگل شامل موارد زیر است:

1- علامت کوتیشن

نحوه سرچ در گوگل توسط بسیاری از کاربران به صورت معمولی انجام می‌شود به این صورت که اگر می‌خواهند یک سایت خاصی را پیدا کنند، سعی می‌کنند کلمه‌ای که مربوط به حوزه کاری سایت است را وارد کنند به طور مثال به دنبال یک سایت خاص در مورد اخبار گیم هستند، کلمه گیم را سرچ می‌کنند. 

علامت کوتیشن در جستجوی گوگل

این کار بدون شک حجم زیادی از نتایج و سایت‌ها را برای شما نمایش خواهد داد. اما به جای این کار و برای انجام یک جستجوی حرفه ای در گوگل کافیست نام سایت را داخل کوتیشن قرار دهید. به این صورت " نام سایت" در این حالت شما جستجوی حرفه‌ای با گوگل انجام داده‌اید و نتایج نیز به صورت محدودتر و در عین حال کاربردی‌تر برای شما نمایش داده می‌شود.

2- علامت ستاره

جستجوی حرفه ای در گوگل در مورد موضوعاتی که دارای ابهام است و نام دقیق آن را فراموش کرده‌اید، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. قرار دادن علامت ستاره یکی دیگر از روش‌های جستجوی حرفه ای در گوگل است به این صورت که شما نام یک آهنگ خاص را فراموش کرده‌اید در اینجا می‌توانید با قرار دادن ستاره قبل از نام خواننده تمام آثار او را مشاهده نمایید و از میان موارد نمایش داده شده آهنگ مورد نظر خود را پیدا نمایید. به این صورت: آهنگ * احسان خواجه امیری


همچنین برای زمانی که می‌خواهید یک عبارت را سرچ کنید اما یک کلمه از آن را فراموش کرده‌اید، می‌توانید به جای کلمه، یک ستاره قرار دهید. در اینجا مانند سرچ ویندوز می‌توانید تمام مواردی که شامل عبارت نوشته شده توسط شما است را مشاهده نمایید. در کنار آیتم ستاره شما می‌توانید برای عباراتی که طولانی‌تر هستند تنها کلمه اول و آخر را وارد کنید و قسمت میانی را با AROUND مشخص نمایید و هر چند کلمه که در قسمت میانی وجود دارد را داخل پرانتز بنویسید. به این صورت "example AROUND(4) example"

3- جستجوی حرفه ای گوگل در محتوای سایت

در اینجا شما دقیقا می‌دانید چه سایتی را می‌خواهید سرچ کنید اما نیاز دارید که در میان محتوای این سایت جستجو انجام دهید تا به آیتم مورد نظر خود دسترسی پیدا نمایید. جستجوی پیشرفته در گوگل برای یک سایت خاص به این صورت انجام می‌شود و تنها کافیست در سرچ باکس گوگل این عبارت را وارد نمایید. Site:example.com. به جای کلمه example نام سایت را قرار می‌دهید. حتی می‌توانید پس از نوشتن این عبارت یک فاصله بگذارید و کلمه‌ای که به دنبال آن هستید را دقیقا بنویسید تا نتیجه بهتری برای شما نمایش داده شود.


حتی می‌توانید نام سایت را بنویسید و با قرار دادن یک نقطه در ادامه کلمه مورد نظر خود را وارد کنید تا به نتیجه بهتری دست بیاید. به این صورت example.flower

4- نحوه جستجوی حرفه ای در گوگل برای یک فایل خاص

بسیاری از مواقع پیش آمده که به دنبال یک فایل خاص هستید خصوصا زمانی که در حال انجام کارهای تحقیقاتی هستید و به مطالب خاصی نیاز دارید. در این حالت می‌توانید عبارت Filetype: را وارد نمایید و پس آن پسوند فایل مورد نظر را قرار دهید Filetype:ppt. در اینجا گوگل هر فایلی که دارای این پسوند باشد را برای شما نمایش می‌دهد.


