سئو چیست؟
اگر شما در فضای اینترنت فعالیت داشته باشید یا به موضوعات مرتبط با آن علاقه مند باشید، همانند این جملات را زیاد شنیده‌اید:شما باید روی سئوی سایت خود سرمایه گذاری کنید.

اگر شما در فضای اینترنت فعالیت داشته باشید یا به موضوعات مرتبط با آن علاقه مند باشید، همانند این جملات را زیاد شنیده‌اید:

شما باید روی سئوی سایت خود سرمایه گذاری کنید.

شما دیده نمی ‌شوید؛ اگر در صفحه‌ی اول گوگل نباشید اصلاً حضور شما در فضای اینترنت بیهوده است.

اگر سایت رقیب هنگام جستجوی کلمه کلیدی موردنظر در صفحه‌ی اول گوگل می‌آید، به خاطر یک سری تکنیک ها است. اسم این تکنیک ها سئو است.

الگوریتم‌ های گوگل عوض شده. کافئین؟ پاندا؟ مرغ مگس خوار؟ کبوتر؟ دیپ مایند؟

ما می‌ توانیم شما را به صفحه ‌ی اول موتورهای جستجو بیاوریم. یقین داشته باشید این منطقی ‌ترین و پرسودترین سرمایه گذاری شماست.

مطالب مربوط به سئو در تسهیل با هدف تربیت متخصص سئو طراحی نشده‌ اند. بلکه هدف اصلی ما، آشنایی دوستان و همراهان دائمی تسهیل گستر با کلیات SEO است تا بتوانند درک صحیحی از این فرآیند به دست بیاورند همچنین در صورت علاقه، مسیری برای مطالعه و یادگیری بیشتر سئو پیش روی آنها ترسیم شود.

سئو چیست ؟  چند نکته که خوب است در مورد SEO بدانیم


شاید به نظر نمی ‌رسد تاکید بر اهمیت SEO چندان ضروری باشد،‌ اما بهتر است مروری به بعضی آمارهای منتشر شده درباره موتورهای جستجو داشته باشیم‌
.

البته مشخص است که با توجه به روش اجرای تحقیق، آمار و ارقام ارائه شده توسط منابع مختلف، می‌ توانند متفاوت باشند؛ در نتیجه بهتر است به جای تمرکز بر مقدار دقیق اعداد، بیشتر به مقیاس و اهمیت نسبی آنها توجه داشته باشیم:

 مردم جهان روزانه بین ۶ تا ۷ میلیارد بار کلمه کلیدی موردنظر خود رااز موتورهای جستجو ، جستجو می‌ کنند.


 تقریبا هشتاد درصد جستجوگران، به لینک‌ هایی که به صورت تبلیغ (با پرداخت پول) توسط موتورهای جستجو از جمله گوگلنمایش داده می‌شوند، نگاه نمی‌ کنند.


 فردی که از طریق کلیک کردن روی لینک سایت شما در موتور جستجو وارد فضای آنلاین شما می‌ شود، در مقایسه با کسی که شما برای  بازایابی به سراغ او رفته ‌اید، برای تبدیل شدن به یک مشتری هزینه ‌ی کمتری خواهد داشت.


 جستجو از طریق موبایل در سال‌ های اخیر همواره روندی افزایشی داشته و از سال ۲۰۱۵ به بعد، سرچ موبایل از سرچ دسکتاپ بیشتر شده است. همچنین در حال حاضر، سهم دسکتاپ در میان ابزارهای اتصال به اینترنت در سطح جهان کمتر از ۵۰ درصد است.درنتیجه سایت شما باید مناسب استفاده در موبایل باشد.


سهم موبایل و تبلت و دسکتاپ از فضای اینترنت


در حال حاضر کدام موتورهای جستجو بیشتر استفاده می ‌شوند؟

تعداد کسانی که موتور جستجو و گوگل را به عنوان واژه‌ های مترادف به کار می‌ برند، کم نیستند.

البته از این کار هم نمی ‌توان ایراد گرفت؛ چون حتی Google کردن به عنوان یک فعل در زبان انگلیسی پذیرفته شده است.

بهتر است به دو گزارش که توسط سایت معتبر Search Engine Land منتشر شده توجه کنید.

 

کدام موتورهای جستجو را کاربران می شناسند؟

پاسخ به این سوال مشخص می ‌کند، آگاهی کاربران از برندها چقدر است.

همان ‌طور که می ‌بینید موتورهای جستجوی Google و Yahoo و Bing برای کاربران بیشتر از سایر موتورهای جستجو شناخته شده هستند.

در پرسش دیگری از کاربران خواسته شده مشخص کنند کدام یک از موتورهای جستجو به عنوان موتور جستجوی اصلی مورد استفاده آنان است:

 

 

 

موتور جستجوی اصلی مورد استفاده شما چیست؟


همان‌طور که مشاهده می کنید در اینجا، گوگل با سایر موتورهای جستجو فاصله‌ی معناداری دارد و به همین علت باید بپذیریم که استفاده از موتور جستجو و گوگل به عنوان تعبیرهای مترادف چندان نادرست نیست.


