Phishing فیشینگ چیست ؟

Phishing از جمله واژه هایی است که توسط مهاجمان در عرصه ادبیات اینترنت مطرح و به ترغیب توام با نیرنگ کاربران به افشای اطلاعات حساس و شخصی آنان ، اشاره دارد . مهاجمان به منظور نیل به اهداف مخرب خود در اولین مرحله درخواست موجه خود را برای افراد بیشماری ارسال می نمایند و در انتظار پاسخ می مانند . آنان امیدوارند که حتی اگر بتوانند تعداد اندکی از افراد را ترغیب به افشای اطلاعات حساس و شخصی خود نمایند در رسالت خود موفق بوده اند. امیدواری آنان چندان هم بی دلیل نخواهد بود چراکه با توجه به گستردگی تعداد قربانیان اولیه احتمالی ، شانس موفیقت نهایی آنان از لحاظ آماری نیز افزایش می یابد .

مهاجمان به منظور افزایش ضریب موفقیت حملات سعی می نمایند خود را بگونه ای عرضه نمایند که مردم به آنان اعتماد نموده و آنان را به عنوان نمایندگان قانونی مراکز معتبری نظیر بانک ها قبول نمایند . ماهیت و یا بهتر بگوییم رمز موفقیت این نوع از حملات بر قدرت جلب اعتماد مردم استوار است و بدیهی است که مهاجمان از هر چیزی که بتواند آنان را موجه تر جلوه نماید ، استقبال خواهند کرد . مهاجمان پس از جلب رضایت و اعتماد کاربران از آنان درخواست اطلاعات حساس و مهمی نظیر شماره کارت اعتباری را می نمایند .

اکثر عملیات اشاره شده به صورت اتوماتیک انجام و با توجه به این که کاربران گسترده ای هدف اولیه قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنان دارای آگاهی لازم جهت تشخیص و مقابله با این نوع حملات نمی باشند ، شانس موفقیت مهاجمان به منظور سرقت هویت کاربران افزایش می یابد .

سرقت هویت چیست ؟

سرقت هویت ، استفاده از هویت شخص دیگر ( اطلاعات حساس و یا شخصی ) برای سوء استفاده مالی و یا سایر اهدف مخرب است . سوء استفاده یا کلاهبرداری با استفاده از کارت اعتباری دیگران ، یک نمونه از سرقت هویت است . در واقع Phishing ، روشی است که مهاجمان از آن به منظور سرقت هویت استفاده می نمایند .

آیا سرقت هویت صرفا" گریبانگیر افرادی می گردد که اقدام به ارسال اطلاعات online می نمایند ؟ در صورتی که هرگز از کامپیوتر استفاده نکرده باشید ، ممکن است از جمله قربانیان سرقت هویت باشید . مهاجمان می توانند با بکارگیری روش های متعدد به اطلاعات شخصی شما نظیر شماره کارت اعتباری ، شماره تلفن ، آدرس و … دستیابی پیدا نمایند . اکثر شرکت ها و موسسات ، اطلاعات مربوط به مشتریان خود را در بانک های اطلاعاتی ذخیره می نمایند و در صورت دستیابی سارقین به بانک های اطلاعاتی ، اطلاعات شخصی تعداد زیادی از افراد افشاء می گردد  .اینترنت فضای لازم برای سارقین را فراهم نموده است تا بتوانند در زمانی مطلوب و در گستره ای وسیع تر به اطلاعات شخصی و مالی کاربران دستیابی نمایند . اینترنت ، همچنین امکانات مناسبی به منظور فروش و مبادلات تجاری اطلاعات سرقت شده را در اختیار مهاجمان قرار می دهد .

چرا می بایست از خود در مقابل حملات phishing حفاظت نمود؟

در یک سازمان ، افراد متفاوت اطلاعاتی را نزد خود نگهداری می نمایند که ممکن است حساس و یا برای سایر افراد و یا سازمان ها حایز اهمیت باشد . در حملات phishing ، مهاجمان عموما" از روش های غیر فنی ( نظیر مهندسی اجتماعی ) برای دستیابی به اطلاعات حساس و مهم اشخاص و یا سازمان ها استفاده نموده و موارد زیر را هدف قرار می دهند :

اطلاعات بانکی نظیر کارت های اعتباری و یا حساب هایی نظیر paypal

اطلاعات مربوط به نام و رمز عبور

اطلاعات بیمه همگانی و …

مهاجمان پس از دستیابی به اطلاعات فوق از آنان به منظور نیل به اهداف زیر استفاده می نمایند :

برداشت از حساب بانکی

سرویس های online متفاوتی نظیر eBay و یا Amazon

یک نمونه از حملات phishing

تعداد زیادی از حملات phishing از طریق email انجام می شود . مهاجمان email موجه خود را برای میلیون ها قربانی احتمالی ارسال می نمایند . این نوع نامه های الکترونیکی بسیار مشابه وب سایت شرکتی می باشند که email ادعا می نماید ، نامه از آنجا برای کاربران ارسال شده است .

