ده مهارت صنعت فناوری اطلاعات در سال 2018

نرخ بیکاری در زمینه صنعت فناوری اطلاعات از گذشته تا کنون بسیار پایین بوده است و به ‌ویژه در برخی از مهارت‎های این حوزه مثل مهندسی شبکه، امنیت و توسعه‌ دهندگان نرم‌افزار پایین ‌تر از یک درصد گزارش می ‎شود. بررسی‎های اخیر مؤسسه رابرت هف نشان می‎دهد که اغلب مدیران ارشد اطلاعات یا در حال گسترش گروه‌ های آی ‌تی در سازمان خود یا پر کردن سمت‎ های خالی در این حوزه هستند. 


تحقيقات مؤسسه TEKsystems در زمینه پیش ‌بینی وضعیت صنعت فناوری اطلاعات در سال 2018 نیز حاکی از اعتماد زیاد بازار به این صنعت و رشد چشمگير بودجه بخش آی ‌تی سازمان‎ ها است. به طور کل، می ‎توان چشم ‌انداز نسبتاً روشنی را در سال جاری برای متخصصان فناوری اطلاعات به‌ ویژه برخی مهارت‎های خاص مانند سئو دید. در ادامه، نظر برخی متخصصان سازمان‎ های بزرگ درباره اینکه کدام مهارت‎ها در سال 2018 بیشترین تقاضا را خواهند داشت، بررسی خواهیم کرد.   توسعه ‌دهندگان حرفه ‎ای نرم‌ افزار

جین ریچاردسون مدیر عملیاتی Experts Exchange  می ‎گوید: «اگر یک توسعه‌ دهنده نرم‌ افزار تنها با یک زبان یا پلتفرم آشنا باشد، نمی‎ توان او را یک متخصص قلمداد کرد. آن ‌ها باید علاوه ‌بر تخصص اصلی خود با مفاهیم مدیریت فناوری اطلاعات، طراحی، تضمين کیفیت، مدیریت کسب و کار و علم تجزیه و تحلیل آشنا و به‌ طور کلی توانایی ‎های چند جانبه داشته باشند. کسب مهارت‎ های همه‌ جانبه در حرفه توسعه نرم‌ افزار به فرد کمک خواهد کرد تا محصول خود را با سرعت بیشتری به بازار عرضه کند، هزینه‎ ها را کاهش و گروهی را تشکیل دهد که درک بهتری از مشکلات تجاری دارند و روش حل آن را نیز به‌ خوبی می ‎دانند.»

به عنوان مثال توسعه دهنده گان نرم افزار شرکت تسهیل گستر با آشنایی به انواع زیان های برنامه نویسی و پلتفرم های مختلف توانسته اند محصولات مهمی مانند آلوریار و سازمان یار (نرم افزار erp) را تولید کنند.


  مدیریت پروژه

موندو استفان زفارینو مدیر بخش کارگزینی و استخدام شرکت می‎گوید: «با افزایش بودجه بخش فناوری اطلاعات، سازمان‎ها به مدیران پروژه ‎ای نیاز دارند که کمک می‎کنند تا پروژه‎ها بر اساس میزان بودجه و زمان‎بندی مشخص در مسیر اصلی خود باقی بمانند. مدیران پروژه با تجربه در مهارت‎های خاص هم‌راستا مثل فناوری اطلاعات، مراقب‎های بهداشتی، مالی یا سایر تخصص‎ های مربوطه فرصت‎های شغلی بالاتری را در سال 2017 خواهند داشت.»


  امنیت سایبری

زفارینو می‎گوید: «برای خیلی از مشتريان ما امنیت سایبری به اولويت شماره یک تبدیل شده و این تقاضایی است که به‌‌ زودی فروکش نخواهد کرد. در حال حاضر، تقاضا برای چنین مهارت‎ هایی بسیار بالا است و یک فرصت شغلی مناسب به‌ نظر می‎ رسد. هرچه میزان اهمیت این مهارت و خطرات عدم برخورداری از آن بیشتر آشکار می‎شود، کسب و کارهای آینده‌ نگر بیشتر به‌ دنبال افزایش امنیت داده‎ها و اطلاعات خود می‎روند و نیاز به متخصصان این شاخه را بیشتر احساس خواهند کرد.»


  متخصص شبکه

زفارینو می‎گوید: «اگرچه در بازار کار سال 2016 تقاضا برای تخصص شبکه متوقف شد، اما نیاز به متخصصان شبکه همچنان ادامه خواهد داشت. مدیریت شبکه و مهندسی شبکه یکی از ارزشمندترین مهارت‎ هایی است که مشتريان ما به‌ دنبال آن هستند. متخصصان شبکه ماهر در زمینه وب، استریم ویدیو و امنیت از جایگاه شغلی بالایی در سال 2018 برخوردار خواهند بود، زیرا کسب و کارهای دیجیتال همچنان به‌ سرعت در حال پیشرفت و شکوفایی هستند.»


  طراحی و توسعه رابط‎های کاربری و تعاملی

زفارینو معتقد است که امروزه دیگر مصرف ‌کنندگان چه از راه حل ‎های نرم‌افزاری سازمانی و یا دستگاه‎ های خرید و بازی استفاده کنند، تنها رابط‎های کاربری سریع، یکپارچه و بدون دردسر را ترجيح می‎ دهند. تقاضا برای حرفه طراحی رابط‎ های کاربری و تعاملی (UX/UI) در حال افزایش است، زیرا رابط‎های کاربری به‌ کار گرفته شده در نرم ‌افزارها باید بتوانند تا حد ممکن ساده و قابل درک باشند.