با استفاده از روش‌های جستجوی حرفه ای در گوگل می‌توانید خیلی ساده و سریع به حجم عظیمی از فایل‌های مورد نیاز خود دسترسی پیدا نمایید.

5- پیدا کرن صفحات حذف شده

یکی دیگر از تکنیک‌های جستجوی حرفه ای در گوگل پیدا کردن صفحاتی است که به مرور زمان از سایت‌ها حذف شده‌اند اما همچنان در حافظه گوگل ذخیره مانده‌اند. دسترسی به این صفحات به صورت عادی امکان پذیر نیست و نیاز است که شما این عبارت را در سرچ باکس گوگل وارد نمایید. 


Cache:example.com در این حالت صفحاتی که در این سایت‌ها حذف شده‌اند برای شما نمایش داده می‌شوند.

6- نحوه سرچ حرفه ای در گوگل با جزئیات بیشتر

گاهی اوقات برای جستجوی حرفه ای در گوگل نیاز است که عبارت خود را با جزئیات بیشتری وارد نماییم. به طور مثال ممکن است در بار اول یک عبارت 4 کلمه‌ای را سرچ کنیم و نتایج چندان مرتبطی به دست نیاوریم. اما در ادامه با جدا کردن هر جز از این عبارت و سرچ کردن آن می‌توانید به نتایج بهتر و دقیق‌تری دسترسی پیدا نمایید. کلمات کلیدی ساده همیشه بهترین راه برای رسیدن به نتایج هستند و نباید آن‌ها را دست کم گرفت.

7- جستجوی حرفه ای با گوگل در یک زمان خاص


با استفاده از این امکان و جستجوی حرفه ای در گوگل می‌توانید به اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کنید. به طور مثال می‌خواهید آمار گمرک ایران در یک بازه زمانی را به دست بیاورید تنها کافیست عبارت را نوشته و میان سال‌هایی که مد نظر دارید علامت .. را قرار دهید. به این صورت: آمار گمرک ایران 96..98

8- جستجوی حرفه ای عکس در گوگل

برای انجام سرچ پیشرفته در گوگل و دسترسی به عکس می‌توانید از بخش image استفاده نمایید. در این بخش با توجه به کلمه‌ای که سرچ می‌کنید عکس‌هایی برای شما نمایش داده می‌شود. اما اگر نیاز دارید که اطلاعاتی در مورد یک عکس خاص پیدا کنید و یا رنگ‌های خاصی در یک عکس برای شما وجود داشته باشد، می‌توانید از نوار ابزار سرچ گوگل گزینه tools را انتخاب نمایید و سرچ خود را دقیق‌تر انجام دهید.


یکی دیگر از ابزارهای  جالب جستجوی حرفه ای در گوگل این است شما یک عکس خاص دارید اما هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارید و  می‌خواهید که عکس‌های بیشتری با این موضوع در اختیار داشته باشد. در اینجا می‌توانید عکس مورد نظر خود را در گوگل آپلود کنید و کار سرچ را انجام دهید. با انجام این کار عکس‌های دیگری با این موضوع برای شما نمایش داده می‌شوند.

۹- جستجوی ویدیو در گوگل


برای آیتم ویدیو نیز می‌توانید به همین منوال عمل کنید وارد بخش ویدئو شوید و عبارت مورد نظر را سرچ کنید و یا اینکه یکسری پارامترهای خاص را برای  دستیابی به نتایج مانند مدت زمان ویدیو و یا کیفیت آن و غیره را مشخص نمایید.

10- جستجوی صوتی


پس از جستجوی عکس و ویدیو به یکی دیگر از پارامترهای سرچ می‌رسیم که سرچ صوتی نام دارد. این نوع سرچ بیشتر بر روی گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود. شما می‌توانید با فشردن دکمه میکروفون در گوشی که در کنار سرچ باکس قرار دارد عبارت مورد نظر خود را بیان کنید در ادامه سرچ انجام می‌شود  و اطلاعات برای شما نمایش داده می‌شود.

