شرکت های ERP در ایران
امروزه شرکت های ERP در ایران گسترش قابل توجه ی یافته اند و هرکدام راهکارهای داخلی و یا خارجی مختلفی را به مشتریان ارائه می دهند

امروزه شرکت های ERP در ایران گسترش قابل توجه ی یافته اند و هرکدام راهکارهای داخلی و یا خارجی مختلفی را به مشتریان ارائه می دهند، سوال این است که کدامیک از این تعداد وتنوع بالای راهکارها، مناسب و بهترین انتخاب برای هر کسب و کاری است، چه عواملی بر این انتخاب استراتژیک سازمان بیش ترین تاثیر را دارند و چه دستورالعمل یا متد استانداری برای انتخاب ارائه دهنده سیستم یکپارچه ERP وجود دارد؟

شرکت های ERP در ایران

اگر کسب و کار شما در طول چند سال اخیر رشد داشته است و نام تجاری، محصولات و خدمات شما در حال افزایش و وربه رشد چشمگیری است، در چنین شرایطی شما نیاز خواهید داشد که از یک ERP برای برنامه ریزی منابع سازمانی تان که متناسب با مدل کسب و کار شما است استفاده کنید. انتخاب شرکت مناسب برای خرید نرم افزار ERP شما مسئله بسیار کلیدی و گره خورده با اقدامی استراتژیک است چرا که می تواند کل سازمان شما را برای حداقل 10 سال آینده بیمه کند. مساله اصلی اینجاست که چه شرکتی را برای این کار انتخاب می کنید؟ چه شرکتی می تواند اعتماد شما را برای یک همکاری طولانی مدت جلب کند؟ برای پاسخ بهتر به این سوال می بایست حداقل از این 3 منظر به مساله نگریست؛


کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان در پیاده سازی ERP

اولویت اول انتخاب یک شرکت موفق پیاده سازی ERP کیفیت، چند و چون و فرهنگ ارائه خدمات به مشتری در آن شرکت است. ایجاد رضایت در مشتری شامل اقدامات لازمی است که شرکت پیاده کننده برای تضمین منافع مشتری به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. هنگام تصمیم گیری برای بهره بردن از همکاری یک شرکت برای پیاده سازی ERP باید سوال های زیر را مطرح کنید:

 •     آیا شرکت پیاده ساز به اولویت ها و معیارهای موفقیت کسب و کار شما پایبند است؟

 •     آیا شرکت شما اعتماد لازم و کافی را حین بحث پیرامون فرآیندهای حیاتی کسب و کار از شرکت پیاده ساز دریافت می کند؟

 •     آیا منابع مربوط به چرخه فروش شرکت شما همان منابعی است که شرکت پیاده ساز به منابع شما اختصاص داده است؟

 •     آیا شرکت پیاده ساز تعهدات لازم را هنگام تحویل یک فرآیند یا آیتم حفظ می کند؟

 •     آیا آنها واقعا علاقه مند به کار برای شرکت شما هستند؟

 •     آیا شرکت پیاده ساز برنامه مناسبی برای حمایت از کسب و کار شما پس از راه اندازی سیستم در نظر دارد؟

تجربه پیاده سازی ERP

آیا تا به حال مکالمه ای در مورد کسب و کار خود با کسی داشته اید که هیچ ایده ای در مورد مطلبی که شما بیان می کنید نداشته باشد؟ قطعا کار کردن با یک شریک پیاده ساز قابل اعتماد که تجربه پیاده سازی موفقیت آمیز نرم افزار ERP  را با سازمان هایی در حوزه کسب و کاری شما دارد بسیار ارزشمند است. چنین شرکتی قطعا بهترین توصیه های اجرایی را بر مبنای بهروش های مربوط به کسب کار شما در طی پیاده سازی ERP به شما ارائه خواهد داد و قطعا این فرآیند را بهبود می بخشند. به یاد داشته باشید که هدف اصلی انتخاب شریک مناسب دستیابی به اهداف مربوط به کسب و کار شماست. برای برخورداری از بهترین تجربه پیاده سازی سوالات زیر را بپرسید:

