Gmail به عنوان يك درايو مجازي
احتمال اين‌كه بتوانيد جي‌ميل خود را فقط با ايميل پر كنيد، تقريباً نزديك به صفر است

به نظر مي‌رسد كه اگر بخواهيد دو گيگابايت فضايي را كه جي‌ميل در اختيار شما قرار داده است فقط با ايميل پركنيد، فضاي زيادي را كه به‌صورت رايگان در اختيار شما قرار داده شده است، از دست داده‌ايد. احتمال اين‌كه بتوانيد جي‌ميل خود را فقط با ايميل پر كنيد، تقريباً نزديك به صفر است. پس آيا بهتر نيست قسمتي از اين دو گيگابايت فضا را براي موارد ديگري غير از ايميل اختصاص دهيد؟ البته عده‌اي از كارشناسان معتقدند كه استفاده از برنامه‌هايي نظير آن‌چه كه در اين مقاله معرفي مي‌شود، از لحاظ امنيتي و سپردن رمزعبور صندوق‌پستي به يك برنامه ثالث، مخاطراتي دارد كه توجه شمار را به آن جلب مي‌كنيم.

خوشبختانه اين امكان در گوگل وجود دارد. در واقع بخشي از يك نرم‌افزار و دانستن اين‌كه چگونه جي‌ميل را به يك درايو تبديل كنيد، تمام آن چيزي است كه شما نياز داريد. به طوري كه بتوانيد هر وقت كه به اينترنت متصل شديد از اين فضا استفاده كنيد. البته اگر هنوز در جي‌ميل حسابي باز نكرده‌ايد، از دوست يا آشنايي كه در جي‌ميل حساب باز كرده است بخواهيد يك دعوتنامه براي شما ارسال كند. چون هنوز باز كردن حساب در جي‌ميل تنها با داشتن دعوتنامه ميسر است.

ابتدا برنامه الحاقي Gmail Drive را دريافت كنيد و سپس آن را نصب نماييد. بعد از آن فايل ZIP را دانلود كنيد وتمام فايل را در يك پوشه باز نماييد. سپس setup.exe را اجرا كنيد. (البته توجه داشته‌باشيد كه برنامه Gmail Drive فقط با اينترنت اكسپلورر پنج يا بالا‌تر از آن كار مي‌كند).

بعد از اجراي برنامه ويندوز اكسپلورر را اجرا كنيد. در My Computer يك درايو جديد به نام Gmail Drive خواهيد ديد، با كليك‌كردن روي آن بايد Username و كلمه عبور را وارد كنيد و اگر نمي‌خواهيد كه با هر بار كليك كردن روي آيكونGmail Drive اين اتفاق دوباره رخ دهد، Auto Login را علا‌مت بزنيد.

Gmail Drive

كه به طور مجازي در My Computer ايجاد شده است به شما امكان مي‌دهد با آن درست مانند يك درايو واقعي رفتار كنيد. يعني مي‌توانيد در آن پوشه‌هاي متعدد بسازيد، با استفاده از ويندوز اكسپلورر در آن فايل كپي كنيد و ... .

Gmail Drive مانند ديگر درايوهاي كامپيوتر به نظر مي‌رسند. اما بايد توجه كنيد كه به هر صورت اين درايو يك درايو مجازي است وتنها از طريق اتصال به اينترنت مي‌توانيد از آن‌ استفاده كنيد و در نتيجه تنها در حد سرعت اينترنت مي‌توانيد داده‌ها را به آن انتقال دهيد كه به طور مثال در اتصال Dial-up اين كار بسيار كند خواهد بود.

هنگامي كه شما يك فايل در Gmail Drive كپي مي‌كنيد، در واقع ايميل مي‌سازيد و آن را به آدرس خود ارسال مي‌نماييد كه اين ايميل در Inbox شما همراه با فايل‌هاي ضميمه ايميل نمايان مي‌شود. براي باز كردن يكي از فايل‌هاي درون درايو جي‌ميل، روي ايميل مربوط به آن كليك نماييد و بعد دانلود را كليك كنيد، آن‌گاه فايل مذكور در كامپيوتر شما دانلود مي‌شود.

البته به اين نكته توجه داشته باشيد كه جي‌ميل فقط پيام‌هايي تا حجم ده مگابايت را دريافت يا ارسال مي‌كند و استفاده از جي‌ميل به عنوان يك درايو مجازي نيز اين قضيه را تغيير نمي‌دهد. به كارگيري جي‌ميل به عنوان يك درايو مجازي ممكن است باعث برهم‌خوردگي محتويات Inbox شما شود. چون تمام فايل‌هايي كه شما به آنجا منتقل كرده‌ايد، يك ايميل هستند كه موضوع آن‌ها به‌صورت " /:GMAILFS" و سپس نام فايل، نوشته شده است.