11- سرچ دو کلمه با هم

گاهی اوقات شما می‌خواهید یک عبارت را سرچ کنید اما از آن عبارتی که نوشته‌اید اطمینانی ندارید در این صورت می‌توانید دو عبارت را در کنار یکدیگر سرچ نمایید و میان آن‌ها علامت "|" را قرار دهید و یا اینکه به شیوه ساده‌تر کلمه "یا" را در میان دو عبارت قرار دهید.


به طور مثال علیرضا جهان بخش | بابک

12- سرچ کلمات مترادف

کلماتی که می‌توانند مترادف و یا هم معنی و تکمیل کننده یکدیگر باشند بسیار زیاد هستند. شما می‌توانید جستجوی حرفه ای در گوگل را با استفاده از یک علامت ساده‌تر نمایید. تنها کافیست از پارامتر " ~" استفاده نمایید به این صورت که در میان دو کلمه مترادف قرار می‌دهید.


آشپزی ~ غذای هندی

13- سرچ کلمات کلیدی 

برای افرادی که در زمینه سئو کار می‌کنند و نیاز دارند که بدانند کلمات کلیدی مورد نظرشان چندین بار در متن سایت‌ها و یا حتی عناوین به کار رفته می‌توانند از عنوان title: برای رسیدن به نتیجه استفاده نمایند. اما اگر می‌خواهند آدرس سایت را پیدا کنند، می‌توانند از این آیتم inurl: استفاده نمایند.


اگر نیاز دارید که صفحات مشابه یکدیگر را پیدا نمایید، می‌توانید از این عبارت related قبل از کلمه مورد نظر برای جستجوی خود استفاده نمایید.

14- سرچ کردن عبارت کامل 


جستجوی حرفه ای در گوگل با استفاده از این پارامتر به این صورت است که شما یک عبارت کامل را داخل "" قرار می‌دهید و می‌نویسید در این حالت سایت‌هایی که عبارت مورد نظر شما را دقیقا با همین ترتیب دارند برای شما نمایش داده می‌شوند. این حالت برای سرچ کردن اشعار بسیار مناسب است.

15- حذف کلمات اضافی

گاهی اوقات جستجوی حرفه ای در گوگل ممکن است کمی دردسر ساز باشد به این صورت که شما عبارت بازی‌های کامپیوتری را سرچ می‌کنید اما عمده نتیجه‌ای که می‌بینید مربوط به خرید این بازی‌ها است.


در اینجا می‌توانید برای برداشتن و حذف کلمه خرید از نتایج جستجو به این صورت عمل کنید. نرم افزار مدیریت رویدادها - خرید. در این حالت زمانی که یک منفی قبل از کلمه خرید قرار دهید دیگر این کلمه از نتایج جستجوی شما حذف خواهد شد و نتایج مورد نظر و واقعی برای شما نمایش داده می‌شود.

16- جستجوی حرفه ای در گوگل با هشتگ

هشتگ‌ها قسمت مهمی از شبکه‌های اجتماعی هستند که می‌توان از طریق آن به محتوای مورد نظر دسترسی پیدا نمود. اما هشتگ‌ها تنها به شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شوند و در سرچ گوگل نیز کاربرد بسیاری دارند. شما می‌توانید برای محتوای خود هشتگ‌های مختلف را در گوگل سرچ کنید تا اطلاعاتی که نیاز دارید را به دست بیاورید. تنها کافیست عبارت را به این شکل وارد نمایید. #example


حتی می‌توانید هشتگ‌های معروف و پرکاربرد شبکه‌های اجتماعی را نیز در گوگل سرچ نمایید تا به اطلاعاتی که نیاز دارید دسترسی پیدا نمایید.