 •     آیا شرکت پیاده ساز می تواند دو یا سه رفرنس در مورد کسب و کار و یا سازمان مشابه کسب و کار شما ارائه دهد؟

 •     آیا آنها فرآیندهای کسب و کار شما و بهروش های (Best –Practice) مربوط به آن را درک می کنند؟

 •      آیا می توانند به شما بگویند راه کارهایی که شرکت های دیگر در کسب و کار شما استفاده می کنند چیست؟

 •     آیا آنها توصیه هایی برای راه های بهبود کسب کار شما بر اساس به روش ها ارائه می دهند؟

 •     آیا آنها به طور مؤثر می توانند توصیف کنند که پیاده سازی موفق چگونه به نظر می رسد (از جلسه ابتدایی پروژه تا زمان راه اندازی نهایی)؟

اعتماد


یکی از ارزشمندترین دارایی های یک شرکت، اعتماد به شرکای تجاری خود است. داشتن اعتماد به شرکت پیاده ساز ERP فاز پیشینی پیاده سازی موفق در یک سازمان است زیرا قرار است شما برای یک دهه یا بیشتر یک رابطه ی کاری با شرکت پیاده ساز داشته باشید. بدیهی است که چنین رابطه کاری طولانی مدتی بدون اعتماد میسر نیست. به عنوان یک صاحب کسب و کار که درک کاملی از ارزش چنین اعتمادی دارید لطفا سوالات زیر را مطرح کنید:


 •     آیا شما دسترسی مستقیم به مدیر عامل و یا منابع سطح بالا در سازمان شریک ERP  خود را دارید؟

 •     آیا شرکت پیاده ساز علاقه مند به موفقیت کسب و کار شما به واسطه پیاده سازی ERP دارد یا صرفا علاقه مند به فروختن یک راهکار نرم افزاری به شماست؟

 •     آیا آنها مایل به خروج از فرآیند انتخاب ERP مناسب برای کسب و کار شما در صورتی که این خروج منافع شرکت شما را حفظ بکند هستند و یا اصرار به انتخاب شدن ERP خود را دارند؟

آیا آنها حاضرند نیمه شب تلفن خود را بابت از کار افتادن سیستم شما پاسخ دهند؟


قبل از اینکه بر روی راه حل ERP خود تمرکز کنید تا کسب و کار خود را به سطح بالاتری برسانید، همیشه یک گام به عقب بردارید و بر این موضوع عمیقتر بیاندیشید که چه کسی قرار است پیاده سازی ERP شرکت شما را بر عهده بگیرد. انتخاب شریک مناسب برای موفقیت کسب و کار شما امری حیاتی است.


تاریخچه ERP


شروع استعمال اصطلاح (Enterprise Resource Planning) ERP توسط گارتنر که به معنای راهکار جامع برنامه ریزی منابع سازمانی می باشد به سال 1990 بازمی گردد. اما تولد این مفهوم  به سال 1960 و استفاده برنامه نویسان برای برنامه های نظارتی، مدیریتی و ارائه دشبوردها و گزارشات مدیریتی از سطح سازمان، باز می گردد. در دهه ۷۰ میلادی  این برنامه ها تکامل یافت و سیستم های جامع برنامه ریزی مواد MRP متولد شدند مه بعدها در گسترش خود تبدیل به نرم افزارهای MRP2 شدند. و در نهایت در دهه ۹۰ با پیشرفت در این سیستم ها و اضافه شدن فرایند های سازمانی مثل حسابداری و منابع انسانی صحنه  برای ورود ERP مهیا شد.


ERP  نرم افزاری جامع است که تمام فرآیندهای اساسی کسب و کار را پوشش می دهد و با مزایایی چون اتوماتیک کردن فرآیندهای اساسی کسب و کار، یکپارچه سازی فرآیندی مابین دپارتمان های مختلف کسب و کار و همچنین تجمیع داده های سازمان برای ارائه گزارشات و دشبوردهای مدیریتی باعث بهبود بازدهی و کارآیی یه سازمان می گردد.


