سؤالات متداول 

این سند توضیحی بر پرتکرارترین دغدغه‌ها، پیرامون پست الکترونیکی است. 

در ابتدا به موضوعات مربوط به ایمیل‌های خروجی (برای مثال: مشتری من ایمیلم را دریافت نکرده است) و سپس، ایمیل‌های دریافتی (برای مثال: هیچ پاسخی از مشتریان خود در پایگاه داده دریافت نکرده‌ام) خواهیم پرداخت. 

ایمیل‌های خروجی

در صورت عدم ارسال ایمیلتان،  باید چه مواردی را بررسی کنید؟ 

اولین نشانگری که نشان دهنده عدم ارسال ایمیل است، پاکت قرمز کنار تاریخ و زمان پیام است.


پیام‌های خطای رایج

به حد مجاز روزانه خود رسیده‌اید:


هر ارائه دهنده خدمات ایمیل محدودیت‌های ارسال ایمیلی برای خودش دارد. این محدودیت‌ها ممکن است روزانه، ساعتی و گاهی دقیقه‌ای باشد. برای اودوو هم این امر صدق می‌کند. ما باید مشتریان خود را محدود کنیم تا از قرار گرفتن سرورهای ایمیلی خود در لیست سیاه جلوگیری کنیم.

در اینجا محدودیت‌های پیش‌فرض برای پایگاه‌های جدید داده آمده است:

 • ۲۰۰ ایمیل/ روزانه برای پایگاه‌های داده‌ای اودوو آنلاین و فضای ابری اودوو با یک اشتراک فعال،

 • ۵۰ ایمیل/ روزانه برای پایگاه‌های داده‌ای یک برنامه‌ای رایگان و آزمایشی،

 • در صورت انتقال و جابجایی، محدودیت روزانه شما ممکن است به ۵۰ ایمیل در روز بازنشانی شود.

 در صورتی که به حد مجاز رسیدید، می‌توانید:

 • از تیم پشتیبانی ما بخواهید که محدودیت روزانه شما را افزایش دهد. ما شرایط پایگاه داده شما را بر اساس (فهرست اجمالی) زیر تجزیه و تحلیل می‌کنیم:

  • تعداد کاربران پایگاه داده شما،

  • برنامه‌های نصب شده،

  • درصد ایمیل‌های برگشتی: درصد آدرس‌های ایمیلی که ایمیل‌های شما را دریافت نکرده‌اند چراکه سرور ایمیل، آنها را در مسیر خود به گیرنده نهایی برگشت داده است. می‌توانید با بخش پشتیبانی تماس حاصل کنید. 

 • از سرور ایمیل خروجی خود استفاده کنید تا دچار محدودیت ایمیل اودوو نشوید (لطفاً به اسناد مربوطه  مراجعه کنید.)

 • برای تنظیم مجدد UTC در ساعت یازده شب منتظر بمانید و روی دکمه امتحان مجدد کلیک کنید: باید حالت توسعه دهنده فعال باشد. سپس به ماژول تنظیمات> فنی> ایمیل‌ها بروید.


هشدار: محدودیت روزانه برای پایگاه داده شما سراسری و کلی است و می‌تواند به سرعت افزایش یابد! بطور پیش‌فرض، یک پیام داخلی، یک اعلان، یک یادداشت، و غیره در صورت اطلاع‌رسانی به افراد، در محدودیت روزانه شما یک ایمیل محسوب می‌شود.

می‌توانید با دریافت اعلان‌ها در اودوو به جای ایمیل، تعداد ایمیل‌ها را کاهش دهید.

 خطای SMTP

با بازبینی و بررسی پیام‌های خطای پروتکل پایه انتقال پست الکترونیکی (SMTP) می‌توانید دریابید که چرا ارسال یک ایمیل با موفقیت انجام نشده است. SMTP یک پروتکل برای توصیف ساختار ایمیل و انتقال آن از طریق اینترنت است و پیام‌های خطای ایجاد شده توسط سرویس‌های ایمیل، ابزاری مفید برای تشخیص و عیب‌یابی مشکلات مربوط به ایمیل هستند.

بدون خطا

اودوو همیشه قادر به ارائه اطلاعات پیرامون دلیل عدم ارسال ایمیل نیست. ارائه دهندگان مختلف یک خط‌مشی شخصی‌سازی شده برای ایمیل‌های برگشتی اجرا می‌کنند و همیشه امکان تفسیر درست آن برای اودوو وجود ندارد. اگر شما این مشکل را بطور مکرر با یک مشتری یا یک دامنه دارید، لطفاً برای تماس با پشتیبانی اودوو شک نکنید تا به شما در یافتن دلیل مشکل فوق کمک کند. 

 توجه: در این چنین موردی، یکی از رایج‌ترین دلایل مربوط به پیکربندی DKIM  و/ یا SPF است.

