هشتگ چیست و چه کاربردی در شبکه‌های اجتماعی دارد؟
اگر بخواهیم معنی دقیق‌تری از هشتگ داشته باشیم، آن را کلمه یا عبارتی متشکل از حروف و اعداد می‌دانند که بین آنها فاصله‌ای وجود ندارد و در ابتدای آن از نماد # استفاده می‌شود تا امکان شناسایی این موضوع برای دیگر اعضای شبکه اجتماعی آسان شود.

مدتی قبل مرکز تدوین فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد واژه هشتگ (Hashtag) را که در میکروبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به مجموعه لغات خود اضافه کرد و در توضیح آن نوشت: «هشتگ در حالت اسم (در سایت‌های اینترنتی شبکه‌های اجتماعی و ابزارها) یک کلمه یا عبارت است که قبل از ترکیب علامت‌گذاری می‌شود تا پیام‌های مرتب یا مشخص با این موضوع شناسایی شود؛ (همچنین) زمانی که به‌صورت مجزا به‌کار می‌رود، نماد # نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد». این مرکز همچنین به یک پست منتشرشده در شبکه اجتماعی تويیتر در آگوست 2007 اشاره کرد و آن را نقطه تولد هشتگ خواند.

اگر بخواهیم معنی دقیق‌تری از هشتگ داشته باشیم، آن را کلمه یا عبارتی متشکل از حروف و اعداد می‌دانند که بین آنها فاصله‌ای وجود ندارد و در ابتدای آن از نماد # استفاده می‌شود تا امکان شناسایی این موضوع برای دیگر اعضای شبکه اجتماعی آسان شود. هشتگ دقیقا نوعی برچسب است که در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، تويیتر، گوگل‌پلاس، اینستاگرام، VK و ... روی موضوعات مختلف زده می‌شود تا هر زمان که نیاز باشد، بتوانیم مجموعه‌ای از اطلاعات را در مورد موضوع به‌خصوصی در اختیار بگیریم. براي مثال، اگر قرار باشد نام هفته‌نامه «عصر ارتباط» در شبکه‌های اجتماعی علامت‌گذاری شود، آن را این‌گونه می‌نویسند: #AsreErtebat

با این اتفاق زمانی که کاربران مختلف مطلبی را به نقل از هفته‌نامه «عصر ارتباط» منتشر می‌کنند یا در مورد این نشریه توضیح می‌دهند، با کلیک کردن روی هشتگ مذکور می‌توانید همه آنها را به‌صورت یکجا در اختیار داشته باشید.

اولین هشتگ

علامت # که از ابتدا متعلق به حوزه فناوری اطلاعات بود، در ادوار مختلف معانی و کاربردهای متفاوتی به خود گرفت. براي مثال در ابتدای دهه 1970 این علامت برای آدرس‌دهی سریع در زبان برنامه‌نویسی PDP-11 استفاده می‌شد. در سال 1978، برایان کرنیگان و دنیس ریچی از # در زبان برنامه‌نویسی C استفاده کردند تا کلیدواژه‌های خود را به کمک آن مشخص کنند. پس از گذشت مدتی این علامت در دستگاه‌های تلفن برای خاتمه دادن به پیام‌های صوتی مورد استفاده قرار گرفت و سپس به‌صورت رسمی وارد شبکه IRC شد تا تمام کانال‌ها و موضوعات این شبکه با علامت مذکور شناسایی شوند.

شبکه IRC باعث شد # بین مردم جهان محبوب‌تر شود و ‌کریس مسینا یک برنامه‌نویس حوزه نرم‌افزارهای متن‌باز به این نتیجه رسید که می‌تواند از آن در شبکه اجتماعی تويیتر استفاده کند تا موضوعات مختلف را با آن علامت‌گذاری کند. او نخستین موضوع با این علامت را در 23 آگوست 2007 با این مضمون نوشت: «نظر شما در مورد اینکه از # برای مشخص کردن گروه‌ها استفاده کنیم چیست؟»

این نقطه آغاز ورود هشتگ به شبکه‌های اجتماعی بود و اگرچه در ابتدا تويیتر آن را به‌صورت تخصصی مورد استفاده قرار می‌داد، اما طولی نکشید که دیگر پلتفرم‌ها نیز از آن استفاده کردند تا کاربرانی که هیچ آشنایی با یکدیگر ندارند، آسان‌تر بتوانند پیرامون یک موضوع با همدیگر صحبت کنند ,و هشتگ گذاری به عنوان یکی از راه های بازاریابی دیجیتال در جوامع مجازی تبدیل شد.

ایجاد هشتگ

اگر شما هم یکی از اعضای شبکه‌های اجتماعی هستید، به‌طور قطع با هشتگ برخورد کرده‌اید. پلتفرم‌های اجتماعی از این کاربرد برای آگاهی‌بخشی بیشتر در مورد موضوعات مختلف استفاده می‌کنند و نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان داده است که در 25 درصد موارد موضوعی که هشتگ‌گذاری شده، به اشتباه در زمینه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دليل بهتر است که نحوه ایجاد هشتگ به‌درستی آموخته شود.