مهمترین مزیت سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یکپارچگی فرآیندی و در سطح دیتابیس فرآیندهای مختلف سازمان می باشد. در واقع ERP ها اصولا سیستم های نرم افزاری سابقا جزیره ای یک سازمان را برروی یک پایگاه داده مشترک و یکپارچه سوار می کنند. از طرف دیگر این نرم افزار یکپارچه باعث می شود که تمام فرآیندهای کسب و کارتان براساس بهروش های هر صنعت و کسب و کار (Best Practice) که از استانداردهای مورد پذیر جهانی مدیریت استنتاج شده اند، مهندسی مجدد شود و سیستم های جزیره ای و قدیمی سازمانتان جمع آوری گردد.


استقرار ERP در ایران


در سال های 1350 تا 1365 استفاده از Mainframe در شرکتهای بزرگ صنعتی و خدمات برای اولین بار رایج شد و این سیستم های جزیره ای تا حد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. با ظهور رایانه های خانگی  در سال های پایانی جنگ و اواخر دهه 60 بار دیگر استفاده از سیستم های اطلاعاتی مدیریتی در شرکت های متوسط و کوچک مورد توجه قرار گرفت. اما در این سال ها و سال های دهه 70 عمده شرکت ها به دنبال پیاده سازی سیستم های MIS  بوده اند و در اواخر دهه 70 در ایران است که شرکت ها کم کم از سیستم های MIS به سمت ERP ها حرکت می کنند. در ابتدای این دوره به دلیل تجربه ناموفق پیاده سازی ERP در دو مجموعه بزرگ اقتصادی-ایران خودرو و مپنا- این شبهه در بین مدیران و تصمیم گیران ایرانی شایع شد که ERP های مطرح خارجی مانند SAP ، Oracle مناسب پیاده سازی در سازمان ها و شرکت های ایرانی نیستند. با ورود به دهه 90 خورشیدی و با توجه به گسترش کسب و کارهای الکترونیکی در ایران و ورود شرکت های خارجی به بازار ایران، شاهد اقبال دوباره شرکت های داخلی به راهکارهای جامع و استاندارد بین المللی بوده ایم. راهکارهایی که با انطباق با قوانین ایران و همچنین انعطاف پذیری بالا، می توانند بلوغ سازمانی و فرآیندی شرکت های ایرانی را قابل رقابت با شرکت های بین المللی نمایند.


نرم افزارهای ERP در ایران


از طرف دیگر پشتوانه عملی و نظری ERP های مطرح دنیا علاوه بر استانداردهای بین المللی مانند APQC که در به روش های این نرم افزارها لحاظ شده، تجربه پیاده سازی و استقرار و مواجه شدن و حل کردن چالش های کسب و کارهای واقعی در زمینه های گسترده و متنوع کسب وکار است. این راهکارهای استاندارد که از همین تجربیات پیاده سازی آن مندرج گردیده است ضمن بهینه فرآیندهای کسب و کار ریسک اجرای پروژه را به شدت کاهش می دهد.


Dynamics NAV مایکروسافت در ایران


ERP Dynamics NAV در بیش از 200،000 کسب و کار در سراسر دنیا و در صنایع و کسب و کارهای مختلف استقرار یافته است که همین تعداد پیاده سازی می تواند در پروژه های مشابه مبنای راهبردی استقرار ERP قرار بگیرد. در همین بستر نزدیک به 4000 پارتنر این ERP رشد یافته اند و با ارائه افزونه های بیشماری مانند LS Retail باعث مناسب سازی این راهکار جامع در کسب و کارهای بخصوص شده اند.


ERP در ایران

سازمان یار یک نرم افزار ERP و ارائه دهنده نرم افزار ERP است که توسط تیم متخصص تسهیل گستر بومی سازی شده است. ما تجربه گسترده ای در تنظیم و سفارشی کردن راه حل های ERP برای شرکت های کوچک و متوسط داریم.

شرکت های ERP در ایران
تسهیل گستر
02 آذر 1399
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی
ورود | ثبت نام افزودن نظر
نرم افزار منبع باز ای آر پی ( Open Source ERP )