مدیریت برگشت محصولات، بخشی جدایی ناپذیر از هر مشاغل فروش آنلاین است. تقریباً هر فروشنده تسهیلاتی را برای بازگرداندن محصول خریداری شده و به نوبه خود بازپرداخت، جایگزینی یا تعمیر محصول برگشتی ارائه می دهد. رسیدگی به این مسائل بعضی اوقات بسیار پیچیده است و اگر فروشنده سیستم مدیریت برگشتی کارآمد نداشته باشد، مشتریان ناراضی خواهند بود. افزونه RMA به پذیرش کارآمد درخواست بازگشت از مشتری، ارائه گزینه بازپرداخت، تعمیر یا جایگزینی و در نتیجه به مدیریت جنبه های مختلف عملیاتی در اودوو مانند ایجاد رسید برگشت، سفارش تحویل، برگ بستانکار، تنظیم سطح موجودی و غیره کمک می کند.

ویژگی ها:

 • دلایل بازگشت از پیش تعیین شده ایجاد کنید و عملیات مناسب را برای انجام تنظیم نمایید.

 • کاربر می تواند درخواست RMA را تأیید یا رد کند.

 • هنگام مدیریت محصولات برگشتی، موجودی را به طور خودکار تنظیم کنید.

 • بر اساس عملیات برگشتی انتخاب شده، اسناد لازم مانند سفارش تحویل/ برگ بستانکار / سفارش فروش را ایجاد کنید.

 • مشتریان می توانند از طریق پورتال وب سایت اودوو، درخواست RMA ایجاد کنند.

 • با ارسال درخواست RMA از طریق پورتال وب سایت، یک RMA در سمت مدیریت سایت (بک اند) ایجاد می شود.

 • به کاربران اجازه دهید برگشت یا جایگزینی را از سمت مدیریت سایت (بک اند) مدیریت کنند.

 • به صورت خودکار فعالیت بعدی را از طریق ایمیل به مسئول مربوطه اطلاع دهید.

 • کاربر می تواند اقداماتی مانند بازپرداخت، جایگزینی یا تعمیر را از طریق بک اند اودوو انجام دهد.

 • به کاربران اجازه دهید همه اسناد را از یک صفحه مشاهده کنند.

 • کاربران می توانند گزارش RMA را چاپ کرده و از طریق ایمیل به مشتری ارسال کنند.

فرآیند عمومی  وب سایت RMA

تصویر فوق، فرآیند کلی RMA با تمام سناریوهای آن را نماش می دهد. هنگامی که RMA جدید ایجاد می شود، ابتدا به مرحله تأیید می رود. اگر رد شود، RMA بسته خواهد شد. و بر عکس در صورت تأیید، رسید بیشتری برای بازپرداخت، تعمیر یا جایگزینی ما ایجاد می شود.شما می توانید سفارش های خود را از طریق صفحه پورتال> حساب کاربری من برگردانید. در سفارش های فروش، برای بازگشت سفارش مورد نظر، بر روی دکمه "برگشت سفارش" کلیک کنید.


پس از کلیک بر روی دکمه "برگشت سفارش"، به یک صفحه جدید هدایت خواهید شد، در آنجا می توانید "تعداد برگشت" و "دلیل برگشت" را برای آن سفارش مشخص کنید.

پس از ارسال، به صفحه تشکر سفارش RMA، هدایت خواهید شد:


همچنین شما می توانید برگشت سفارش های خود را از قسمت وب سایت> حساب کاربری من، مشاهده نمایید:


با کلیک بر روی "برگشت سفارش ها" به لیستی از تمامی سفارش های برگشتی ایجاد شده، هدایت خواهید شد، همچنین می توانید انها را بر اساس تاریخ سفارش، شماره ارجاع و مرحله مرتب کنید:


با کلیک بر روی برگشت سفارش مورد نظر، می توانید جزئیات سفارش را در نمای پورتال مشاهده کرده  و یا آن را با کلیک بر روی دکمه "دانلود" در سیستم خود بارگیری نمایید:


ثبت سند حسابداری برگشت از فروش 

در اودوو به دو شکل میتوانیم پیکربندی کدینگ حسابداری برگشت از فروش رو تعریف بکنیم:

1) زمانیکه یک محصول رو تعریف میکنیم در تب حسابداری آن محصول میتوانیم حساب مرجوعی مربوطه به اون محصول رو انتخاب کرد تا زمانیکه میخواهیم برگشت از فروش صادر بکنیم از این کدینگ تبعیت بکند.


ولی اودوو بخاطر اینکه کار شما در تعریف تعداد زیادی از محصولات ساده بشه و نیاز نباشه برای تک تک محصولات این کدینگ رو تعریف بکنید، روش دومی رو نیز در سیستم ارائه داده است، که بشرح زیر می باشد.

2) در تعریف هر محصول به آنها دسته بندی محصول نیز ارتباط میدیم وقتی این دسته بندی رو ارتباط میدیم محصولات زیر مجموعه تمامی کدینگ و شرایط مربوط به دسته بندی رو به ارث میبرند پس روش دومی که میتونیم برای پیکربندی سند حسابداری برگشت از فروش استفاده کنیم این هست که کدینگ مربوط به مرجوعی رو طبق تصویر در دسته بندی محصول انجام بدیم که این روش هم جامع تر هست و هم اینکه کار شما رو برای پیکربندی کدینگ های مربوطه راحت تر و ساده تر می نماید.