کسب و کار

استقبال از آغاز به کار شورای عالی IT


راه اندازی مجدد شورای عالی فناوری/تغییر رویکرد از کلاس به مدرسه هوشمند

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دولت شورای عالی فناوری اطلاعات را مجدداً راه اندازی کرده است، گفت: رویکرد خود را از کلاس به مدرسه هوشمند تغییر داده‌ایم.
علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص «هوشمندسازی مدارس و اقدامات انجام شده در این خصوص»، اظهار داشت: اتفاقی که طی یکی دو سال اخیر افتاد، انحراف از مسیر هوشمندسازی بود و در آموزش و پرورش ما از اولین فاز پروژه توسعه فناوری اطلاعات در کشور، کاری را شروع کردیم که به مدل مدرسه هوشمند رسید.
وی ادامه داد: این مدل دارای ویژگی‌هایی بود که توسعه هدفمند به کارگیری اطلاعات را دنبال می‌کرد نه توسعه بی‌هدف در آموزش و پرورش؛ شروع کار نیز با تجهیز یک کارگاه در مدرسه همراه بود.
زرافشان افزود: اولین بسته‌ای که به مدارس دادیم؛ شامل یک سِروِر، سه دستگاه کاربری، ویدئو پروجکشن و یک دستگاه اسکنر بود که مربوط به سال 1382 و به عنوان اولین قدم انجام شد.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: برای اینکه بدانیم این بسته چگونه باید باشد، شورایی از متخصصین فناوری اطلاعات را به آموزش و پرورش دعوت کردیم و این‌ها گفتند که چه قطعاتی برای یک مجموعه آموزش فناوری اطلاعات نیاز است.
زرافشان اضافه کرد: سفارشی که ما برای ساخت به شرکت‌های داخلی دادیم؛ سفارشی کاملاً مشخص بود و پس از طی این مرحله، مدلی که به آن رسیدیم این بود که بیاییم مدرسه را به عنوان یک هسته فعال و زنده توسعه فناوری اطلاعات که همه اجزای آن متناسب با فناوری اطلاعات است، تعریف کنیم.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: در این مدرسه باید معلم حتماً آموزش دیده باشد، محتوای آموزش نیز تهیه شده باشد و مدرسه سایت مستقل داشته و به تجهیزات فناوری مجهز باشد که این تعریف مدرسه هوشمند است.
زرافشان خاطرنشان کرد: اگر تجهیزات داده شود اما معلم آموزش نداشته باشد این در حد دکور است و اگر تجهیزات و آموزش به معلم داده شود اما فاقد محتوا باشد نیز معلم کاربردی ندارد و نمی‌تواند استفاده مطلوب کند؛ در نتیجه عوامل مدارس هوشمند همه تقویت‌کننده یکدیگرند، به خاطر اینکه سرمایه‌ای که در مدرسه می‌گذاریم همه تقویت‌کننده هستند و حضور همه در کنار هم باعث هم‌افزایی می‌شود.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در یکی دو سال اخیر حرکت به سمت کلاس هوشمند بوده است و در حال حاضر نیز در راه اصلاح آن هستیم و رویکرد خود را به سمت مدرسه هوشمند حرکت می‌دهیم.
وی افزود: یکی از سیاست‌های دولت یازدهم استفاده از فناوری اطلاعات در توسعه کشور است و دولت شورای عالی فناوری اطلاعات را که تعطیل شده بود، مجددًا راه‌اندازی کرد و هفتمین جلسه آن نیز تشکیل شده است.

منبع: http://itanalyze.com/news/2014/08/15/25665.php

پست های مرتبطنظرها