ویژگی اصلی مدل تجاری اشتراک، ماهیت دوره ای پرداخت ها است. در این حالت، مشتریان به ازای دسترسی به یک محصول یا خدمات، مبلغی مکرر پرداخت می کنند.

تمدید اشتراک فرآیندی است که هر مشتری در صورت تمایل به خرید و استفاده از اشتراک، آن دنبال می کند.

هر مشترک بسته به مدت زمان قرارداد، این فرآیند تمدید را ماهانه، سالانه یا گاهی بیشتر خریداری می کند. اکثر شرکت های اشتراک تصمیم می گیرند روند تمدید خود را به صورت خودکار انجام دهند، اما در برخی موارد، تمدید اشتراک به صورت دستی هم انجام داده می شود.


با افزونه اشتراک های اودوو ای آر پی ( Odoo ERP ) ، می توانید تمام اشتراک های خود را در یک برنامه داشته باشید، تمدید اشتراک خودکار را به مشتریان خود پیشنهاد کنید و در آخر، همه اشتراک های خود را فیلتر کنید و به راحتی آنها را برای تمدید پیدا کنید (با کمک برچسب برای تمدید).

اولین اشتراک خود را تمدید کنید

قبل از تمدید اشتراک، حتماً اسناد ما را در مورد نحوه ایجاد پیش فاکتور با استفاده از محصولات اشتراک را بررسی کنید. در واقع، پس از تایید، پیش فاکتور به یک سفارش فروش تبدیل می شود و اشتراک جدید به طور خودکار ایجاد می شود. بنابراین، وضعیت این اشتراک "در جریان" است. از آنجا امکان تمدید اشتراک را دارید. در تب اطلاعات دیگر، می توانید گزینه "برای تمدید" را فعال کنید. پس از فعالسازی، یک برچسب نارنجی به طور خودکار در گوشه سمت راست بالای اشتراک ظاهر خواهد شد.


نکته مهم: در صورت عدم پرداخت، برچسب "برای تمدید" به طور خودکار در صفحه ظاهر می شود. این برچسب در پورتال مشتری نیز ظاهر خواهد شد. برای مشاهده آن کافی است بر روی دکمه "پیش نمایش مشتری" واقع در فرم اشتراک کلیک کنید:

در صورت نیاز به تمدید اشتراک، بر روی دکمه "پیش فاکتور تمدید" واقع در فرم اشتراک، کلیک کنید. با کلیک بر روی آن، پیش فاکتور تمدید جدید ایجاد می شود. از آنجا می توانید یک جریان فروش اصلی را شروع کنید که به شما امکان می دهد پیش فاکتور را از طریق ایمیل برای مشتریان خود ارسال و تأیید کنید. بهتر است ابتدا پیش فاکتور را با کلیک بر روی دکمه "ارسال با ایمیل" برای مشتریان خود ارسال کنید، سپس آن را تایید کنید.

نکته مهم: در کادر پیام این پیش فاکتور، پیام  "این سفارش تمدید از اشتراک MON/SUB002 - مدیر سیستم ایجاد شد"  ذکر شده است. پس از تأیید مشتریان، این پیش فاکتور به یک سفارش فروش تبدیل می شود و یک دکمه فروش جدید در گوشه سمت چپ فرم اشتراک ظاهر می شود.

 
با کلیک بر روی دکمه "فروش"، به خلاصه ای از سفارشات فروش خود را در نمای لیست هدایت می شوید. تنها تفاوتی که بین دو پیش فاکتور شما وجود دارد، در تب "مدیریت اشتراک" است.

 

فیلتر کردن اشتراک های خود برای تمدید

اگر می خواهید همه اشتراک های خود را مشاهده کنید و به راحتی  آنها را برای تمدید پیدا کنید، می توانید به داشبورد اشتراک های خود بروید و از طریق زیر منوی کشویی فیلترها، گزینه "برای تمدید" را انتخاب نمایید: