چگونه از RSS استفاده کنیم؟

اینترنت فضای بزرگی است. واقعا بزرگ. اگر حدود یک میلیارد صفحه اینترنتی آماده و هزاران صفحه ای که روزانه ساخته می شود را در نظر بگیریم، می توان گفت سایت‌های زیادی در اینترنت هستند که محتواهای بسیار جالبی دارند. با وجود این جریان عظیم اطلاعات رسانه‌ای که هر روز در فضای وب تولید می شود، اینکه بتوانید درباره موضوع مورد علاقه خود اطلاعاتتان را به روز نگه دارید بسیار مشکل است. اما چگونه می توان این مشکل را حل کرد؟ پاسخ واقعا ساده است. باید یاد بگیرید از Really Simple Syndication به طور خلاصه RSS -برقراری ارتباط های بسیار ساده – استفاده کنید. در اینجا با زبان ساده نحوه استفاده از RSS را به شما توضیح می‌دهیم.

RSS چیست؟


RSS  در واقع یک سیستم اطلاع رسانی است که به شما نشان می‌دهید سایتهای مورد علاقه تان با چه مطالبی به روز شده است. این سیستم به شما محتوای سایت های مورد علاقه تان را بدون اینکه مجبور باشید به خود سایت سربزنید و هر روز مطالب آن را چک کنید به درون کامپیوترتان می آورد. اینترنت خیلی شبیه تلویزیون است با این تفاوت که در اینجا بی‌نهایت کانال مختلف وجود دارد با کلی برنامه و شما به جای اینکه مجبور باشید ساعتها از این کانال به آن کانال بروید فقط کافی است از خبرخوان RSS استفاده کنید و تمام مطالب را تنها در عرض یک دقیقه و در فرمتی بسیار ساده مشاهده کنید.


RSS چگونه کار می کند؟


 تمام چیزهایی که نیاز دارید یک خط اینترنت و نرم افزاری است که خبرخوان RSS نامیده می شود. خبرخوان RSS که به آن فید ریدر هم می گویند، برنامه ای است که در پس زمینه اجرا می شود و همیشه منتظر است ببیند که سایت مورد علاقه شما چه محتوای جدیدی را به روزمی کند. هر مطلب تازه ای که در این سایت بالا برود بلافاصله وارد فید ریدر شما می شود. به طور معمول خبر خوان ها دو مدل هستند یا مبتنی بر وب اند و یا مبتنی بر دسکتاب. هم چنین افزونه ها و برنامه های زیادی هم وجود دارند که همین قابلیت RSSخوان را به مروگر یا سرویس ای میل شما اضافه می کنند. از زمانی که فید را را نصب کردید می توانید شروع کنید.

چگونه از RSS استقاده کنیم؟


فید ریدرهای گونانی با اینترفیس های متفاوت و ویژگی های جالب فروان وجود دارد هر کدام را دوست دارید انتخاب کرده و با آن شروع کنید. وقتی که خبرخوان خود را نصب کردید می توان با عضو شدن در سایت‌های مورد علاقه تان شروع کنید. حتما می دانید که اگر سایتی اشتراک RSS داشته باشد از یک آیکن نارنجی استفاده می کند. امروزه به سختی می توان وب سایتی را پیدا کرد که از RSS پشتیبانی نکند.

توصیه‌های RSS ای

اگر شما از گوگل ریدر استفاده می کنید، افزونه های زیادی وجود دارد که می تواند این قابلیت را به مرورگر شما اضافه کند.کاربران گوگل کروم، علاقه مندان فایر فاکس می توانند از این افزونه استفاده کنند و حتی کابران اینترنت اکسپلورر می‌توانند از آن را نصب کرده و با یک کلید به وب سایت‌هایشان متصل شوند.

برای حرفه‌ای‌ها

RSS به جز خواندن خبرها و پیداکردن موسیقی ها و فیلم ها کاربردهای دیگری هم دارد. سایتهای مانند Craigslist و eBay از اشتراکات RSS  برای سرویس ها و آیتم های خاصی پشتیبانی می کنند.حتی اگر به دنبال یخچال، شغل، یا آپارتمان می‌گردید فقط کافی است آن را در قسمت جست و جوی واژه ها تایپ کرده و به سمت پایین صفحه اسکرول کنید. درست سمت راست پایین صفحه، دکمه ای قرار دارد که به شما اجازه می دهد در این تبلیغات دسته بندی شده مشترک شوید و هر وقت پست جدیدی چاپ شود به شما هشدار می دهد.

به طور مختصر RSS روشی بسیار سودمند برای سازماندهی و جمع بندی کردن وب با کارایی و سهولت بیشتر است. اگر بیشتر مطالعات خود را از طریق اینترنت انجام می دهید داشتن یک RSS  خوان خوب برای شما بسیار ضروری است.

چگونه از RSS استفاده کنیم؟
تسهیل گستر 18 تیر 1391
این پست را به اشتراک بگذار
برچسب‌ها
ویرایش
بایگانی
ورود | ثبت نام افزودن نظر
۱۰۰ بازی رایانه ای ایرانی در مرحله تولید قرار دارد