نقش سئو در ارتقاء کیفیت محتوا در سال‌های اخیر


در گذشته ضعف ‌هایی که الگوریتم ‌های موتورهای جستجو داشتند باعث شده بود یک تعبیر غلط بین تولیدکنندگان محتوا رایج شود. آنها می ‌گفتند:

دو روش برای نوشتن در فضای وب وجود دارید.

می‌ توانید برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت خود بنویسید و یا می ‌توانید برای موتورهای جستجو بنویسید.

تنظیم متن ‌های بی ‌معنی، تزریق بی‌ خاصیت کلمات کلیدی در متن‌ها، ارائه‌ی لینک‌های بدون کاربرد، وادار کردن کاربران به کلیک و کارهایی از قبیل اعمالی بودند که نوشتن برای موتورهای جستجو محسوب می شدند.

البته نوشتن برای کاربران، اگر چه رضایت بازدیدکنندگان را تأمین می‌کرد، اما الزاماً به رتبه‌ی بهتر در موتورهای جستجو منتهی نمی‌ شد.

خوش‌ بختانه در سال‌های اخیر، با بهبود الگوریتم ‌های موتورهای جستجو و توسعه علم هوش مصنوعی و تحلیل متن، سبب شده است که چنین مواردی کم تر و کم‌ رنگ‌ تر شوند.

با اندکی بررسی شما نیز متقاعد خواهید شد که رعایت استانداردهای مد نظر موتورهای جستجو، می‌تواند رضایت خوانندگان و کاربران شما را نیز افزایش دهد.

همچنین، تلاش برای افزایش رضایت کاربران، معمولاً به افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو نیز کمک خواهد کرد.

به همین علت، بر خلاف سال ‌های گذشته که موتورهای جستجو را دلیل اصلی کاهش کیفیت محتوا در فضای وب می ‌دانستند، امروز چنین توصیفی بسیار کم تر شنیده می‌ شود و به کار می‌ رود.

با توجه به بهبود کیفیت نتایج موتورهای جستجو، و ارتقاء الگوریتم‌ های آنها، اشتباه نیست اگر وقت و بودجه‌ای را که صرف سئو می‌ کنید، به عنوان بخشی از فعالیت‌های تأمین رضایت کاربران لحاظ کنید. البته به شرطی که فلسفه ‌ی واقعی سئو و راهکارهای پایدار و بلند مدت آن را به کار بگیرید.

چه چیزهایی با سئو اشتباه گرفته می‌ شوند؟

گاهی اوقات، افرادی که با SEO آشنا نیستند،‌ آن را به عنوان یک جانشین رایگان برای بازاریابی و تبلیغات در نظر می ‌گیرند.

اما باید به خاطر داشته باشیم که توجه به سئو اگر به روشی علمی و دقیق و تخصصی انجام شود، اتفاقاً راهکاری زمان‌ بر، دشوار و گران ‌قیمت است.

کسب و کاری که می ‌خواهد در موتور های جستجو وضعیت مطلوبی داشته باشد، باید نکات زیادی را رعایت کند که موارد زیر، تنها بخش کوچکی از آنهاست:

 تولید دائمی محتوای اصل و بدون کپی کاری

 به روز کردن محتوای قدیمی بر اساس اطلاعات و نیازهای جدید کاربر

 ایجاد حس رضایت در خوانندگان و کاربران

 قانع کردن بازدیدکنندگان به اینکه مدت بیشتری را در سایت شما بگذرانند

همه‌ی این کارها، هزینه ‌بر هستند و همیشه و هر روز بخشی از وقت و منابع شما را به خود اختصاص خواهند داد اما یه سرمایه گذاری بلند مدت هستند.

همچنین  SEO  ، یک کانون تبلیغاتی نیست که به عنوان یک پروژه با بودجه‌ای مشخص و در یک محدوده‌ی زمانی مشخص، اجرا شود.

و نیز همچنین فقط یک مجموعه تکنیک و اصول فنی هم نیست.

بلکه نوعی نگرش به محیط وب و تولید محتوا و شکلی متفاوت از حضور در فضای آنلاین است البته شرکت تسهیل گستر با داشتن نیروی مجرب و تجربه کافی در این زمینه می تواند شما را در این راه همراهی کند.

اگر چنین نگاهی را باور نداشته باشیم، به احتمال زیاد SEO به یکی از روش ‌های قدرتمند برای هزینه کردن بی فایده ‌ی پول و منابع کسب و کار ما تبدیل خواهد شد.

این نکته را تقریباً همه پذیرفته‌اند که بزرگ ترین و ارزان ‌ترین و معتبرترین راه ورود به یک سایت ،موتورهای جستجو هستند.
درصورت نیاز جهت مشاوره برای سئوی سایت خود با ما تماس بگیرید.

کسب و کار شما را درست الکترونیکی می کنیم

بومی سازی و پشتیبانی Odoo ERP در ایران
 
سئو چیست؟
تسهیل گستر 15 اردیبهشت 1397
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی

نسخه بومی سازی شده در پاسخ به نیاز کسب و کارهای ایرانی با پشتیبانی تسهیل گستر
همه نرم افزارهای مدیریت موفق کسب و کار بصورت یکپارچه

ورود | ثبت نام افزودن نظر
تجارت سيار؛ جلوه‌اي از فناوري ارتباطات