نرم افزار و فناوری اطلاعات

ده مهارت صنعت فناوری اطلاعات در سال 2018

نرخ بیکاری در زمینه فناوری اطلاعات از گذشته تا کنون بسیار پایین بوده است و به ‌ویژه در برخی از مهارت‎های این حوزه مثل مهندسی شبکه، امنیت و توسعه‌ دهندگان نرم‌افزار پایین ‌تر از یک درصد گزارش می ‎شود. بررسی‎های اخیر مؤسسه رابرت هف نشان می‎دهد که اغلب مدیران ارشد اطلاعات یا در حال گسترش گروه‌ های آی ‌تی در سازمان خود یا پر کردن سمت‎ های خالی در این حوزه هستند.


تحقيقات مؤسسه TEKsystems در زمینه پیش ‌بینی وضعیت فناوری اطلاعات در سال 2018 نیز حاکی از اعتماد زیاد بازار به این صنعت و رشد چشمگير بودجه بخش آی ‌تی سازمانها است. به طور کل، میتوان چشم ‌انداز نسبتاً روشنی را در سال جاری برای متخصصان فناوری اطلاعات به‌ ویژه برخی مهارتهای خاص مانند سئو دید. در ادامه، نظر برخی متخصصان سازمانهای بزرگ درباره اینکه کدام مهارتها در سال 2018 بیشترین تقاضا را خواهند داشت، بررسی خواهیم کرد.

  توسعه ‌دهندگان حرفه ‎ای نرم‌ افزار 

جین ریچاردسون مدیر عملیاتی Experts Exchange  می ‎گوید: «اگر یک توسعه‌ دهنده نرم‌ افزار تنها با یک زبان یا پلتفرم آشنا باشد، نمی‎ توان او را یک متخصص قلمداد کرد. آن ‌ها باید علاوه ‌بر تخصص اصلی خود با مفاهیم مدیریت فناوری اطلاعات، طراحی، تضمين کیفیت، مدیریت کسب و کار و علم تجزیه و تحلیل آشنا و به‌ طور کلی توانایی ‎های چند جانبه داشته باشند. کسب مهارت‎ های همه‌ جانبه در حرفه توسعه نرم‌ افزار به فرد کمک خواهد کرد تا محصول خود را با سرعت بیشتری به بازار عرضه کند، هزینه‎ ها را کاهش و گروهی را تشکیل دهد که درک بهتری از مشکلات تجاری دارند و روش حل آن را نیز به‌ خوبی می ‎دانند.»

به عنوان مثال توسعه دهنده گان نرم افزار شرکت تسهیل گستر با آشنایی به انواع زیان های برنامه نویسی و پلتفرم های مختلف توانسته اند محصولات مهمی مانند آلوریار و سازمان یار (نرم افزار erp) را تولید کنند.


  مدیریت پروژه 

موندو استفان زفارینو مدیر بخش کارگزینی و استخدام شرکت می‎گوید: «با افزایش بودجه بخش فناوری اطلاعات، سازمان‎ها به مدیران پروژه ‎ای نیاز دارند که کمک می‎کنند تا پروژه‎ها بر اساس میزان بودجه و زمان‎بندی مشخص در مسیر اصلی خود باقی بمانند. مدیران پروژه با تجربه در مهارت‎های خاص هم‌راستا مثل فناوری اطلاعات، مراقب‎های بهداشتی، مالی یا سایر تخصص‎ های مربوطه فرصت‎های شغلی بالاتری را در سال 2017 خواهند داشت.»


  امنیت سایبری

زفارینو می‎گوید: «برای خیلی از مشتريان ما امنیت سایبری به اولويت شماره یک تبدیل شده و این تقاضایی است که به‌‌ زودی فروکش نخواهد کرد. در حال حاضر، تقاضا برای چنین مهارت‎ هایی بسیار بالا است و یک فرصت شغلی مناسب به‌ نظر می‎ رسد. هرچه میزان اهمیت این مهارت و خطرات عدم برخورداری از آن بیشتر آشکار می‎شود، کسب و کارهای آینده‌ نگر بیشتر به‌ دنبال افزایش امنیت داده‎ها و اطلاعات خود می‎روند و نیاز به متخصصان این شاخه را بیشتر احساس خواهند کرد.»


  متخصص شبکه 

زفارینو می‎گوید: «اگرچه در بازار کار سال 2016 تقاضا برای تخصص شبکه متوقف شد، اما نیاز به متخصصان شبکه همچنان ادامه خواهد داشت. مدیریت شبکه و مهندسی شبکه یکی از ارزشمندترین مهارت‎ هایی است که مشتريان ما به‌ دنبال آن هستند. متخصصان شبکه ماهر در زمینه وب، استریم ویدیو و امنیت از جایگاه شغلی بالایی در سال 2018 برخوردار خواهند بود، زیرا کسب و کارهای دیجیتال همچنان به‌ سرعت در حال پیشرفت و شکوفایی هستند.»


  طراحی و توسعه رابط‎های کاربری و تعاملی 

زفارینو معتقد است که امروزه دیگر مصرف ‌کنندگان چه از راه حل ‎های نرم‌افزاری سازمانی و یا دستگاه‎ های خرید و بازی استفاده کنند، تنها رابط‎های کاربری سریع، یکپارچه و بدون دردسر را ترجيح می‎ دهند. تقاضا برای حرفه طراحی رابط‎ های کاربری و تعاملی (UX/UI) در حال افزایش است، زیرا رابط‎های کاربری به‌ کار گرفته شده در نرم ‌افزارها باید بتوانند تا حد ممکن ساده و قابل درک باشند.