یک هشتگ می‌تواند کلمه معمولی، مخفف، اصطلاح، ترکیبی از عدد و حروف یا عبارت باشد. اگر قرار است یک جمله یا عبارت را در زمینه خاص هشتگ‌گذاری کنید، توجه داشته باشید که بین کلمه از هیچ فاصله‌ای نمی‌توان استفاده کرد، تمام حروف و اعداد بايد پشت‌سر هم نوشته شوند و به‌جز علامت # که در ابتدای موضوع مورد نظر قرار می‌گیرد‌، می‌توان داخل آن نیز علایم دیگر را به‌کار برد. تمامی هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف با علامت # آغاز می‌شوند و پس از آن بدون هرگونه فاصله عبارت مورد نظر با قانونی که گفته شد، آورده می‌شود.

تمامی کاربران اجازه دارند انواع هشتگ‌ها را با موضوعات متفاوت ایجاد کنند و شما نیز می‌توانید یک یا چند هشتگ در زمینه‌های مختلف داشته باشید. اما مهم‌ترین کاری که پیش از این اتفاق باید انجام دهید، تفکر درمورد موضوعی است که آن را با علامت # متمایز می‌کنید. عبارتی که به این صورت برچسب‌گذاری شده است می‌تواند بخشی از یک متن باشد که شما آن را نوشته‌اید و از این طریق می‌کوشید موضوع مورد نظر را پررنگ‌تر جلوه دهید.

به هر حال، هنوز هیچ مرکز پلیس اینترنتی راه‌اندازی نشده است تا اوضاع هشتگ‌ها را ساماندهی کند و به همین دليل از نظر فنی هیچ محدودیتی برای ایجاد موضوعات مختلف در این زمینه وجود ندارد. اما بهتر است برای این کار مطمئن شوید كه موضوع مورد نظر شما قبلا هشتگ‌گذاری نشده باشد و به‌عبارت دیگر، موضوعی را با علامت # برچسب بزنید که اختصاصی و واحد باشد و کاربران دیگر را دچار گمراهی نکند.

با توجه به اینکه هشتگ می‌تواند مخفف یک عبارت یا چند کلمه پشت‌سر هم باشد، سعی داشته باشید که این کار را به‌دقت انجام دهید و موضوعی را در نظر بگیرید که کاربران برای خواندن آن با مشکل مواجه نشوند. خوانا بودن هشتگ‌ها از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند خوانندگان زیادی را جمع کند و اطلاعات مختلف پیرامون آن جمع‌آوری شود.

به هر حال در بسیاری از موارد به جای آنکه موضوع جدیدی را برچسب‌گذاری کنید، می‌توانید هشتگ‌های موجود را مورد استفاده قرار دهید. در برخی موارد با یک جست‌وجوی ساده مشخص می‌شود که قبل از شما دیگر کاربران موضوع مورد نظر را برچسب‌گذاری کرده‌اند و در چنین شرایطی به‌راحتی می‌توانید مطلب مورد نظر خود را به آنچه دیگر کاربران نوشته‌اند، اضافه کنید.

در برخی شرایط یک هشتگ برای اتفاق خاصی به وجود می‌آید که پس از گذشت مدتی اهمیت خود را از دست می‌دهد و دیگر مطلبی پیرامون آن نوشته نمی‌شود که امکان از بین بردن آن وجود دارد. همچنین برخی مطالب می‌توانند دو یا چند هشتگ را شامل شوند که البته گفته می‌شود این اتفاق خواندن مطلب را دشوارتر می‌کند و مخاطب را با مشکلات فراوان مواجه می‌سازد.

هشتگ‌های ارزشمند

نتایج حاصل از آخرین مطالعات نشان داده است 70 درصد هشتگ‌‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی مختلف را کاربران موبایلی ساخته‌اند و 30 درصد بقیه نیز از طریق رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها ایجاد شده است. در تويیتر، مطالبی که هشتگ‌گذاری شده‌اند، 55 درصد بیشتر از دیگر مطالب بازنشر می‌شوند و بیش از 50 درصد کاربران اگر مطلع باشند که هشتگ مورد نظر از طرف شرکت‌های تبلیغاتی ارایه شده است و برای آنها منفعت دارد، به‌صورت مجدد آن را انتشار می‌دهند. این بررسی که در مرکز Online Circle انجام شده است، نشان می‌دهد که کاربران به‌ترتیب در کشورهای آمریکا، برزیل، بریتانیا، هلند، مکزیک، کانادا، استرالیا، ژاپن، شیلی و اندونزی بیش از دیگران از هشتگ استفاده می‌کنند و موضوعات خود را در شبکه‌های اجتماعی با دسته‌بندی و علامت‌گذاری ارایه می‌دهند.