Gmail Drive

به صورت خودكار و در قالب يك درايو جديد در ويندوز اكسپلورر ظاهر مي‌شود.

در هم آميخته شدن فايل‌ها با ايميل‌هاي عادي، مي‌تواند خواندن ايميل‌ها و همچنين مديريت فايل‌ها را دشوار سازد. ولي خوشبختانه با نصب يك فيلتر كه فايل‌ها را مستقيماً به سوي پوشه آرشيو هدايت مي‌كند، اين مشكل به راحتي حل مي‌شود.

براي ايجاد فيلتر، بر بالا‌ي صفحه جي‌ميل، روي Create a Filter كليك كنيد، در جعبه Subject، عبارت GMAILFS را تايپ كنيد. سپس عنوان Has attachment را علا‌مت بزنيد، در مرحله بعد Skip the Inbox را علا‌مت بزنيد و در انتها روي Create a Filter كليك كنيد. حال تمام فايل‌ها به آرشيو حساب ايميل شما ارسال مي‌شوند.

ايجاد يك برچسب (Label) براي فايل‌ها، جستجو در ميان آن‌ها را در جي‌ميل آسان‌تر مي‌كند.

همچنين مي‌توانيد براي فايل‌ها يك برچسب (Lable) ايجاد كنيد كه در مديريت بيشتر فايل‌ها به شما كمك كند. در واقع يك برچسب، جي‌ميل را درست شبيه يك پوشه عادي مي‌سازد كه با كليك روي نام آن مي‌توانيد محتويات آن را مشاهده كنيد.

براي اين كار، مانند آنچه كه در قبل گفته شد، يك فيلتر بسازيد. اما بعد از علا‌مت زدن Skip the Inbox، لا‌زم است عنوان Apply the label را نيز علا‌مت بزنيد. از منوي كركره‌اي، آيتم New Label را انتخاب كنيد و از صفحه‌اي كه نمايان مي‌شود، نام برچسب موردنظرتان را تايپ كنيد (مثلا Hard Drive) و بعد ok كنيد. از منوي كركره‌اي برچسب جديد خود را انتخاب كنيد و سپس Creat Filter را كليك كنيد.

خواهيد ديد كه از اين به بعد فايل‌ها آرشيو مي‌شوند و نام برچسب نيز در ادامه آن‌ها خواهد بود و در نتيجه به آساني مي‌توانيد فايل‌هاي خودتان را تنها با كليك روي برچسب Hard Drive (يا هر نام ديگري) در جي‌ميل ببينيد.

چند نكته

اگر براي خواندن ايميل‌هايتان از برنامه‌هاي pop3 استفاده مي‌كنيد، استفاده از جي‌ميل به عنوان يك درايو مجازي به شما توصيه نمي‌شود. اگر اين كار را انجام داديد، آن‌گاه هر وقت كه با نرم‌افزار مذكور ايميل‌هاي خود را به كامپيوتر خود منتقل كرديد، تمام فايل‌هايي كه در جي‌ميل كپي كرديد، دوباره به كامپيوتر باز مي‌گردند كه البته ممكن است حجم آن‌ها صدها مگابايت باشد. همچنين هيچ ضمانتي وجود ندارد كه گوگل از استفاده از اين ابزارها، جلوگيري نكند و راه را براي استفاده از آن‌ها باز بگذارد و نهايت اين‌كه، اختصاصا ًGmail Drive براي افرادي مناسب است كه همواره در حال سفرند و يا از دو كامپيوتر استفاده مي‌كنند؛ يك پي‌سي و يك نوت‌بوك.

شما مي‌توانيد فايل‌ها را از پي‌سي خود به Gmail Drive كپي كنيد و سپس وقتي در سفر به آن‌ها نيازمند شديد، آن‌ها را دريافت كنيد. (البته مسائل امنيتي كه مربوط به سپردن رمزعبور به اين برنامه است را فراموش نكنيد.)

کسب و کار شما را درست الکترونیکی می کنیم

بومی سازی و پشتیبانی Odoo ERP در ایران
 
Gmail به عنوان يك درايو مجازي
تسهیل گستر 28 تیر 1388
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی

نسخه بومی سازی شده در پاسخ به نیاز کسب و کارهای ایرانی با پشتیبانی تسهیل گستر
همه نرم افزارهای مدیریت موفق کسب و کار بصورت یکپارچه

ورود | ثبت نام افزودن نظر
Nmap چیست؟
از Nmap جهت اسکن کردن شبکه های بسیار بزرگ به معنی واقعی کلمه، یعنی صدها هزار از ماشین، استفاده شده است.