  آزمايش و تضمين کیفیت 

درست در کنار رابط‎های کاربری و تعاملی، آزمايش‌های مربوط به تضمين کیفیت قرار دارد. اگر یک محصول نهایی خوش ‌ساخت و یکدست از یک پشتوانه نرم‌ افزاری قدرتمند برخوردار نباشد، نمی ‎تواند به ‌درستی سازماندهی شود. تحقيقات مؤسسه TEKsystems در زمینه پیش‌ بینی وضعیت فناوری اطلاعات در سال 2017 نشان می ‎دهد اهمیت مهارت‎ های تضمين کیفیت و آزمايش طی سال گذشته رشد زیادی داشته است.


  مهندسی کلاود 

با ادامه تغییر مسیر به‌ سوی زیرساخت ‎های شبکه‎ های کلاود عمومی‎ و استفاده روزافزون از این فناوری، کسب مهارت در زمینه راه ‌اندازی و تنظیم، انجام یکپارچه ‌سازی و حفظ امنیت توسعه کلاود در سال 2017 رونق بیشتری خواهد گرفت. زفارینو می‎گوید: «ما شاهد جهش در زمینه نیاز شرکت‎ ها به مهارت‎ های مربوط به کلاود، از تخصص‎ های معماری و زیرساخت ‎ها تا مهندسی و توسعه آن هستیم. ما تصور می ‎کنیم از آنجا که اغلب سازمان ‎ها از قبل برای توسعه فناوری کلاود خود طرح و برنامه داشته‎اند، حالا به‌ دنبال عملیاتی کردن برنامه خود هستند و نیاز به متخصصانی در این زمینه دارند.»


  داده‎های حجیم

در حال حاضر، شرکت‎ ها سرگرم تلاش برای رسیدگی به سیل داده ‎هایی هستند که توليد می ‎کنند. این ‎ها اطلاعاتی ‎ هستند که هرچیزی از داده ‎های کاربری، داده ‎های رفتاری مشتريان تا داده ‎های فروش و بازاریابی را شامل می‎ شوند. متخصصانی که بتوانند راهکارهایی را برای جمع ‌آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل و تفسیر این داده‎ها ارائه کنند، جایگاه ویژه ‎ای در موفقیت یک سازمان خواهند داشت. ریچاردسون می‎ گوید: «هر صنعتی از فناوری اطلاعات تا بازاریابی مالی و سیاست ‌گذاران وغیره مشغول استخدام تحلیل‌ گران داده ‎ای هستند که می ‎توانند به آن ‌ها در تصمیم ‌گیری ‎های آگاهانه کمک کنند.»


مدیریت شبکه و مهندسی شبکه یکی از ارزشمندترین مهارت‎ هایی است که مشتريان ما به ‌دنبال آن هستند. متخصصان شبکه ماهر در زمینه وب، استریم ویدیو و امنیت از جایگاه شغلی بالایی در سال 2018 برخوردار بودند.


  یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی 

به ‌جای برنامه ‌نویسانی که در کدهای خود سناریوهای شرطی را می ‎نویسند، حالا الگوريتم‎ ها و سیستم‎ های تصمیم ‌گیری وجود دارند که از آن‌ها برای اتخاذ قطعی تصمیمات بر پایه داده‎های دریافتی لحظه ‎ای استفاده می ‎شود. ریچاردسون می‎گوید: «متخصصان فنی ساخت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی الگوريتم‎ ها و محصولاتی را خواهند ساخت که در سال‎ های آینده بسیار مفید خواهند بود.»


  DevOps

طی سال‎ های اخیر واژه جدیدی به‌نام DevOps به فرهنگ لغات صنعت فناوری اطلاعات اضافه شده است. عبارتی که حکایت از همکاری و ارتباط نزدیک بین دو بخش فناوری اطلاعات و واحد عملیاتی یک سازمان دارد. DevOps در سال 2018 نیز همچنان نقش مهمی‎ را در استخدام بخش آی‌ تی سازمان‎ ها ایفا خواهد کرد. حالا دیگر شرکت‎ ها می‎دانند که پیوند بین بخش آی‌ تی و واحد عملیاتی برای اطمینان از به ‌نتیجه رسیدن پروژه‎ های فناوری اطلاعات و رفع نیازهای تجاری و رسیدن به اهداف بنیادین کاملاً ضروری است. زفارینو می‎ گوید: «حالا دیگر تخصص ‎های فنی در بخش مدیریت سیستم‎ ها، تجزیه و تحلیل تجارت، نرم‌ افزار و مهندسی و همین ‎طور علم ادغام استراتژیک فناوری با طرح‎ های تجاری که زمانی به‌ طور مجزا فعالیت می ‎کردند با یکدیگر ادغام می ‎شوند.»


پست های مرتبطنرم افزار و فناوری اطلاعات

نقش فناوری اطلاعات در تولید و ساخت

در جهان صنعتی امروز، به تولید به عنوان یک سلاح رقابتی نگریسته می شود و سازمانهای تولیدی در محیطی قرار گرفته اند که از ویژگیهای آن می توان به افزایش فشارهای رقابتی، تنوع در محصولات، تغییر در انتظارات اجتماعی و افزایش سطح توقع مشتریان اشاره کرد.

نرم افزار و فناوری اطلاعات

نقش فناوری اطلاعات در بهره وری ملی

با توجه به گسترش روز افزون کاربرد کامپيوتر در فعاليتهاي روزمره و پررنگ تر شدن نقش ارتباطات و توليد اطلاعات کشور ما به عنوان يکي از کشور هاي جهان سوم براي عقب نماندن از قافله توسعه کاربرد اطلاعات و ارتباطات بايد با سرعت و کيفيت بيشتر و بهتري در زمينه کسب تجارب و آشنايي با آخرين دستاوردهاي کاربرد اطلاعات گام بردارد.

نظرها