کارشناسان مرکز Online Circle در بررسی‌های خود متوجه شدند که چرا کاربران شبکه‌های اجتماعی تا این حد به هشتک‌گذاری علاقه دارند و ترجیح می‌دهند موضوع مورد نظر خود را با اتیکت‌های مجازی متمایز کنند. دلایل این اتفاق در شش بخش زیر آورده شده است:

1- از این فرایند استفاده می‌کنند تا یک موضوع را داغ کنند یا آغاز یک گفت‌وگوی اینترنتی را باعث شوند. این اتفاق می‌تواند در زمینه‌های مختلف صورت بگیرد. براي مثال، در جریان حمله تروریست‌ها به نشریه فرانسوی «شارلی ابدو»، هشتگ بیشترین تاثیر را در داغ شدن این موضوع روی شبکه‌های اجتماعی برجا گذاشت.

2- از آن برای رقابت هرچه بیشتر استفاده می‌کنند. زمانی که یک موضوع با # متمایز می‌شود، افراد مختلف می‌توانند در زیرمجموعه آن نظرات خود را اعلام کنند. این کار باعث می‌شود تا مشترکان شبکه‌های اجتماعی در مقابل یکدیگر قرار بگیرند و با انجام بحث‌های مختلف، به طرف مقابل ثابت کنند که نظر آنها درست‌تر است. این هشتگ‌ها می‌توانند در جست‌وجوگرهای اینترنتی هم شناسایی شوند.

3- فضایی برای میزبانی از گفت‌وگوهای اینترنتی به وجود می‌آورند. این فضا را می‌توانند شرکت‌های تبلیغاتی یا مراکز ارایه محصولات مختلف به وجود آورند تا شما پیش از خرید کالا، تمام سوالات خود را بپرسید و در کوتاه‌ترین زمان، بهترین پاسخ‌ها را دریافت کنید. کاربرانی که از هشتگ‌ شما استفاده می‌کنند نیز می‌توانند از طریق ابزارهای موجود در شبکه‌های اجتماعی گفت‌وگوهایی را انجام دهند.

4- می‌توان از این طریق اطلاعات دریافت کرد. با این اتفاق اگر در شبکه اجتماعی به‌دنبال موضوع خاصی هستید و قصد دارید پیرامون آن اطلاعات کسب کنید، هشتگ در کوتاه‌ترین زمان شما را به مقصد می‌رساند و اطلاعاتی را که از منابع مختلف منتشر شده‌اند، به‌صورت یکجا ارایه می‌دهد.

5- برای سازماندهی تويیت‌ها و مطالب منتشرشده در شبکه اجتماعی از آن استفاده می‌شود. هشتگ به شما کمک می‌کند پست‌هایی را که با دیگران به اشتراک می‌گذارید ساماندهی کنید و به‌آساني دریابید در زمینه فعالیت تخصصی‌تان چه موضوعات دیگری منتشر شده است. شما همچنین می‌توانید هشتگ‌های مشابه را که دیگر کاربران منتشر کرده‌اند برای آگاهی بیشتر در اختیار بگیرید.

6- افزایش تعداد هواداران یا دوستان در شبکه‌های اجتماعی را باعث می‌شود. این کار به شما کمک می‌کند موضوعات مورد نظر کاربران را برچسب‌گذاری کنید تا آنها به‌راحتی بتوانند شما را پیدا کنند و ارتباط نزدیک‌تری با شما داشته باشند. با این اتفاق می‌توانید برند یا محصول خود را به‌صورت گسترده‌تر معرفی کنید و مشتریان بیشتری را پوشش دهید.

به هر حال، از زمان تولد هشتگ در شبکه‌های اجتماعی کمتر از هشت سال می‌گذرد و با این وجود 57 درصد ویدیوهای یوتیوب، 30 درصد اخبار جهانی و 65 درصد مطالب منتشرشده از سوی کاربران عمومی با برچسب # به انتشار می‌رسند و کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که در تولد 10 سالگی هشتگ می‌توان شاهد آن بود که بیش از 80 درصد مطالب منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی را هشتگ‌ها به اطلاع عموم برسانند.(منبع:عصرارتباط)

کسب و کار شما را درست الکترونیکی می کنیم

بومی سازی و پشتیبانی Odoo ERP در ایران
 
هشتگ چیست و چه کاربردی در شبکه‌های اجتماعی دارد؟
تسهیل گستر 27 بهمن 1393
این پست را به اشتراک بگذار
بایگانی

نسخه بومی سازی شده در پاسخ به نیاز کسب و کارهای ایرانی با پشتیبانی تسهیل گستر
همه نرم افزارهای مدیریت موفق کسب و کار بصورت یکپارچه

ورود | ثبت نام افزودن نظر
اهمیت تبلیغات در اینترنت
مراجعین وب هدفمند هستند و به تبلیغاتی که به هدف آنها مربوط نشود، توجهی نمی کنند. برای موفقیت، آگهی ها باید با اهداف و آنچه در ذهن کاربران است، هماهنگ باشد.