چرا ایمیل من دیر ارسال می‌شود؟

ممکن است اتفاق بیفتد که یک کمپین ایمیلی را برنامه‌ریزی کنید اما  ایمیل‌ها به‌موقع ارسال نشود. می‌دانیم که برای ارسال ایمیل‌هایی که آنها را فوری تلقی نمی‌کنیم (مفاهیم خبرنامه‌ای چون ایمیل گروهی، اتوماسیون بازاریابی، رویدادها) فرآیند کار تأخیردار را اعمال می‌کنیم. ابزار سیستمی cron را می‌توان جهت برنامه‌ریزی اجرای خودکار برنامه‌ها در فواصل از پیش‌تعیین شده استفاده کرد. ما از خط‌مشی فوق برای جلوگیری از اختلال سرورهای ایمیل و اولویت‌بندی ارتباطات استفاده می‌کنیم.

ایمیل‌هایی که اضطراری و فوری در نظر گرفته می‌شوند (ارتباطاتی از نوع ارتباط یک شخص با شخص دیگر مانند سفارش‌های فروش، فاکتورها، سفارش‌های خرید و غیره) مستقیماً ارسال می‌شوند.

بطور پیش‌فرض، ایمیل گروهی Cron  هر ۶۰ دقیقه اجرا می‌شود. بنابراین، قبل از ارسال کمپین درعمل، باید حداکثر یک ساعت منتظر بمانید. 

ایمیل‌های دریافتی

هنگامی که با ایمیل‌های دریافتی مشکل دارید، ممکن است فی نفسه نشانه‌ای در اودوو وجود نداشته باشد. این مشتری است که سعی می‌کند با پایگاه داده‌ای تماس بگیرد که ایمیل برگشتی دریافت خواهد کرد (بیشتر اوقات 550: صندوق پستی در دسترس نیست).

ایمیل‌ها دریافت نمی‌شوند

 بسته به پلتفرمی که استفاده می کنید: 

 • کاربران  فضای ابری اودوو می توانند گزارش‌های آنلاین خود را در پوشه  ~/logs/  پیدا کنند. 

 • پوشه~/logs/   (ترجیحاً قابل دسترسی توسط خط فرمان) در فضای ابری اودوو داری لیستی از فایل‌های حاوی گزارش‌های پایگاه داده است. فایل‌های گزارش هر روز در ساعت 5:00 صبح UTC (ساعت هماهنگ جهانی 5 صبح) ایجاد می شوند. فایل‌های دو روز آخر فشرده‌سازی نمی‌شوند، در حالی که فایل‌های قدیمی‌تر به منظور افزایش فضا فشرده‌سازی می‌شوند. نامگذاری فایل‌های  همان روز و دیروز به صورت  odoo.logو odoo.log.1  است.  برای موارد زیر، فایل‌ها با تاریخ خود نامگذاری و فشرده‌سازی  می‌شوند. در مورد گزارش‌ها ، به مستندات  فضای ابری اودوو مراجعه کنید. برای جستجو در فایل‌ها از دستور grep و zgrep (برای فایل های فشرده) استفاده کنید.

 • کاربران (اودوو بر پایه فضای ابری) SaaS به گزارش های خود دسترسی نخواهند داشت. با این حال، اگر یک مشکل تکراری‌ با همان مشتری یا دامنه دارید، همچنان می‌توانید با پشتیبانی اودوو تماس بگیرید.

 از پشتیبانی کمک بگیرید

 به منظور دریافت کمک مؤثر، لطفاً تا حد امکان اطلاعات بیشتری ارائه دهید. در اینجا لیستی از آنچه می‌تواند مفید باشد ارائه شده است.

 • EML  ایمیل که برای پست الکترونیکی وضع شده است، یک فرمت فایل حاوی تمام اطلاعات فنی مورد نیاز برای یک بررسی است. اسناد ارائه‌دهنده ایمیل شما ممکن است به شما در نحوه دریافت فایل‌های EML شما کمک کند. هنگامی که EML  ایمیل را دریافت کردید، افزودن آن به پیوست تیکت‌تان کارآمدترین راه برای ما جهت انجام بررسی است. پشتیبانی عمدتاً بر روی مشکلات تکراری و افزونه متمرکز خواهد بود.

همچنین نگاهی بیندازید به: 

روند دقیقی که دنبال می‌کنید تا به طور معمول آن ایمیل‌ها را در اودوو دریافت کنید. در اینجا نمونه‌هایی از سؤالاتی که پاسخ آنها می‌تواند مفید باشد ارائه شده است:

 • آیا این فقط یک پاسخ از ایمیلی است که از اودوو ارسال می‌شود؟ 

 • آیا از سرور ایمیل دریافتی استفاده می‌کنید یا به نوعی در حال انتقال هستید؟ 

 • آیا می‌توانید نمونه ای از ایمیلی را که به درستی فوروارد شده است به ما ارائه دهید؟ 

ارائه پاسخ به سوالات زیر:

 • آیا این یک مسئله عمومی است یا مختص یک مورد کاربردی است؟ اگر بله دقیقا کدام یک؟ 

 • آیا همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کند؟ در صورتی که ایمیل با استفاده از اودوو ارسال شده، ایمیل برگشتی باید به پایگاه داده اودوو برسد و پاکت قرمز رنگ red envelope را نمایش دهد.