از دست دادن مشتری همیشه برای کسب و کارها سخت و ناراحت کننده است، به خصوص اگر تلاش زیادی برای جذب آنها برای ثبت نام در محصولات / خدمات خود کرده باشید.

با این حال، بسیاری از شرکت ها روش های زیادی را برای کاهش احتمال وقوع این امر ارائه می دهند.

درست ترین راه چیست؟

  • اگر چنین روش هایی را در پیش بگیرید، شما در میان شرکت هایی هستید که به طور فعال و غیرمستقیم ترس از اشتراک را گسترش می دهند، و به این فکر نمی کنند که رضایت منفی مشتریان چقدر می تواند در تجارت آنها تأثیر بگذارد و به گونه ای دیگر مشتریان را نا امید می کنند. 

  • اگر چنین روش هایی را اتخاذ نکنید، شما در میان شرکت هایی هستید که در یک مدل تجاری اشتراک طولانی مدت، خصوصاً در دوره ارتباطات سریع بین مشتریان ناراضی، به پیشرفت خود ادامه می دهد و مشتریان خود را حفظ می کنند. با فرصت دادن به آنها برای بستن اشتراک های خود، مشتریان احساس نمی کنند که در خرید و استفاده از محصولات شما گرفتار شده اند، زیرا آنها با رضایت خود و اطمینانی که شما به آنها منتقل کرده اید، از شما خرید می کنند.

 

به طور خلاصه، برنامه اشتراک   اودوو ای آر پی ( Odoo ERP ) این امکان را به شما می دهد که آنچه می خواهید را انتخاب کنید. در واقع، شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا به مشتریان خود دسترسی به این گزینه را بدهید که هر زمان خواستند اشتراکشان را ببندند یا این امکان را از آنها محدود کنید. ما در برنامه شگفت انگیز خود به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید.

پیکربندی

به ماژول اشتراک ها> پیکربندی> قالب های اشتراک بروید. از آنجا می توانید قالب اشتراک جدیدی ایجاد کنید یا قالب های موجود را ویرایش کنید. هنگام ویرایش قالب در تب صدورفاکتور، این امکان را دارید که گزینه "قابل بستن توسط مشتری" را فعال کنید. پس از فعالسازی، کاربر قادر خواهد بود حساب خود را از قسمت کاربری ببندد.


توجه داشته باشید: حتماً اسناد ما را در مورد چگونگی استفاده از قالب های اشتراک بررسی کنید تا با استفاده از برنامه اشتراک اودوو، اهمیت این ویژگی را در یک جریان فروش کاملاً درک کنید.

اولین اشتراک خود را ببندید


بستن اشتراک از نمای مدیر (بک اند)

پس از تایید، پیش فاکتور به یک سفارش فروش تبدیل می شود و اشتراک جدید به طور خودکار ایجاد می شود. بنابراین،  وضعیت این اشتراک  "در جریان"  است.


با کلیک بر روی دکمه "بستن"، باید یک دلیل برای بستن اشتراک خود وارد کنید. به عنوان مثال: (اشتراک بیش از حد گران است، اشتراک، الزامات من را برآورده نمی کند، اشتراک به تاریخ پایان رسید و غیره).

بلافاصله پس از تأیید دلیل خود، می توانید مشاهده کنید که وضعیت اشتراک به "بسته شده" تغییر می کند و دلیل بستن شما نیز در فرم اشتراک ذکر شده است.

بستن اشتراک از نمای مشتری 

همانطور که قبلاً در سمت بک اند (نمای مدیر) توضیح داده شد، شما می توانید از طریق دکمه "پیش نمایش مشتری" که در فرم اشتراک وجود دارد، آنچه را که مشتریان شما هنگام مدیریت اشتراک خود مشاهده خواهند کرد، ببینید. در این مثال، مشتری با استفاده از دکمه "بستن" موجود در نمای سایت، هر زمان که بخواهد می تواند اشتراک خود را ببندد.

با کلیک بر روی دکمه "بستن اشتراک"، یک ویزارد مانند تصویر زیر برای مشتری ظاهر خواهد شد که در آن می تواند دلیل بستن اشتراک خود و همچنین یک توضیح کوچک در آن اضافه کند:

با کلیک بر روی دکمه "تایید" مشتری به پورتال خود هدایت می شود. در واقع، وضعیت اشتراک بسته می شود و یادداشتی در خصوص مرحله، تاریخ پایان، دلیل بستن و متن بستن که توسط مشتری اضافه شده بود، در کادر پیامک ظاهر می شود.


توجه داشته باشید: قبل از بستن اشتراک، اسناد ما را در مورد چگونگی ایجاد یک پیش فاکتور با استفاده از محصولات اشتراک بررسی کنید تا نحوه مدیریت اشتراک ها را در برنامه اشتراک اودوو بیشتر درک کنید.