مهاجمان به منظور فریب کاربران از روش های متعددی استفاده می نمایند :

استفاده از logo و سایر علایم تجاری شناخته شده و معتبر

ساختار و طراحی email تقلبی مشابه وب سایت واقعی است ، بگونه ای که در اولین مرحله تشخیص جعلی بودن آن برای بسیاری از کاربران غیرممکن است .

بخش from نامه الکترونکیی ارسالی ، مشابه ارسال یک email معتبر از شرکت مربوطه است .

در متن email ممکن است فرمی تعبیه شده باشد که از کاربران خواسته شود به دلایل خاصی ( مثلا" account  شما در معرض تهدید است و ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد و یا به دلیل بروز اشکالات فنی ) ، مجددا" اطلاعات خود را در فرم درج و آن را ارسال نمایند .

در برخی موارد ، مهاجمان به منظور افزایش اعتماد کاربران و معتبر نشان دادن email ارسالی از روش هایی فنی تری استفاده می نمایند . مثلا" ممکن است آنان از روشی موسوم به URL spoofing استفاده نمایند و با ایجاد یک لینک در متن email از کاربران بخواهند که جهت ادامه عملیات بر روی آن کلیک نمایند . با کلیک کاربران بر روی لینک فوق ، آنان در مقابل هدایت به یک سایت معتبر که انتظار آن را دارند به وب سایتی هدایت می گردند که مهاجمان آن را مدیریت می نمایند . شکل ظاهری وب سایت بگونه ای طراحی می گردد که کاربران نتوانند جعلی بودن آن را تشخیص دهند .

کلاهبرداران اینترنتی بی شک از بهترین استفاده کنندگان مهندسی اجتماعی به شمار می روند . آنها ابتکارات بسیاری در این خصوص از خود نشان داده اند .

به تازگی کلاهبردان اینترنتی سعی می کنند با بهره گیری از اوضاع نابسامان صنعت بانکداری ، با به کار بردن ترفندهایی ، کاربران را به لو دادن اطلاعات مالی خود وادارند .

به گزارش the register نسل جدید ایمیل های فیشینگ با تقلید کردن از اطلاعیه های رسمی مربوط به ادغام بانک ها ، می کوشد نظر کاربران را به خود جلب کند.

کمیسیون تجارت فدرال ( FTC ) روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه ای، به مشتریان هشدار داد مراقب این نوع فریب کاری باشند . هشدار FTC که در سایت ftc.gov منتشر شده ، با عبارت « شکست های بانکی ؛ ادغام یا تصاحب مالکیتی » آغاز می گردد .

اگرچه ایمیل های جعلی قدمتی حداقل پنج ساله دارد ( اگر نگوییم بیشتر ! ) اما باز هم به عنوان یک شیوه مفید و پربازده ، می تواند کاربران ساده لوح بسیاری را که نگران و پیگیر بحران اخیر بانکی در جهان هستند ، به دام اندازد.

گفتنی است در نیمه اول سال 2008 بیش از 20 هزار وب سایت مخرب برپا شده که در قیاس با مدت زمان مشابه سال قبل ، با بیش از 180 درصد رشد ، حدودا سه برابر شده است .

The register این مطلب را به نقل از انجمن بانکداری انگلیس ( APACS ) بیان کرده است .

آمار دیگری که در این زمینه ارائه شده نیز حیرت آور است : در شش ماه اول سال 2008 ، بانکداری آنلاین حدود 4/21 میلیون پوند خسارت از ناحیه جرایم سایبری متحمل شده است که نسبت به 5/7 میلیون پوند سال گذشته ، رشد سرسام آوری را نشان می دهد.

Apacs معتقد است فیشینگ و نرم افزارهای جاسوسی ، مسبب اکثر این خسارت ها بوده است  .

مشاوره

این فرصت را دارید که از مشاوره رایگان تسهیل گستر استفاده نمائید.
Phishing فیشینگ چیست ؟
تسهیل گستر 30 تیر 1388
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی
ورود | ثبت نام افزودن نظر


دلایل اهمیت وب سایت در تجارت الکترونیک
به عنوان یک طراح وب سایت، گمان می کنم که همه مردم در مورد اهمیت وب سایت برای تجارت خود آگاه هستند. هر از گاهی نیز به خود می گویم که شاید هنوز کسانی باشند که این آگاهی را نداشته باشند.
ارتباط با ما +
چت آنلاین
تماس با ما
دفتر تبریز: 041-51288000
دفتر تهران: 021-91012569
درخواست مشاوره و یا دمو