17- استفاده از گزینه tools

تولید کننده‌های محتوا و متخصصین سئو در بسیاری از مواقع علاوه  بر اینکه به محتوای سرچ شده نیاز دارند، اهداف دیگری هم دارند مانند اینکه این محتوا دقیقا در چه زمان و تاریخی منتشر شده و یا اینکه در طی هفته‌های گذشته چه میزان بازدید داشته است.


از این رو می‌توانید از گزینه tools استفاده نمایید و زمان انتشار پست‌ها را محدود نمایید تا ببینید محتواهای مورد نظر در چه بازه زمانی منتشر شده‌اند و به چه ترتیب هستند.

18- پارامترهای کاربردی و جالب

با استفاده از جستجوی حرفه ای در گوگل و وارد کردن این عبارت F to C می توانید دمای هوا را از فارنهایت به سانتیگراد تبدیل نمایید.

با وارد کردن این عبارت time می توانید ساعت کشورهای مختلف به همراه اختلاف زمانی را ببینید.

عبارت weather می‌تواند آب‌و‌هوای شهر و کشورهای مختلف را برای شما نمایش دهد.

cm to inches امکان تبدیل واحد طول را برای شما فراهم می‌کند برای زمانی که نیاز به اطلاع دقیق راجع به پارامترهای اندازه گیری طول دارید. برای تبدیل سایر پارامترها نیز می‌توانید عبارت to  را میان دو آیتم قرار دهید.

برای تبدیل واحد های پول می‌توانید از عبارت to در میان دو عبارت استفاده نمایید به عنوان مثال تبدیل ریال به دلار: usd to Iranian Rial


سخن آخر

آموزش جستجوی حرفه ای در گوگل کار چندان سختی نیست تنها کافیست چند نکته مهم را بدانید و پس از آن به راحتی می توانید پاسخ سوالاتی نظیر چگونه در گوگل جستجو کنیم؟ یا چگونه حرفه ای گوگل کنیم؟ را بدهید. ابتدایی‌ترین کار انتخاب کلمه  یا عبارت مناسب برای سرچ است و پس از آن می‌توانید با استفاده از پارامترهای مختلف نتایج سرچ دقیق‌تری را  به دست آورید. زیرا هر روز اطلاعات بسیاری وارد فضای مجازی می‌شود و حجم دیتاها بیشتر می‌شود پس در نتیجه نیاز است که نوع سرچ را تغییر دهید تا با جستجوی حرفه ای در گوگل  بتوانید سریع‌تر به نتیجه دلخواه برسید. در کنار نتایج کلی یکسری از پارامترهای جالب و کاربردی مانند تبدیل واحد طول، دما و یا حتی اطلاع از آب‌وهوای شهر و  کشورها و ساعت کشورها را می‌توانید مشاهده نمایید.

مشاوره

شما فرصت دارید از مشاوره رایگان تسهیل گستر استفاده کنید.
جستجوی حرفه ای در گوگل - ۱۸ ترفند جستجو در گوگل برای افراد حرفه ای
تسهیل گستر, بابک شعبانی 7 اردیبهشت 1401
اشتراک‌گذاری این پست
برچسب‌ها
بایگانی

نسخه بومی سازی شده در پاسخ به نیاز کسب و کارهای ایرانی با پشتیبانی تسهیل گستر
All successful business management software in a uniform manner

داستان سرایی چیست؟ | ۸ مزیت استفاده از استوری تلینگ در بازاریابی
داستان سرایی یک روش خارق‌العاده برای میخکوب کردن مخاطبین شما است. اگر در مورد استوری تلینگ و مزیت‌های آن اطلاعی ندارید؛ این مطلب را بخوانید.
ارتباط با ما +
چت آنلاین
تماس با ما
دفتر تبریز: 041-51288000
دفتر تهران: 021-91012569
درخواست مشاوره و یا دمو