نرم افزار و فناوری اطلاعات

گواهینامه OSI چیست؟

OSI عنوان گواهی نامه استانداردی است که توسط موسسه پیشگام کد باز (Open Source Initiate) اعطا می شود و نشان دهنده این است که کدهای اصلی نرم افزاری که دارای این گواهی نامه است به طور رایگان در دسترس عموم قرار دارد .

دلیل و منطق این حرکت آن است که گروه بزرگتری از برنامه نویسانی که به سود مالی و مالکیت اختصاصی نرم افزارها علاقه ای ندارند بتوانند نرم افزارهایی پر کاربرد تر و ایمن تر برای استفاده همگان تولید کنند .

به این معنی که با مرور چندباره کدهای برنامه(توسط برنامه نویسان مختلف) باگهای نرم افزار از آن زدوده می شود ، کاری که روی نرم افزارهایی که بصورت تجاری تولید و عرضه می شوند انجام نمی شود.

برنامه نویسان از طریق اینترنت می توانند کد ها را تصحیح و دوباره سازی کنند و تغییرات لازم و مقتضی را روی آن انجام دهند. بدین ترتیب روند ارتقا و باگ زدایی از نرم افزارها با سرعتی بسیار سریع تر از روند ارتقا سنتی نرم افزارهای تجاری صورت می گیرد که اطلاعات آنها در اختیار جامعه کد باز قرار ندارد و و نمی تواند توسط موسسات تحقیق و توسعه کد باز مورد بررسی قرار گیرد.

برای اینکه نرم افزاری بتواند گواهی نامه OSI را کسب کند باید شرایط زیر را پذیرا باشد:

• نویسنده یا کسی که کد های برنامه در اختیار اوست نمی تواند برای عرضه آنها حق التالیفی دریافت کند .

• کدهای نرم افزار عرضه شده باید برای استفاده کننده قابل دسترسی باشد .

• نویسنده برنامه باید اجازه دهد تا تغییرات کدها و یا اقتباس از آنها تحت نام اصلی برنامه ، صورت بگیرد .

• هیچ شخص ، گروهی نمی تواند از دسترسی به برنامه جلوگیری کند .

• حقوق در نظر گرفته شده برای نرم افزار نباید آن را جزئی از یک عرضه کننده خاص نرم افزار قلمداد کند .

• نرم افزار تحت این گواهی نامه نمی تواند محدودیتی برای نرم افزار دیگری که همراه با آن عرضه شده ایجاد نماید .

پست های مرتبطنرم افزار و فناوری اطلاعات

كسب و كار مبتني بر اينترنت

چندي است كه استفاده از اينترنت در كسب وكار بسيار رونق گرفته است. در دنيا نمونه هاي موفقي از مديران هستند كه با استفاده از مدلهاي جديد و كاملاً ابتكاري و مدرن توانسته اند، موفقيت بي نظيري را براي خود رقم زنند و به رغم وجود رقابت تنگاتنگ در بازار كار، جايگاه مطمئني براي شركت خود درميان رقبا ايجاد كنند.

نرم افزار و فناوری اطلاعات

10 روش براي کاهش زمان لود صفحات وب

زمان لازم براي باز شدن صفحات وب از دغدغه هاي اصلي صاحبان وب سايت ها است. اين مقاله را بخوانيد تا با ده روش موثر در ارائه سريعتر صفحات آشنا شويد.

1 – استفاده از scriptهاي خارجي:

اگر مي خواهيد از دستورهاي script در صفحات مختلف وب سايت خود استفاده مي کنيد، بهترين ترفند استفاده از script هاي خارجي است. اين بدان معني است که دستورات javascript از منابع ديگري لود شود.

نظرها