  آزمايش و تضمين کیفیت

درست در کنار رابط‎های کاربری و تعاملی، آزمايش‌های مربوط به تضمين کیفیت قرار دارد. اگر یک محصول نهایی خوش ‌ساخت و یکدست از یک پشتوانه نرم‌ افزاری قدرتمند برخوردار نباشد، نمی ‎تواند به ‌درستی سازماندهی شود. تحقيقات مؤسسه TEKsystems در زمینه پیش‌ بینی وضعیت فناوری اطلاعات در سال 2017 نشان می ‎دهد اهمیت مهارت‎ های تضمين کیفیت و آزمايش طی سال گذشته رشد زیادی داشته است.


  مهندسی کلاود

با ادامه تغییر مسیر به‌ سوی زیرساخت ‎های شبکه‎ های کلاود عمومی‎ و استفاده روزافزون از این فناوری، کسب مهارت در زمینه راه ‌اندازی و تنظیم، انجام یکپارچه ‌سازی و حفظ امنیت توسعه کلاود در سال 2017 رونق بیشتری خواهد گرفت. زفارینو می‎گوید: «ما شاهد جهش در زمینه نیاز شرکت‎ ها به مهارت‎ های مربوط به کلاود، از تخصص‎ های معماری و زیرساخت ‎ها تا مهندسی و توسعه آن هستیم. ما تصور می ‎کنیم از آنجا که اغلب سازمان ‎ها از قبل برای توسعه فناوری کلاود خود طرح و برنامه داشته‎اند، حالا به‌ دنبال عملیاتی کردن برنامه خود هستند و نیاز به متخصصانی در این زمینه دارند.»


  داده‎های حجیم

در حال حاضر، شرکت‎ ها سرگرم تلاش برای رسیدگی به سیل داده ‎هایی هستند که توليد می ‎کنند. این ‎ها اطلاعاتی ‎ هستند که هرچیزی از داده ‎های کاربری، داده ‎های رفتاری مشتريان تا داده ‎های فروش و بازاریابی را شامل می‎ شوند. متخصصانی که بتوانند راهکارهایی را برای جمع ‌آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل و تفسیر این داده‎ها ارائه کنند، جایگاه ویژه ‎ای در موفقیت یک سازمان خواهند داشت. ریچاردسون می‎ گوید: «هر صنعتی از فناوری اطلاعات تا بازاریابی مالی و سیاست ‌گذاران وغیره مشغول استخدام تحلیل‌ گران داده ‎ای هستند که می ‎توانند به آن ‌ها در تصمیم ‌گیری ‎های آگاهانه کمک کنند.»


مدیریت شبکه و مهندسی شبکه یکی از ارزشمندترین مهارت‎ هایی است که مشتريان ما به ‌دنبال آن هستند. متخصصان شبکه ماهر در زمینه وب، استریم ویدیو و امنیت از جایگاه شغلی بالایی در سال 2018 برخوردار بودند.


  یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی

به ‌جای برنامه ‌نویسانی که در کدهای خود سناریوهای شرطی را می ‎نویسند، حالا الگوريتم‎ ها و سیستم‎ های تصمیم ‌گیری وجود دارند که از آن‌ها برای اتخاذ قطعی تصمیمات بر پایه داده‎های دریافتی لحظه ‎ای استفاده می ‎شود. ریچاردسون می‎گوید: «متخصصان فنی ساخت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی الگوريتم‎ ها و محصولاتی را خواهند ساخت که در سال‎ های آینده بسیار مفید خواهند بود.»


  DevOps

طی سال‎ های اخیر واژه جدیدی به‌نام DevOps به فرهنگ لغات صنعت فناوری اطلاعات اضافه شده است. عبارتی که حکایت از همکاری و ارتباط نزدیک بین دو بخش فناوری اطلاعات و واحد عملیاتی یک سازمان دارد. DevOps در سال 2018 نیز همچنان نقش مهمی‎ را در استخدام بخش آی‌ تی سازمان‎ ها ایفا خواهد کرد. حالا دیگر شرکت‎ ها می‎دانند که پیوند بین بخش آی‌ تی و واحد عملیاتی برای اطمینان از به ‌نتیجه رسیدن پروژه‎ های فناوری اطلاعات و رفع نیازهای تجاری و رسیدن به اهداف بنیادین کاملاً ضروری است. زفارینو می‎ گوید: «حالا دیگر تخصص ‎های فنی در بخش مدیریت سیستم‎ ها، تجزیه و تحلیل تجارت، نرم‌ افزار و مهندسی و همین ‎طور علم ادغام استراتژیک فناوری با طرح‎ های تجاری که زمانی به‌ طور مجزا فعالیت می ‎کردند با یکدیگر ادغام می ‎شوند.»


ده مهارت صنعت فناوری اطلاعات در سال 2018
تسهیل گستر 11 بهمن 1397
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی
ورود | ثبت نام افزودن نظر
چرا باید فناوری اطلاعات را برای شما در نظر بگیریم؟